Sizce bu karikatür ne anlatıyor?

Şehirleşme, insanların faaliyet göstereceği yerlerin sınırlandırılması anlamında büyük bir etken oluyor ama karikatürde çocuklara değinmiş. Tamam, şehirleşmenin etkisi de var ama ben tamamen bundan ibaret olmadığını düşünüyorum. Özellikle yeni neslin teknolojiyle iç içe büyümesi, bizim çocukluğumuzdaki şeyleri unutturuyor. Teknolojiyle büyümek kötü bir şey değil, teknolojiyi kötü kullanarak ilgilenmek kötü bir şey. 6 yaşında bilgisayara sahip olmuş biri olarak, 6 yaşımdan önce nasıl sokaklarda, arkadaşlarımla oynuyorsam, bilgisayardan sonra da aynı şekilde devam etti.

Biz misket, saklambaç, futbol oynarken artık yeni nesil bunu online bir platformdan yürütüyor. 7 yaşındaki yeğenim neredeyse benden iyi telefon kullanırken, bunun sebebi sadece şehirleşme diyemem ben!

Şehirleşme, insanların faaliyet göstereceği yerlerin sınırlandırılması anlamında büyük bir etken oluyor ama karikatürde çocuklara değinmiş. Tamam, şehirleşmenin etkisi de var ama ben tamamen bundan ibaret olmadığını düşünüyorum. Özellikle yeni neslin teknolojiyle iç içe büyümesi, bizim çocukluğumuzdaki şeyleri unutturuyor. Teknolojiyle büyümek kötü bir şey değil, teknolojiyi kötü kullanarak ilgilenmek kötü bir şey. 6 yaşında bilgisayara sahip olmuş biri olarak, 6 yaşımdan önce nasıl sokaklarda, arkadaşlarımla oynuyorsam, bilgisayardan sonra da aynı şekilde devam etti.

Biz misket, saklambaç, futbol oynarken artık yeni nesil bunu online bir platformdan yürütüyor. 7 yaşındaki yeğenim neredeyse benden iyi telefon kullanırken, bunun sebebi sadece şehirleşme diyemem ben!
Haklısınız ama dışarıda güzel oyun imkanı olmayan çocuklarda var ve bu sebepten bence teknoloji bağımlılığının etkenlerinden biri de bu.

Açıkçası oturduğum yerde çok güzel çocuklar için ortamlar var. Ama bu ortamlarda bile ellerinde telefonla, tabletle birbirleriyle oyun oynarken görünce bunun pek de bahane olmadığını düşünüyorum.

Bizim futbol oynamak için halı sahalarımız olmadı. Sokaklarda, arabaların etraflarında oynardık. İlk halı saha maçımı 15, 16 yaşında yapmış biriyim. Ondan gerisi sokaklardaydı hep. Demek istediğim bunlar sadece bahane. Bahaneleri yok edip, bunu lehine çevirmek de onların ellerinde oluyor.

Karikatürdeki çocuk annelerin evden çıkarken kötü çocuklardan uzak durması için sıkı tembihlediği çocuk değil. Hoş kötü çocuklardan uzak durmak gelişen teknoloji sayesinde imkansızlaştı. Anne, baba ne söylese çocuk umursamayıp Youtube'da çocukların zihnini bulandıran yayıncıların videolarını izlemeye devam edecek ediyorlar da. Ebeveynlerin korkulu rüyası kötü çocuklar artık hiç olmadıkları kadar çocuklarının yakınındalar.

Hatırlıyorum çocuk yaşlarımda arkadaşlarımla futbol oynadığımız, sağa sola koşuşturduğumuz normal bir futbol sahasından büyük bir arsamız vardı. Bir yanında erik ağaçları olurdu yazın erik toplar yerdik. Bir yanında ufak fabrikalar işletmeler vardı atık demir, bakır toplayıp hurdacıya satıp arsanın ortasında piknik yapardık. Kışın kartopu savaşı yapardık. İlk önce yarısına büyük bir bina yaptılar. Yine de yarısı yetiyordu top falan oynayabiliyorduk. Daha sonra diğer yarısına da bina yaptılar. Bizde sokakta oynamaya başladık durmadan insan, araba geçtiği için oyun oynayamaz olmuştuk. En son isyan edip oyun oynamayı bıraktık ama güzel günlerdi. Şimdi ki çocukların böyle bir şansı yok. Olsa da kullanmayacaklarına eminim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı