Sizce CS2 ayrı bir oyun olarak çıkmalı mıydı?

Counter-Strike ve skiller mi :D? 20 senelik klasik Counter-Strike'a sırf zaten kendinden az oynanan ve gitgide daha kötüye giden Valorant'a rakip olmak için skill getirmek pek akıl karı olduğunu sanmıyorum. CS:GO'nun Valorant'a rakip olmasına gerek yok CS:GO'nun oyuncusunun ve kitlesinin Valorant'tan fazla olduğu apaçık ortada zaten.

Yanlış anlamayın Valorant'ın gelişmesini isteyen taraftayım rekabet ne kadar fazla olursa oyunlar birbiriyle yarışmak için daha fazla güncelleme getirir ve bu durumda kazanan oyuncular olur fakat gerçekler bunlar maalesef.

Ayrıca oyun skill eklediklerinde ellerinde oyuncu falan tutamazlardı bence.
Hocam CS olarak çıkarmayabilirlerdi. Aynı grafikleri alıp farklı silahlar, farklı hero'lar eklemek zor değil. 2 dokudan ibaret şeyler bunlar. Oyunu çıkartırsın 2 kere büyük güncelleme yaparsın oyun tam olarak hazır olur. Rekabet her zaman tüketicinin işine gelir ama CS2 bence farklı bir oyun olabilirdi.

Geçen Valorant'ta skillere ve ultilere fena nerf getirdiklerini görmüştüm mesela :D ana mantığı skill olan oyunda skillerin önemini azaltmaya çalışmak ne kadar mantıklı onu bilemem. Oyunun en dengeli ajanlarından biri olan hatta bence en dengelisi Sova'ya bile nerf getirmişler.

Yeni karakter getiriyorlar kimse sevmiyor, yeni map getiriyorlar kimse sevmiyor. Sonra bir de Valorant CS:GO'dan daha iyi diyenler çıkıyor ortaya :D Valorant'ın açık betadaki ilk hali şu anki durumdan daha iyiydi kesinlikle.
Doğru düzgün bir recoil sistemi bile olmayan oyunu koca Counter-Strike'tan üstün veya denk tutanlar, 13 yaş altı kitleden başkası değiller. Piyasadaki hiçbir benzer oyun CS'ye rakip olamaz.

Hocam CS olarak çıkarmayabilirlerdi. Aynı grafikleri alıp farklı silahlar, farklı hero'lar eklemek zor değil. 2 dokudan ibaret şeyler bunlar. Oyunu çıkartırsın 2 kere büyük güncelleme yaparsın oyun tam olarak hazır olur. Rekabet her zaman tüketicinin işine gelir ama CS2 bence farklı bir oyun olabilirdi.
Aynı oyunun güncel Source motoruna inşa edilmesi farklı oyun gerektirmez. Pek bir yenilik de yok zaten, sadece QoL güncellemeleri yapıldı.

Hocam CS olarak çıkarmayabilirlerdi. Aynı grafikleri alıp farklı silahlar, farklı Hero'lar eklemek zor değil. 2 dokudan ibaret şeyler bunlar. Oyunu çıkartırsın 2 kere büyük güncelleme yaparsın oyun tam olarak hazır olur. Rekabet her zaman tüketicinin işine gelir ama CS2 bence farklı bir oyun olabilirdi.

Ben bunları yapmaları için bir sebep göremiyorum. Bence bir FPS oyununa skiller yakışmıyor. Ayrıca koskoca Counter-Strike gibi bir markaları varken ekstra bir oyun denemeleri neredeyse her oyunu başarılı olan (ricochet gibi birkaç oyunu hariç) Valve açısından pek mantıklı göremiyorum.

Counter-Strike ve skiller mi :D? 20 senelik klasik Counter-Strike'a sırf zaten kendinden az oynanan ve gitgide daha kötüye giden Valorant'a rakip olmak için skill getirmek pek akıl karı olduğunu sanmıyorum. CS:GO'nun Valorant'a rakip olmasına gerek yok CS:GO'nun oyuncusunun ve kitlesinin Valorant'tan fazla olduğu apaçık ortada zaten.

Yanlış anlamayın Valorant'ın gelişmesini isteyen taraftayım rekabet ne kadar fazla olursa oyunlar birbiriyle yarışmak için daha fazla güncelleme getirir ve bu durumda kazanan oyuncular olur fakat gerçekler bunlar maalesef.

Ayrıca oyun skill eklediklerinde ellerinde oyuncu falan tutamazlardı bence.
Hocam haklısınız fakat bir de şöyle bana göre benim düşüncem yani CS GO ve Valorant ne kadar kıyaslansada bu biraz abartı gibi olacak ama aralarındaki fark sanki Rainbow six edge ve Pubg gibi yani. Bir oyunda bütün takım oyuncuları eş güçte olurken diğerinde farklı güçte ve skillerde donatılabilen oyuncu tipleri var. Sadece bu yüzden bile Valoran oynayan bir kişi Cs GO, CS GO oynayan biri valoranta kolay alışamıyor bence. Bu oyunları benzedikleri için değil çok oynandıkları için kıyaslıyoruz sadece o kadar.

Doğru düzgün bir recoil sistemi bile olmayan oyunu koca Counter-Strike'tan üstün veya denk tutanlar, 13 yaş altı kitleden başkası değiller. Piyasadaki hiçbir benzer oyun CS'ye rakip olamaz.

Aynı oyunun güncel Source motoruna inşa edilmesi farklı oyun gerektirmez. Pek bir yenilik de yok zaten, sadece qol güncellemeleri yapıldı.

Kesinlikle. Movement, silahlar, mekanikler, mapler bile neredeyse hala aynıyken bunu ayrı bir pazar, ayrı bir fiyatlandırma ile sunmaları pek akıl karı olmaz bence. Counter-Strike klasiğini bozmamaları, oyunu ne tamamen yeni bir oyun gibi, ne de eskisi gibi hissettirmeyecek şekilde tam o ince çizgide geliştirmiş olmaları zaten Valve'ın yaptığı işin ne kadar iyi olduğunu kanıtlar derecede. Tabii optimizasyon ve buglar gibi problemler var ama bunlar da zaten zamanla çözülebilecek şeyler.

Hocam haklısınız fakat bir de şöyle bana göre benim düşüncem yani CS:GO ve Valorant ne kadar kıyaslansada bu biraz abartı gibi olacak ama aralarındaki fark sanki Rainbow Six Edge ve PUBG gibi yani. Bir oyunda bütün takım oyuncuları eş güçte olurken diğerinde farklı güçte ve skillerde donatılabilen oyuncu tipleri var. Sadece bu yüzden bile valoran oynayan bir kişi CS:GO, CS:GO oynayan biri Valorant'a kolay alışamıyor bence. Bu oyunları benzedikleri için değil çok oynandıkları için kıyaslıyoruz sadece o kadar.

Rainbow Six: Siege ile PUBG arasında ben bir benzerlik göremiyorum. R6s Battle Royale değil direk bir kere.
Ayrıca bence Valorant oynayan birisi CS:GO'ya alışamazken, CS:GO oynayan birisi Valorant'a gayet hızlı bir şekilde alışabiliyor. Çünkü oyun bence kötü bir CS:GO kopyasının skilli hali :D keşke Riot daha iyi bir iş çıkarıp gerçekten CS:GO'ya rakip olabilseydi de tembel gaben oyunu birazcık daha hızlı geliştirseydi. CS gelişirken Riot da gelişmeye devam edecekti ve iki tarafın da oyuncuları tatmin olacaktı.

Bu arada başta sırf hile sorunları yüzünden CS'den bayağı oyuncu çekti ama ben ve birçok oyuncu oynarken oyuna bayıldığı için değil daha iyi anti-cheat'i olduğu için oynuyordu. Şu an zaten oyuncusu ciddi derecede azaldı eskisine nazaran. Valorant'ın yüksek elosunda üst üste atılan maçlarda aynı oyuncular denk geldiğine dair şikayetler bile duydum. Bu denli oyuncusunun azalmış olması üzücü. Alt elolar zaten troll ve smurf dolu. Dediğim gibi keşke Valorant rakip olabilse CS'ye.

Son düzenleme:
Ben bunları yapmaları için bir sebep göremiyorum. Bence bir FPS oyununa skiller yakışmıyor. Ayrıca koskoca Counter-Strike gibi bir markaları varken ekstra bir oyun denemeleri neredeyse her oyunu başarılı olan (ricochet gibi birkaç oyunu hariç) Valve açısından pek mantıklı göremiyorum.
Nasıl göremiyorsunuz? Yeni bir oyun yeni bir pazar demek. Yeni skinler demek. Para demek. CS2'yi aynen alıp 2 ajan ve yetenek ekleyip silahları biraz daha valo'ya benzetseler on numara oyun olurdu. Hem CS kenarda para kazandırırdı hem de yeni oyun. Herkes CS2'ye harika demiyor sonuçta. Beğenmeyenlerde var. Üstelik oyunun optimizasyonu rezalet.

Çıkaramazlardı ki. Nasıl çıkaracak? Geçmişten günümüze yapılmış on binlerce atölye haritası var, onlar ne olacak? Hadi onu hallettiler diyelim, insanların binlerce, on binlerce dolar değerinde envanterleri var. Onlar ne olacak?

Geçen Valorant'ta skillere ve ultilere fena nerf getirdiklerini görmüştüm mesela :D ana mantığı skill olan oyunda skillerin önemini azaltmaya çalışmak ne kadar mantıklı onu bilemem. Oyunun en dengeli ajanlarından biri olan hatta bence en dengelisi Sova'ya bile nerf getirmişler.

Yeni karakter getiriyorlar kimse sevmiyor, yeni map getiriyorlar kimse sevmiyor. Sonra bir de Valorant CS:GO'dan daha iyi diyenler çıkıyor ortaya :D Valorant'ın açık betadaki ilk hali şu anki durumdan daha iyiydi kesinlikle.

Katılıyorum hocam nerfler çok gereksizdi. Map olarak da topluluğu dinlemiyorlar sonra olacak şey bu işte. Kimse sevmedi. İstanbul Map gelseydi ne güzel olurdu. Ama iki farklı oyunu nasıl kıyaslayabiliyorlar anlamıyorum. Tek ortak yanları silahlar var başka hiç bir benzerliği yok oyunların. Skill seven Valorant, gerçekçilik ve sadelik seven de CS oynasın bu kadar basit.

Nasıl göremiyorsunuz? Yeni bir oyun yeni bir pazar demek. Yeni skinler demek. Para demek. CS2'yi aynen alıp 2 ajan ve yetenek ekleyip silahları biraz daha Valorant'ya benzetseler on numara oyun olurdu. Hem CS kenarda para kazandırırdı hem de yeni oyun. Herkes CS2'ye harika demiyor sonuçta. Beğenmeyenlerde var. Üstelik oyunun optimizasyonu rezalet.

Kriz çıkardı. Bu kadar basit. Valve'ın koskoca Counter-Strike gibi bir markası varken neden Valorant'a rakip olmaya başladı, Valorant CS'yi bitirdi Valve bu yüzden mi yeni bir marka çıkardı, Valve'ın yeni oyunu Valorant'tan mı çalıyor gibi sözler dolaşacaktı.

CS:GO zaten hileci yuvası olmuşken neden Update yapmayı bıraktılar, daha önce sözünü verdikleri Source 2 nerede gibi sözler ortaya atılacaktı. CS:GO yatırımcılarının hepsi Valve'a olan güveninini tamamen kaybedecekti. Ciddi ciddi CS:GO'ya sadece yatırım için 60-70 bin TL yatıranlar var operasyon ve major indirimlerinde. Valve'ın hem yeni oyunu tutmazdı, hem de CS:GO gerçek anlamda biterdi.

Geri
Yukarı