Sizce en iyi müzik türü nedir?

Tam olarak bilmiyorum şu ana kadar "2 DJ i dinliyorum" diyordum.
Az önce Wikipedia da Alan Walker'a bakarken öyle yazdığını görünce ondan yazdım.
Yani elektro olduğunu bile bilmiyordum.
Bu türü yeni duydum desem pek yalan olmaz.
Vanic, illenium, the tech thieves, veorra gibi sanatçılara da bi bak istersen.

"En iyi" kişiye göre değişen bir mesele olabilir ve ya olmayabilir. O da kişinin niteliği ile değer kazanır.

Mesela; bütün ömründe sadece TOFAŞ Şahin kullanmış bir adamın " en iyi araba şahin dir" demesi pek kayda alınır bir ifade olmaz. Diğer yandan Fazıl SAY gibi enstrümanda virtüöz, ömrünü akademik müzikal eğitim ile geçirmiş, dünyanın tanıdığı, yüzlerce en üst düzeyde konserler vermiş birinin-"Arabesk müzik değildir" demesi ise son derece önemli bir kelimedir.

Müzisyen olmak, müzik eğitimi almış olmak ile beraber kendi adıma iyi bir dinleyiciyim. Müzik konusunda o kadar tutkuluydum ki orta okul yıllarımdan bu yana para harcayarak biriktirdiğim orjinal plak, kaset, CD arşivim binin üstündedir. Orada ciddi bir servet var.
Buna rağmen "en iyi şudur" tanımlamasını birine ya da bir müziğe yapmam mümkün değil. Çünkü arada derede mutlaka dinlemediğim ve keşfetmemediğm şeyler olabilir.
Bazı türleri müzik olarak kabul etmiyorum. Bunun nedeni; müzik prodüksiyonunun da içinde bulunduğum ve o müziklerin hangi üçkağıt ve cahili söğüşleme hedefi ile hazırlandığını bilmemden ötürüdür.

Gelelim konumuza. Bu kadar felsefeden sonra müziğin kurgulanışı ve notalar üzerinden ifade edilmesinden bahsediyorsak; kesin konuşmak mümkündür. Burada kişisel mevzulardan bahsedilmez. Klasik müzik ve jazz en iyidir. Diğer tarzlarda bu zenginliğe erişemezsiniz. Elbette bu tarzları dinleyebilmek eğitimli bir kulak gerektirir. Herkese hitap etmez.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı