Sizce GTA 6'da Türkçe yerelleştirme olur mu?

GTA 6'da Türkçe Yerelleştirme olur mu?

• Oy verenlerin toplamı
    101
Türkçe altyazı getirme maliyeti, oyunun maliyetini etkileyeceği bir seviyede değil. Türkçe altyazı getirdik bak epey paramız gitti diye bir şey yok bu ölçekteki şirketlerde.

Rockstar şirketinin kültüründe huyunda suyunda Türkçe altyazı yok. Bu altyazı işini paraya indirgemeyin artık. Bethesda Ubisoft EA vs.

Baldur's Gate'e Türkçe altyazı geldi hemde binlerce satır daha fazla. Ne oldu şirket bilançosu kötü mü etkilendi? Hayır. Larian'ın şirket kültürü de bu.

Rockstar biraz üşengeç firma diyebiliriz. Adamlar o kadar dil varken sadece İngilizceye dublaj yapıyor mesela. İngilizce dışındaki diğer dillere dublaj yapmıyorlar. Bu sebepten muhtemelen GTA VI'ya Türkçe dil desteği eklemeyecekler, ekleyeceklerini düşünmüyorum.

Rockstar biraz üşengeç firma diyebiliriz. Adamlar o kadar dil varken sadece İngilizceye dublaj yapıyor mesela. İngilizce dışındaki diğer dillere dublaj yapmıyorlar. Bu sebepten muhtemelen GTA VI'ya Türkçe dil desteği eklemeyecekler, ekleyeceklerini düşünmüyorum.

Bu dil meselesi icin ya nufusun goz ardi edilemeyecek buyuklukte olacak (150-200 milyon civari gibi) ya da kureselde bilindik - saygin bir ulke olacaksin. Bizim ulke tam tersi muz cumhuriyeti olma yolunda ilerliyor.

@Görkem Say, dublaj konusunda cidden sıkıntılı firma. Almanca, İspanyolca, Fransız gibi hiçbir dile dublaj yapmayıp sadece İngilizce için yapıyor. Bir oyuna 1 milyar dolar harcayabilen firmanın, buna da bütçe ayırabileceğini düşünüyorum da muhtemelen uğraşmak istemiyor.

Bizim ulke tam tersi muz cumhuriyeti olma yolunda ilerliyor.
Maalesef dilimizi de savunmuyorlar ve mümkün olduğunca kaçınıyorlar. “Türkçe istiyorum.” diyen bir kişiye cevap olarak “İngilizce öğren.” demek yerine “Benim dilim kıymetli. Ben de Türkçe istiyorum.” demeleri lazım. Fransızlar dillerini çok iyi hâlde koruduğu ve yaydığı hâlde onlara bile sadece alt yazı eklemişler. Biz neredeyse hiçbir şey yapmadığımız için dilimizi önemsemiyorlar ve alt yazı bile eklemiyorlar.

Maalesef dilimizi de savunmuyorlar ve mümkün olduğunca kaçınıyorlar. “Türkçe istiyorum.” diyen bir kişiye cevap olarak “İngilizce öğren.” demek yerine “Benim dilim kıymetli. Ben de Türkçe istiyorum.” demeleri lazım. Fransızlar dillerini çok iyi hâlde koruduğu ve yaydığı hâlde onlara bile sadece alt yazı eklemişler. Biz neredeyse hiçbir şey yapmadığımız için dilimizi önemsemiyorlar ve alt yazı bile eklemiyorlar.

Fransa üçüncü dünya ülkesi değil ki hocam fark orada başlıyor. Onlar bir Avrupa ülkesi ve Ubisoft gibi çok büyük bir oyun firmaları var. Ne oyunlar var Türkçe altyazı yok ama Flemenkçe falan var. O da ülkenin dış politikalarıyla alakalı. Biz daha milli yemeklerimize sahip çıkıp onları tanıtamıyoruz ki. Evet bizi önemsemiyorlar ama bizi önemsemeleri için de prestij adına bir şeyler yapmıyoruz maalesef.

Geri
Yukarı