Size en ilginç gelen bilgisayar donanımı

İntel soğutucuları :)

Ben ilerde, ama bayağı ilerde her bileşenin tek parça olacağını düşünüyorum. Yani anakartın üzerindeki diyot kadar ekran kartı, dirençler kadar ram ve kondansatör kadar güç kaynağı. Olması %99 olan bir fikir.
Olacağını pek sanmıyorum diyebilirim ya, sonuçta bu piyasa hala büyümeye devam eden bir piyasa. Dediğin yol ile tekelliğe doğru ilerlemez mi?

Doğru, zaten ben de direkt milyonlarca transistöre sahip işlemciler yaptılar demedim. Çok basitmiş gibi anlatıyorsunuz. Yapalım bir işlemci madem bu kadar basit :D
Ev yapımı işlemci, pek bir becerisi yok. Anca küçük bir ekrana yazı yazdırır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Aslında ben donanım demistim ama ürünlere kaymışsınız.😅

Anakarttır bana göre. O kadar veri yolu o karta, o kadar kata nasıl sığmış da testten geçmiş anlamak istiyorum. Gidebilsem de şu donanımı, şematiği ve çizimi, kurallarıyla anlatsalar...

‐-----------------------
Aslında şimdi düşündüm de ekrandaki pikseller de çok ilginç.
Anakarttır bana göre. O kadar veri yolu o karta, o kadar kata nasıl sığmış da testten geçmiş anlamak istiyorum. Gidebilsem de şu donanımı, şematiği ve çizimi, kurallarıyla anlatsalar...
Devredeki veri yolu dedin mi @Firehorse MK II ilk akla gelecek olandır.😀

Kesinlikle yapısı gereği işlemcidir, bir örnek verecek olursam ömrümde sahip olduğum en uzun ömürlü teknolojik parça olabilir, bozulmak nedir bilmez. Bugün 20 sene önce çıkmış Pentium 4'ler bile çatır çatır çalışıyor, abartı voltaj versen yine yakamazsın bu mereti, çünkü işlemciye bir şey olmadan anakart Hakk'ın rahmetine kavuşmuş olur :). Hele bir de "işlemcime overclock yaptım, işlemcim şu dereceleri görüyor, ömrü kısalır mı?" Gibi sorulara tebessüm ederek cevap vermekteyim.

1596008095669.png

Bunu neden icat ettiler hala merak ediyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Güç kaynağına sentetik yük bindirmek için bire bir.

İntel soğutucuları :)

Olacağını pek sanmıyorum diyebilirim ya, sonuçta bu piyasa hala büyümeye devam eden bir piyasa. Dediğin yol ile tekelliğe doğru ilerlemez mi?
Ekran kartını, işlemciyi, rami birleştirip tek bir ürün çıkartacak bir babayiğit olur da piyasaya çıkarsa, diğer markalarda artık tek ürün üretmek yerine bilgisayar üretebilirler bence.Yani yine her markanın kendi bilgisayarı olacak ama karlı biz çıkacağız daha küçük, güçlü ve taşınabilir bilgisayarlar. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı