Skolyoz düzelir mi?

Mckellen

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, iki ay önce sırf ağrılarım için doktara gittiğimde skolyozum olduğunu öğrendim derecesini bilmiyorum ama fizik tedavi doktoruna gittiğimde bana 10 gün fizik tedavi alacağımı söyledi. Skolyozum olduğunu öğrendiğimden beri sürekli acaba düzelir mi diye düşünüyorum. Yaş 18, 188 boy ve 72 kiloyum. Biraz zayıf olduğum için yarın spora başlayacağım. Bedenimde anormallik hissettiğim tek yer sağ omzum. Sola göre biraz daha alçakta. Bir de sol kaburga karnımı içeri çekersem daha belirgin oluyor.

IMG_20220529_144932.jpg

Biraz karışık anlattım kusura bakmayın. Röntgen fotoğrafını ekliyorum. Sizce skolyozum düzelebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok yüksek bir derecesi yok gibi, takribi 10-13 ama tabi ölçtürmek lazım. Soruya gelirsek; düzelir. Fakat bu omurga eğriliği (skolyoz) biraz sorunlu bir rahatsızlıktır. Zira egzersizlerin düzenli olmasından çok doğru yapılması önemlidir. Aksi halde 10 derecelik (örnek olarak) eğrilik bir bakmışsınız 2-3 ayda birkaç derece birden geometrik olarak artmaya başlamış. O yüzden kalifiye bir ortopedi hekiminden ölçüm yaptırdıktan sonra yine kalifiye bir fizyoterapist ile eş zamanlı ve istikrarlı çalışmakta fayda var. (Geçmiş olsun)

Yaş biraz gecikmiş, kemikler oturur o yaşlarda. Düzelmesi de zorlaşır ama imkansız değil kesinlikle. Kifoz ve skolyoz için en etkili spor yüzmedir. Mutlaka her hafta gidin. Özellikle skolyozun başını eziyor resmen.

Son düzenleme:
Bende de var doktor yüzmenin iyi olduğunu söylemişti fakat fizyoterapist doktor efsanesi olduğunu ve anlatıldığı gibi olmadığını söyledi. Ayrıca 17-18 yaşlarında kemik gelişimi tamamlandığından çok daha zor oluyor düzelmesi erken yaşlara göre 0 derece hayatın boyunca olmayacak ama dış koleksiyonun tamamen düzelir içten eğrilik belli bir derecede hep kalır daha erken gitsen daha kolay düzelirdi ama dıştan düzelir yine yaşlılıkta ağrı yapabilir sadece içtende bir yere kadar azalacaktır bana doktor işin %70 inin bana %30 unun doktora bağlı olduğunu söyledi sana bağlı düzenli yapmana göre.

Bende de var doktor yüzmenin iyi olduğunu söylemişti fakat fizyoterapist doktor efsanesi olduğunu ve anlatıldığı gibi olmadığını söyledi. Ayrıca 17-18 yaşlarında kemik gelişimi tamamlandığından çok daha zor oluyor düzelmesi erken yaşlara göre 0 derece hayatın boyunca olmayacak ama dış koleksiyonun tamamen düzelir içten eğrilik belli bir derecede hep kalır daha erken gitsen daha kolay düzelirdi ama dıştan düzelir yine yaşlılıkta ağrı yapabilir sadece içtende bir yere kadar azalacaktır bana doktor işin %70 inin bana %30 unun doktora bağlı olduğunu söyledi sana bağlı düzenli yapmana göre.
Fizik tedavi doktoru hâlâ beni çağırmadı neredeyse bir ay oldu. Doktora sormadan fitnessa gitsem herhangi bir problem olur mu? Kilo almayı ve sırt çalışmayı düşünüyorum.

Geçen Efe aydalı izledim skolyoz olduğunu söylemişti bunun için Fitnessa başlamış bayağı düzeldiğini söylüyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı