Skyrim'in hâlâ en çok oynanan oyunlardan biri olması

Skyrim Witcher'ı tokatlar hatta altına alır ezer. 👍
Hahaha. Banlanmayayım diye bir şey yazamayacağım malesef. Ama HAHAHAHA yani, umarım anlamışsındır. Baya boş.

Yazacağım şeyin bununla bir ilgisi yok aslında da, kendimi tutamadım. Neyse, normalde bu sitenin kullanıcısı değilim google otomatik haber akışında göz ucuyla rastladım, baktığım ve gördüğüm kadarıyla kimse doğruları konuşmaya yeltenmemiş, sorumluluğu alayım dedim. Oynayanların minimum %95'i en az oyunun kendi boyutu kadar mod ile beraber oynuyorken, ki bunun oyunun ne kadar eski olduğuyla hiçbir alakası yok, modlar ilk çıktığı günden beri bu böyle, modlar yerine oyunu övmek de, ne bileyim epey saçma ya, ne dersiniz?

Çünkü mesela, hani düşündüğümüzde, oyun burada sıraya girerek yaladığınız kadar iyi ise gerçekten, o zaman bu kadar moda neden ihtiyacı var eğlenceli ve katlanılabilir olmak için?

Oyundaki hiçbir karakter akılda kalıcı değil, fan kitlesi zorlama memelerle Nazeem'i hayatta tutmaya çalışıyor, onun dışında kendi steamimde 900 saatim olmasına rağmen tek bir karakteri hatırlamıyorum oyundan.(bu arada oyun bitmiyor diyenlerin de mecaz bile olsa hayatları yalan dolan, günde 8-9 saat oynayarak 2 haftada bitiyor herşeyi oyunun, biraz az yalayın da diğerlerine de kalsın)

Dünyası ölü, her şey oyuncunun aktivasyonunu bekliyor, o kadar faction vs var, sen içlerine girene kadar oyuna hiç bir etkileri yok mesela, sen kendini gösterdiğin anda da sorgusuz sualsiz anında tacı tahtı avcunun içine verip sana ibadet etmeye başlıyorlar.

Sanatsal içerik/varyasyon ya yok ya aşırı basit, 9 tane şehir var, güya tamamen birbirinden farklı kültürler etkisinde yetişmiş 6-7 tane Holdlara(Nord klanları zart zurt) dağılmışlar, ama resmen değişen tek şey ya çatının rengi ya da kapının rengi. Fantastik rol yapma oyunu güya(buna da gelicem), en önemli elementlerinden bir tanesinin tavernler olması lazım, oyunda hangisine girersem gireyim at cenazesine mi katıldım yoksa taverne me girdim belli değil. Artı, 9 tane şehir(+DLCler)toplam 21 tane tavern var oyunun haritasında, sadece 3 tane şarkı, ve eniştelerinin oğluna/kızına söyletmişler resmen. Hani biraz daha az özenselermiş oyunda müzik olmayacakmış falan, o kadar.

Hikayesi potansiyel olarak tanrısal olsa da, işlendiği ve anlatıldığı biçimde direk çöp. Ne bir ruhu var ne bir ağırlığı var hikayenin, sadece haritada işaretlenmiş yere gidip duruyorsun, başka hiçbir şey hissettirmiyor sana hikaye. Ama sorsan dünyayı kurtarmışımdır, hmm, pekâlâ. Öyle diyorsan öyledir. Faction görevleri de özellikle aynı şekilde tamamı çöp ve ruhsuz.

Oyunda RPG öğesi seviye atlayınca yetenek puanı vermekten ibaret, onun dışında bu oyuna rol yapma oyunu demeye milyarlarca şahit gerekir. Ne görevlerde verdiğin kararların oyun dünyasına bir etkisi oluyor, ne yarattığın karaktere göre görevin şekilleniyor, ne de dünyanın sana gösterdiği tepkiler değişiyor(scriptlenmiş ''Hmm kılıç mı kullanıyorsun, ben baltayı tercih ederim'' tarzı önemsiz lineler dışında, şuan bahsettiğim şeyin bunlarla bir alakası yok). Devamı da var;

Zaten oyundaki görevlerin %90'ı kolyemi bul getir kılıcımı kap getir zırhımı çal getir tarzı aşırı boş misc görevler. Geri kalan görevlerin içinde de doğru düzgün sana seçim yapma özgürlüğü veren bir görev yok. Bütün oyunda sonucu etkileyebildiğin seçimli görev sayısı iki(rakamla ''2''), biri Saadia görevi, ki bunda da sadece sonucu etkiliyorsun dünyada yine bir şey değişmiyor, yine boş görev yani, diğeri de sivil savaşta taraf seçme görevi, onda da değişen tek şey iki taraftan kimi kılıçtan geçireceğin, o kadar. Görevin sonucunun dünyaya bir etkisi yine yok, yani bu da bomboş bir görev(factionlarda taraf seçme görevleri de bunun aynısı olduğu için saymadım, hepsinde aynı şey, aşırı tembel bir sebep yüzünden iki taraftan birini seçmen gerekiyor, seçim sonucun dünyada hiçbir şeyi değiştirmiyor, sadece son görevde kimi öldüreceğin değişiyor, çöp).

Oynanışla alakalı ise beni rica ediyorum başlatmayın, çünkü matbaaya basım için verecek param yok bu yazı kitaba dönüştüğünde, diyeyim yeterince anlaşılır olacaktır diye tahmin ediyorum.

Skyrim insanlık video oyunu tarihinin en balon oyunudur, net. Seversin oynarsın saygı duyarım, bende oynadım 900 saat çünkü. Ama kesinlikle iyi bir oyun olduğunu iddia edemezsin, çünkü aşırı bariz bir şekilde kesinlikle değil. Yalan atmış olursun yani. Alternatifi olmadığı için oynanıyor sadece, o kadar. Saygılar.

Hahaha. Banlanmayayım diye bir şey yazamayacağım maalesef. Ama HAHAHAHA yani, umarım anlamışsındır. Baya boş.

Yazacağım şeyin bununla bir ilgisi yok aslında da, kendimi tutamadım. Neyse, normalde bu sitenin kullanıcısı değilim Google otomatik haber akışında göz ucuyla rastladım, baktığım ve gördüğüm kadarıyla kimse doğruları konuşmaya yeltenmemiş, sorumluluğu alayım dedim. Oynayanların minimum %95'i en az oyunun kendi boyutu kadar mod ile beraber oynuyorken, ki bunun oyunun ne kadar eski olduğuyla hiçbir alakası yok, modlar ilk çıktığı günden beri bu böyle, modlar yerine oyunu övmek de, ne bileyim epey saçma ya, ne dersiniz?

Çünkü mesela, hani düşündüğümüzde, oyun burada sıraya girerek yaladığınız kadar iyi ise gerçekten, o zaman bu kadar moda neden ihtiyacı var eğlenceli ve katlanılabilir olmak için?

Oyundaki hiçbir karakter akılda kalıcı değil, fan kitlesi zorlama memelerle Nazeem'i hayatta tutmaya çalışıyor, onun dışında kendi steamimde 900 saatim olmasına rağmen tek bir karakteri hatırlamıyorum oyundan.(Bu arada oyun bitmiyor diyenlerin de mecaz bile olsa hayatları yalan dolan, günde 8-9 saat oynayarak 2 haftada bitiyor her şeyi oyunun, biraz az yalayın da diğerlerine de kalsın)

Dünyası ölü, her şey oyuncunun aktivasyonunu bekliyor, o kadar faction vs var, sen içlerine girene kadar oyuna hiçbir etkileri yok mesela, sen kendini gösterdiğin anda da sorgusuz sualsiz anında tacı tahtı avcunun içine verip sana ibadet etmeye başlıyorlar.

Sanatsal içerik/varyasyon ya yok ya aşırı basit, 9 tane şehir var, güya tamamen birbirinden farklı kültürler etkisinde yetişmiş 6-7 tane Holdlara(Nord klanları zart zurt) dağılmışlar, ama resmen değişen tek şey ya çatının rengi ya da kapının rengi. Fantastik rol yapma oyunu güya(buna da geleceğim), en önemli elementlerinden bir tanesinin tavernler olması lazım, oyunda hangisine girersem gireyim at cenazesine mi katıldım yoksa taverne me girdim belli değil. Artı, 9 tane şehir(+DLC'ler)toplam 21 tane tavern var oyunun haritasında, sadece 3 tane şarkı, ve eniştelerinin oğluna/kızına söyletmişler resmen. Hani biraz daha az özenseler miş oyunda müzik olmayacakmış falan, o kadar.

Hikayesi potansiyel olarak tanrısal olsa da, işlendiği ve anlatıldığı biçimde direk çöp. Ne bir ruhu var ne bir ağırlığı var hikayenin, sadece haritada işaretlenmiş yere gidip duruyorsun, başka hiçbir şey hissettirmiyor sana hikaye. Ama sorsan dünyayı kurtarmışımdır, hmm, pekâlâ. Öyle diyorsan öyledir. Faction görevleri de özellikle aynı şekilde tamamı çöp ve ruhsuz.

Oyunda RPG öğesi seviye atlayınca yetenek puanı vermekten ibaret, onun dışında bu oyuna rol yapma oyunu demeye milyarlarca şahit gerekir. Ne görevlerde verdiğin kararların oyun dünyasına bir etkisi oluyor, ne yarattığın karaktere göre görevin şekilleniyor, ne de dünyanın sana gösterdiği tepkiler değişiyor(scriptlenmiş "Hmm kılıç mı kullanıyorsun, ben baltayı tercih ederim" tarzı önemsiz lineler dışında, şu an bahsettiğim şeyin bunlarla bir alakası yok). Devamı da var;

Zaten oyundaki görevlerin %90'ı kolyemi bul getir kılıcımı kap getir zırhımı çal getir tarzı aşırı boş misc görevler. Geri kalan görevlerin içinde de doğru düzgün sana seçim yapma özgürlüğü veren bir görev yok. Bütün oyunda sonucu etkileyebildiğin seçimli görev sayısı iki(rakamla "2"), biri Saadia görevi, ki bunda da sadece sonucu etkiliyorsun dünyada yine bir şey değişmiyor, yine boş görev yani, diğeri de sivil savaşta taraf seçme görevi, onda da değişen tek şey iki taraftan kimi kılıçtan geçireceğin, o kadar. Görevin sonucunun dünyaya bir etkisi yine yok, yani bu da bomboş bir görev(factionlarda taraf seçme görevleri de bunun aynısı olduğu için saymadım, hepsinde aynı şey, aşırı tembel bir sebep yüzünden iki taraftan birini seçmen gerekiyor, seçim sonucun dünyada hiçbir şeyi değiştirmiyor, sadece son görevde kimi öldüreceğin değişiyor, çöp).

Oynanışla alakalı ise beni rica ediyorum başlatmayın, çünkü matbaaya basım için verecek param yok bu yazı kitaba dönüştüğünde, diyeyim yeterince anlaşılır olacaktır diye tahmin ediyorum.

Skyrim insanlık video oyunu tarihinin en balon oyunudur, net. Seversin oynarsın saygı duyarım, bende oynadım 900 saat çünkü. Ama kesinlikle iyi bir oyun olduğunu iddia edemezsin, çünkü aşırı bariz bir şekilde kesinlikle değil. Yalan atmış olursun yani. Alternatifi olmadığı için oynanıyor sadece, o kadar. Saygılar.

Hocam ne büyük bir nefret beslemişsiniz içinizde. Oyuna teknik açıdan çok iyi diyen yok zaten. Oyunu bu kadar oynatan ve eşsiz kılan oyuncuya sunduğu özgürlük ve geniş dünyası. Siz her kötü oyuna 900 saat gömüyor musunuz? Oyun hakkında düşüncelerinizi bir daha gözden geçirin bence.

Oyun çıkış yılına göre mükemmel bir oyun. Yine de bir kere modlu oynarsanız modsuz oynayısınız gelmiyor. Bu yüzden kütüphanemde modlanmayı bekliyor canım. O da uğraştırıcı bir iş olduğundan sürekli erteliyorum. Biraz vakit ayırmak gerekiyor çünkü. En minimal şeyleri koyayım dersem bile 200-300 mod oluyor oyunda. Stabil çalıştırmak ise ölüm gibi bir şey.

Elder Scrolls 6'yı bekliyorum fakat Bethesda şu anda başka bir oyun ile uğraşıyor bu yüzden yakın zamanda geleceğini sanmıyorum. Uzayda geçen bir oyun yapıyorlardı sanırım.

Skyrim şu anda biraz topluluğu sayesinde ayakta duruyor. O oynayanların çoğunun modlu oynadığını düşünüyorum. Mod oluşturacak bir topluluğu olmasaydı bu kadar oynanmayabilirdi günümüzde fakat modlarla günümüz oyunlarına kafa tutabiliyor. Oyunun kendisi 8 GB ise modlarla 50 GB'ı geçiyor.

Yine de oyuna saygım ve sevgim sonsuz. Steam üzerinden Special Edition'u da aldım, Oldrim'i de aldım. Special Edition daha stabil olsa da Oldrim için çok daha fazla mod seçeneği mevcut. Bu yüzden modlu bir şekilde tek başıma oynayacaksam Oldrim'i tercih ederim fakat modlu bir şekilde multiplayer oynayacaksam Special Edition tercih ediyorum. Skyrim Together, Special Edition'da çok daha iyi çalışıyor çünkü.

Son düzenleme:
Düzenleme: Skyrim de varmış ilginç.

Yalnız Elder Scrolls Online nasıl o kadar oynanıyor? Skyrim'den çok daha önce ölmesi gerekiyordu onun.

ESO bir mmo'dan beklenmeyecek kadar derin. Hikaye questleri yüzünden single player gibi bile oynanabilir, SWToR gibi. Kalan eli yüzü düzgün üç beş mmo'dan biri. Beklemediğim kadar yüksek Türk nüfusu var. Kendi guildimizin lideriydim, herkes Türktü.

Geri
Yukarı