SMART status bad, backup and replace. Press F1 to run setup

ekucuk83

Hectopat
Bilgisayarımda ssd ve harddisk mevcut, Windows 10 SSD 'ye kurulu.

Bilgisayarı açtığımda harddisk ile ilgili şu hatayı veriyor: "SMART status bad, backup and replace. Press F1 to run setup.

F1'e basıp BIOS ekranına girip, boot seçeneklerinden manuel olarak SSD'yi seçerek Windows'a girebiliyorum. Windows'a girdikten sonra diskte sıkıntı yok, her şey normal gözüküyor.

hata.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Yardımlarınız teşekkürler, windows açılınca sorunsuz çalışıyor ama dediğiniz gibi harddisk yenilemesi yapacağım.

Dosya Ekleri

• 27-Kasým-2017_20-51.png
    27-Kasým-2017_20-51.png
    25 KB · Görüntüleme: 307
Arayüz hatası görüyorum. Diski yenilemeden önce farklı bir SATA kablosu ile farklı bir portta deneyiniz. Belki kablo arızalıdır ki çoğunlukla böyledir.

Denedim, maalesef sonuç aynı, teşekkürler.

Herkese merhaba, tavsiyeniz üzerine yeni harddisk aldım.
1- Yeni diski hızlı biçimlendir ile kullanmaya başlamak doğru mu?
2- 950 Gb dosyayı aktarmak için, kopyala yapıştır demek yeterli mi yoksa bu işin doğrusunu nasıl yaparız?
Çünkü kopyalama başarılı mı diye bu kadar veriyi kontrol etmem zor. (Fotoğraflar, videolar, programlar, vs...)
Saygılar.

@ekucuk83
  1. Evet.
  2. Disk arızalıysa kopyala yapıştır biraz sıkıntılı olabilir. Bence disk klonlama daha iyi bir seçenek olacaktır. Klonlama ile yapmak isterseniz Macrium Reflect ile sector by sector şeklinde klonlama yaptırın.

Macrium Reflect ile klonlamaya başladım ama hata verdi, %70'e kadar ilerliyor sonra arızalı harddisk nedeniyle galiba uyarı veriyor.
İşin garibi hata verdiği anda Windows "Diski biçimlendir" uyarısını veriyor ve yeni taktığım diski görmüyor. "Disk Yönetimi" ile biçimlendirdikten sonra açılıyor.

Dosya Ekleri

• hata.jpg
    hata.jpg
    91,5 KB · Görüntüleme: 231
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı