SMD kondansatör patladı

İsmail Evece

Picopat
Daha fazla  
1700142282360.jpeg

Bu SMD kondansatör nedir nasıl değiştiririm? Şu an yanık olanı çıkarttım lehimle fakat yenisini neye göre nasıl takacağımı bilmiyorum. Kutupları yazmıyor. Bu televizyona ait bir görsel.

Dosya Ekleri

• 20231116_151606.jpg
    20231116_151606.jpg
    149 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım monitör tamir etmeye çalışıyorsunuz. Panel ile T Con kart arasında haberleşmeyi sağlayan akrtın üzerindeki kondansatör arızalanmış. Monitörün services manual dosyasına ulaşırsanız şemadan bakabiliriz.

Eki Görüntüle 2017683

Bu SMD kondansatör nedir nasıl değiştiririm? Şu an yanık olanı çıkarttım lehimle fakat yenisini neye göre nasıl takacağımı bilmiyorum. Kutupları yazmıyor. Bu televizyona ait bir görsel.
Üstünde yazan değerlere göre uygun smd kılıf kondansatör alıp krem lehim ve sıcak hava havyasıyla değiştirebilirsin. Lehim yeteneğin varsa kalem havya ilede yaparsın.

Üstünü temizleyip iyice bak numaralar yazıyordur. Yazmıyorsa yerinden çıkardığında devre kartının üstünde yazıyor olabilir.

Ben bu televizyonu bir akrabamdan aldım Tcon bozuktu yenisini aldım 600 TL ye sonra bu yanmış kondansatörü fark ettim bozuk olanı çıkarttım fakat üzerinde yazı yazmıyor eski bozuk tcon da ki kondansatörlerden birini takacağım fakat hiçbirinde yazı yazmıyor ölçü aleti mi lazım?

Konuya yazdıklarından hiçbir şey bilmediğin belli oluyor. Kısa devre kontrolü yapman gerek sadece kapasitörü değiştirmekle bu iş bitmiyor ayrıca işaretlediğin kapasitör kutupsuz. Aynı kılıfta ve benzer kılıfta olanların hepsi kutupsuz. Kutuplu kapasitör kendini hemen belli eder zaten üzerinde sembolü vardır. Aynı boyutta yanındaki kapasitörlerden birkaç tanesinin farat değerini ölçün. Hepsi aynı çıkıyorsa onunkinin de aynı olduğunu varsayarak yakın farat değerinde bir kapasitör takın. Ayrıca aynı boyutta ve aynı kılıfta olan kapasitörler genellikle aynı farat değerinde olurlar. Ek olarak farat ölçmek için farat ölçebilen bir multimetre veya adını unuttuğum bir cihaz var ondan kullanmak gerekir. LCR metre olabilir adı.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    118,3 KB · Görüntüleme: 42
Konuya yazdıklarından hiçbir şey bilmediğin belli oluyor. Kısa devre kontrolü yapman gerek sadece kapasitörü değiştirmekle bu iş bitmiyor ayrıca işaretlediğin kapasitör kutupsuz. Aynı kılıfta ve benzer kılıfta olanların hepsi kutupsuz. Kutuplu kapasitör kendini hemen belli eder zaten üzerinde sembolü vardır. Aynı boyutta yanındaki kapasitörlerden birkaç tanesinin farat değerini ölçün. Hepsi aynı çıkıyorsa onunkinin de aynı olduğunu varsayarak yakın farat değerinde bir kapasitör takın. Ayrıca aynı boyutta ve aynı kılıfta olan kapasitörler genellikle aynı farat değerinde olurlar. Ek olarak farat ölçmek için farat ölçebilen bir multimetre veya adını unuttuğum bir cihaz var ondan kullanmak gerekir. LCR metre olabilir adı.
Bu televizyonun eski Tconunda birsürü aynı boyuttaki turuncu az miktarda siyah kondansatörler var ben siyahı mı takayım yoksa turucu bir kandansatör mü takayım? Herhangi bir ölçü aletim yok.

Denedim bir şey değişmedi. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir ki? Açikcasi tek kusurlu lehimi olan parca bu smd parçaydı. Aynı boyutta turuncu bir SMD kondansator buldum lehimledim uzatma kablosunu bir değişiklik olmadı. Aynı değerleri tutturamadım mi yoksa.
Vermez ama sorunun ondan kaynaklı olduğunu sanmıyorum. Ölçüm yapmadan anlamak imkansız.

Yeni konular

Geri
Yukarı