Snowman soğutucu kalitesi(!)

• Konuyu başlatan Akif
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 2B

Akif

Technopat
Sosyal Tayfı
Makaleler
65
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Birkaç önceki sistemim olan i5 10400F sistemi ev arkadaşıma satmıştım. Sistemde Snowman T4 soğutucu bloğu üzerinde Noctua fan vardı. Arkadaşım o kadar son kullanıcı ki bilgisayarın içini açıp bakmaz bile. Ben uzun bir süre sonra kontrol etmek istedim ve Cinebench R23 testinde bile 90 dereceleri gördüm. Macunun eskidiğini düşündüm başta ancak Mastergel Maker kullandığım için pek mümkün olmayacağı kanısına vardım. Aklımda neden bu kadar ısındığına dair bir fikir vardı ancak deneyip görmem gerekti. R23 testini başlattım ve bloğu elimle bastırdım. Zaten elimle bastırınca blok epey hareket ediyordu. Bu esnada da sıcaklıkları kontrol ettim. Elimle bloğu yerine tam bastırdığımda 15-20 derece kadar sıcaklık fark ediyordu. Tahmin ettiğim olay gerçekmiş. Blok aşağı sarkmış ve işlemci üzerine tam oturmuyor. Nedeni ise şu: Mandallı yapıya sahip olan bloğun mandal kısmındaki metal sağlamlığını koruyamayıp sarkmaya neden olmuş. Elimle bir miktar bu metali düzeltmeye çalıştım ve az da olsa sıcaklıklarda düşüş oldu. Ancak kalıcı ve temelli bir çözüm değil. Muhtemelen sistemdeki soğutucu bloğunu değiştireceğiz. Bahsettiğim metal ise şu arkadaş:

WhatsApp Görsel 2023-04-09 saat 17.45.37.jpg

"Bu tarz ucuz soğutucu alırken dikkat etmeniz gereken" diye bir cümle kurmayacağım. Direkt olarak bu tarz kalitesiz soğutuculardan uzak durmak gerektiğini düşünüyorum. Mesele sadece soğutma performansı değil. Uzun vadede bize soğutucunun yaşatacağı deneyime de para veriyoruz.

@Cruslan arkadaşıma mahcup etti beni. Aramızda bu tarz şeylerin lafı olmaz ancak çok iyi bir bilgisayar olarak verdim ve karşımıza çıkan sonuç bu. Şu an vidalı montaja sahip Dark kullanıyorum ben, ona da iyi bir blok alırız artık.

@Cruslan arkadaşıma mahcup etti beni. Aramızda bu tarz şeylerin lafı olmaz ancak çok iyi bir bilgisayar olarak verdim ve karşımıza çıkan sonuç bu. Şu an vidalı montaja sahip Dark kullanıyorum ben, ona da iyi bir blok alırız artık.
Benim arkadaşım da benzer bir şeyi yaşadı. Aldığı bilgisayarda bilgisayarın performansına kıyasla klipsli uyduruk bir fan kullanılmış, boşta 70 dereceyi görüyordu.

@Cruslan sistemde kullandığım kalitesiz tek ürün buydu, onda da dümdüz blok ne olabilir ki diye düşünmüştüm. Üstüne Noctua fan bile takmıştım yani. :D Ucuz etin yahnisi işte.
Kalitesiz ve ucuz ürünlerin her halükarda bir eksisi vardır. İnsanlar bu aralar ucuz TWS kulaklık alıyorlar ancak kaliteleri çok iyi değil, plastiğin uzun vadede cilt sorunlarına veya pilin patlaması gibi sıkıntılarla karşılaşmaları olası. Ucuz aldığım hiçbir şeyden asla memnun olmadım. Aldığım ucuz kablolar bir ayda haşat oluyordu, ucuz adaptörler ses ve kokudan başka bir şey yapmıyordu.

Bu dandik mandallı soğutucu anlamına mı geliyor?

Vala benim soğutucu da aynı sistem işlemciye baskısı çok yüksektir 1 senedir kullanıyorum markası da Dark demek ki demirin kalitesi de devreye giriyor olabilir bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı