SNR ayar yapılabilen modem önerisi

• Konuyu başlatan Mehdi
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 2B

Mehdi

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Özel Güvenlik
Herkese iyi forumlar. TurkNet 100Mbps internet kullanıcısıyım. Alt yapım bakır altyapı. VDSL+2 diye geçiyor sanırım. Şu an kullandığım modem TP-Link WD9970 v3 versiyonu TTNET modemi. Şu aralar hız sorunu yasıyorum. Başka modemle denediğimde gelen Max hızın 76 olduğunu gördüm. Fakat kendi modemim 66 olarak gösteriyor. Ayrıca SNR oranı 8.6'lar da gösteriyor.

1. neden yeni modem tercih etme sebebim ilk olarak gelen Max hız değerini düzgün okuması.
2. nedeni SNR oranını 2'lere düşürüp hızımı arttırmak. yani SNR ayarı oynanabilen modem olmalı (saha dolabı 5 metre uzağımda olduğu için SNR ye takılmayın)
3. nedeni ise Wi-Fi üzerinden kanalları ne yaparsam yapayım 24 ila 33 arası, modem hemen yanında 44Mbps hız vermesi. bundan dolayı Wi-Fi'de iyi hız alabileceğim bir modem olmalı.

Kendi çabalarım ile birkaç inceleme sonucun da, Keenetic ve ASUS marka modemler de SNR ayarının manuel ayarlanabilir olduğu gördüm. Ama ASUS un zamanla arıza yapıyor diyenleride gördüm. Sizlerin önerilerini bekliyorum.

Benim baktığım da Keenetic modemlerin bir sürü markası var ama hangisini almalıyım bilemedim. extra DSL var bir de omni varmış. ASUS'un hangi modeli bilmiyorum.

Not: Trendyol indirimim var. Trendyol üzerinden varsa öneri link alabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Extra DSL kullanıyorum tavsiye ederim. Bütçeyi aşarsa OMNİ versiyonu da tercih edebilirsiniz. SNR değerini 8'e sabitledim. Cihaz ona göre download ve upload hızlarını ayarlıyor otomatik.

Extra DSL kullanıyorum tavsiye ederim. Bütçeyi aşarsa omni versiyonu da tercih edebilirsiniz. SNR değerini 8'e sabitledim. Cihaz ona göre download ve upload hızlarını ayarlıyor otomatik.

Omni de SNR ayarlama var mı üstat?

Almışken extra DSL almanızı tavsiye ederim. SNR ayarı var. Sadece SNR ayarı değil çok daha fazla özelliği var.

Omni ile extra DSL arasında ki fark nedir? 2 anten fazlalık haric? Aslında aralarında 150 TL gibi bir fiyat farkı var. Uygun olsa biraz daha iyi olabilir benim için.

Omni ile extra DSL arasında ki fark nedir? 2 anten fazlalık haric? Aslında aralarında 150 TL gibi bir fiyat farkı var. Uygun olsa biraz daha iyi olabilir benim için.
Omni DSL sadece 2.4 Ghz destekli. Extra DSL ise 5 Ghz destekli. Kablosuzda Extra DSL çok daha yüksek hızları verebilir.

Omni DSL sadece 2.4 GHz destekli. Extra DSL ise 5 GHz destekli. Kablosuzda extra DSL çok daha yüksek hızları verebilir.

Omni de var mı SNR ayarı ? Bir de 5GHz diyosunuz. Telefonun da ya da Laptop'un 5GHz desteği olması lazım mı ki?

Her ikisinde de mevcut. Ben internete kablo ile bağlanıyorum kablosuz pek işim olmaz derseniz omni versiyonu alabilirsiniz.

Her ikisinde de mevcut. Ben internete kablo ile bağlanıyorum kablosuz pek işim olmaz derseniz omni versiyonu alabilirsiniz.

Yani kablosuz da bağlanıyoruz ama kablosuz da herhalde yine bir 40 50 Mbps verir değil mi? Daha doğrusu söyle desem size çekim gücü TP-Link WD9970 v3'den iyidir herhalde?

Yani kablosuz da bağlanıyoruz ama kablosuz da herhalde yine bir 40 50 Mbps verir değil mi? Daha doğrusu söyle desem size çekim gücü TP-Link WD9970 v3'den iyidir herhalde?
Extra DSL de wifiden 45 Mbps gördüm. Omni DSL için bilemeyeceğim. Çekim gücü ona nazaran daha başarılı tabiki ama çok ultra bir çekim gücü bekleme derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı