SNR Margin Değeri Nasıl Yükselir?

enes13mes

Hectopat
Makaleler
42
Daha fazla  
Arkadaşlar sürekli hattımda kopma yaşıyorum. Türknet ADSL kullanıyorum fakat bu problem her operatörde yaşanıyordu.(Türkcell, Türktelekom)
Şuanda Modem arayüzünden kontrol ettiğimde SNR Margin değerinin 5-6 civarında

fakat buna karşılık Zayıflama Payı değerlerinin 20db`in altında olduğunu görüyorum ve buda aslında santrale 1-2 km mesafede olduğumu gösteriyor.

Peki ben SNR Margin değerini yükseltmek için ne yapmalıyım? @Recep Baltaş

Apartmandaki kutudan evime gelen kabloyla alakalı olabilir mi? Yoksa kutudan mı kaynaklanıyor bu değerin düşük olması.

Çünkü SNR değerlerinin 10`un üstünde olması lazımmış yoksa sürekli kopma olabiliyormuş.

Şuanda da internet yok, çünkü SNR 5-6 civarında. Hızımı 14`e indirmeleri lazım SNR biraz artıyor o şekilde, yoksa kesinlikle bağlanmıyor bu değerlerle.

Teşekkürler.

türknet.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle evindeki telefon kutusundan splitter'a kadar gelen (eğer ev telefonunu kullanıyorsan ki TürkNet abonesiysen ev telefonu hiç olmazsa usulaten de olsa duruyordur benim gibi) kablonun düzgünce ve herhangi bir manyetik alandan mümkün olduğunca uzak, parazitsiz geldiğinden emin ol.

Daha sonra splitterını değiştir. Çok eski splitter kullanıyordum bende. Yenileri ile arasında kesinlikle zayıflama değeri farkı ve ulaşılabilinecek hız değeri farkı oluşuyor.

Eğer bunları yaptıktan sonra hala problem yaşarsan MH arayıp arıza kaydı açtır. Türk Telekom ekibi gelip altyapıyı kontrol etsin.

sundan splitter'a kadar gelen (eğer ev telefonunu kullanıyorsan ki TürkNet abonesiysen ev telefonu hiç olmazsa usulaten de olsa duruyordur benim gibi) kablonun düzgünce ve herhangi bir manyetik alandan mümkün olduğunca uzak, parazitsiz geldiğinden emin ol.

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.

Splitter çıkartıp bağlıyorum yine aynı sonucu alıyorum. Elektrikçi çağırdım gelip kabloyu değiştirecek. Umarım bu şekilde çözülür.

Tekrar yazarım problem çözülürse veya çözülmezse.

Arkadaşı bilmiyorum ama benim tesisata 30 lira sıkışmış :D

Dosya Ekleri

• eqwqewqewqweqwe.png
    eqwqewqewqweqwe.png
    8,1 KB · Görüntüleme: 3.201
Hocam nasıl bir işelm yaptı elektirikçi de arızanız çözüldü? Yani kabaca sorun neymiş?
Hocam komşumuz kendi internetini bağlanırken bizim kabloyu kesmiş ve gelişi güzel bağlamış. Elektrikçi kablodaki bağlantıyı sağlamlaştırdı şuanda 15mbits kullanıyorum problem ortadan kalktı.

Hocam komşumuz kendi internetini bağlanırken bizim kabloyu kesmiş ve gelişi güzel bağlamış. Elektrikçi kablodaki bağlantıyı sağlamlaştırdı şuanda 15mbits kullanıyorum problem ortadan kalktı.
Kusura bakmayın biraz cahilim ama elektrikçi tam olarak hangi kabloya baktı? Bizim apartmana girdiğimizde internet kutusu bulunuyor ve buradaki bağlantıları eskiden Saha Ekibi'nde çalışmış tanıdığım abilere sorduğumda çok güzel demişlerdi. Acaba bu kutudan çıkıp eve gelen kablolara mı bakıyor elektrikçi? Ama aklıma yatmayan nokta kutudan çıkıp eve gelen kablo duvarların arasında değil mi yani elektrikçi tüm binayı delip mi bakıyor? Aydınlatırsanız çok memnun olurum. :)

Kusura bakmayın biraz cahilim ama elektrikçi tam olarak hangi kabloya baktı? Bizim apartmana girdiğimizde internet kutusu bulunuyor ve buradaki bağlantıları eskiden Saha Ekibi'nde çalışmış tanıdığım abilere sorduğumda çok güzel demişlerdi. Acaba bu kutudan çıkıp eve gelen kablolara mı bakıyor elektrikçi? Ama aklıma yatmayan nokta kutudan çıkıp eve gelen kablo duvarların arasında değil mi yani elektrikçi tüm binayı delip mi bakıyor? Aydınlatırsanız çok memnun olurum. :)

Benim de merak ettiğim sorulardan :D

Geri
Yukarı