So-DIMM DDR3 RAM'i DDR2 destekli anakartta kullanma

Şişman Adam

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.

Yine küllerinden yeniden doğurmaya çalıştığım bir laptop var elimde. Çok çok eski bir cihaz. İşlemci fan temizliği, termal macun yenilenmesi, SSD takılması, sürücülerin güncellenmesi vs. gibi günlük kullanıma uygun olabilecek geliştirmeleri yapacağım. Şu an için bir Windows 10 kurulumu yaptım ve performansı hiç fena değil.

Ancak merak ettiğim bir konu var. Bu cihazda DDR2 RAM destekleyen bir anakart var. Şu an için 2 GB (1x1) RAM mevcut. Elimde fazladan 4 GB DDR3 ve 2 GB DDR3 RAM bulunmakta. Bu DDR3 RAM'leri DDR2 RAM slotuna takabilmemi sağlayacak bir adaptör var mıdır? Biraz araştırdığımda bulamadım açıkçası. Genelde karşıma so-DIMM RAM'leri masaüstü bilgisayarlarda kullanmayı sağlayan adaptörler çıktı. Belki de bilen vardır diye buraya da sormak istedim.

Eğer yoksa DDR2 RAM'lerin 4 GB boyutunda olanı var mıdır? Bunu da biraz araştırdığımda sadece AMD için var deniliyor. Intel işlemciler için yok mudur? Bu cihaza en fazla toplamda 4 GB (2x2) RAM mi takabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
DDR 3 anakarta 2 takmak? Yani büyük DDR anakarta küçük DDR RAM takmak oluyor mu?

Dostum normal şartlarda anakart üzerindeki RAM slotlarına, o slotlara uygun RAM'ler takılabilir. DDR4 RAM slotuna DDR4, DDR3 RAM slotuna DDR3, DDR2 RAM slotuna DDR2 takılır. DDR4 RAM slotuna DDR3 veya DDR2 takamazsın. Tersi de geçerlidir. Farklı RAM slotuna farklı RAM'lerin takılması fiziksel olarak mümkün değildir, çünkü DDR2, DDR3 ve DDR4 RAM'leri incelediğinde birbirlerinden farklı olduğunu göreceksin. Slotların girişleri de haliyle farklı.

Ancak bazı anakartlar hem DDR2 hem de DDR3 RAM destekleyebilir. Ancak bu da hem DDR2'yi hem de DDR3'ü aynı slotta kullanabilirsin anlamına gelmiyor. Böylesi anakartlarda DDR2 RAM slotu ayrıdır, DDR3 RAM slotu ayrıdır.

Benim sorum ise DDR3 RAM'i bir adaptör kullanarak DDR2 RAM slotuna takabilmekti. Yani farklı mimariye sahip bu RAM'leri aynı slot üzerinde kullanabilmenin muhtemelen tek yolu bahsettiğim şekilde bir aparat. Ancak böyle bir aparat da piyasada yokmuş sanırım. Keşke üretilmiş olsaydı.
Takamazsınız, ayrıca böyle bi' aparat bulunmuyor piyasada.

Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı