Söylenenleri ilk seferde anlamamak ve unutkanlık

PhantomStriker

Decipat
Makaleler
1
İçinde bulunduğum durumu nasıl anlatabilirim bilmiyorum. 17 yaşındayım. Hiçbir zaman derslerimde başarılı bir öğrenci olmadım. Fakat bunun tam tersi her zaman bir şeyleri öğrenmeye deliriyordum. Durmadan kitap okur, felsefe yapardım. Yazılıma ve bilgisayar bilimlerine meraklıyım ve İHA alanında çalışmalar yaptım.

Fakat durumum şu ki kafamda sanki bir sürü adam var. Bu adamlar durmadan farklı konular üzerinde tartışıyorlar. Çoğu zaman sabaha kadar uyuyamıyorum. Aklıma takılan bir konu, o konuda sabaha kadar araştırmama sebep oluyor. Kafamın içini durduramıyorum.

İnsanların dediklerini genelde ilk seferde anlamıyorum anlamakla ilgili problem yaşıyorum ve çok basit şeyleri kolayca unutuyorum. Müziğe çok meraklıyımdır ve beynimi durdurmak için müziği kullanıyorum. Artık bir aptal olduğumu düşünmeye başladım. Üniversite sınavıda yaklaşıyor ve ben neredeyse sıfırım. Ne yapmalıyım?

''ilk seferde anlamıyorum'' derken gerçekten de karşı tarafın söylediği cümleyi tekrarlamasını mı istiyorsun yoksa anladığın halde ''He?'' ya da ''Efendim?'' deyip devam mı ediyorsun? Çünkü bu durum bende de var ve bırakmaya çalışıyorum. Karşı taraf bir şey dediğinde anlıyorum ama anlamadığımı hissedip tekrar soruyorum sonra karşı taraf tekrarlamadan cevap veriyorum. Alışkanlık olmuş.

''ilk seferde anlamıyorum'' derken gerçekten de karşı tarafın söylediği cümleyi tekrarlamasını mı istiyorsun yoksa anladığın halde ''He?'' ya da ''Efendim?'' deyip devam mı ediyorsun? Çünkü bu durum bende de var ve bırakmaya çalışıyorum. Karşı taraf bir şey dediğinde anlıyorum ama anlamadığımı hissedip tekrar soruyorum sonra karşı taraf tekrarlamadan cevap veriyorum. Alışkanlık olmuş.
He ya da efendim oluyor genelde.

Unutkanlığı ve anlamamayı ben de yaşıyorum. Anlamamak çevrendeki insanların konuşma tarzlarından vs. olabilir. Unutkanlık ise bende şöyle. Bende derin bir etki bırakmadığı sürece hep unutuyorum. Günde bilmem kaç kere telefonumun yerini unutuyorum ve bulmak için çok sefer evi turluyorum. Kafamdaki sesleri ise ben namaza gittiğim vakit namaz kılarken sesler bir an kesiliyor. Sadece kendimin olduğunu hissediyorum.

Aslında dediğim gibi en büyük problemim bu değil beynimi durduramıyorum devamlı düşünüyorum. Uyku düzenimi bozuyor, derslerimi etkiliyor kısaca her şeyi.

Aslında dediğim gibi en büyük problemim bu değil beynimi durduramıyorum devamlı düşünüyorum. Uyku düzenimi bozuyor, derslerimi etkiliyor kısaca her şeyi.
Hocam bahsettiğin şeyin adı insomni, overthinking olarak geçiyor. Uykudan önce sürekli düşünmek, hayal kurmak bir süre sonra alışkanlık yapıyor ve uyuyamıyorsun.

Geri
Yukarı