Sözel mi seçmeliyim yoksa dil mi?

IDenizI

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Üniversitede tarih bölümü okumak istiyorum ve bu zamana kadar sözel seçmeye kararlıydım fakat arkadaşlarımla konuşurken "sözelde çok fazla keko var istersen dil seç" dediler. İngilizcemde iyi olduğu için dil seçmekte aklımın bir ucunda. Şu anda aklımda şu soru var; dil bölümünü seçersem üniversitede tarih bölümüne girebilir miyim?

Okuduğum okul bir Anadolu lisesi fakat o kadar da nezih bir ortamı yok, sınıftaki kekolar yüzünden de derse odaklanamamak gibi bir olayda yaşamak istemiyorum.

Sözel mi seçmeliyim yoksa dil mi?

Ayrıca 11. sınıfa başladığımda ilk aylar bölüm değiştirme gibi bir şansım var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkiye'de sözel okuyup son 10 senede bir yere gelebilen yok diye biliyorum. Varsa çıksın konuşsun, bu bölümü okumasaydım burada olmazdım desin. Hepsi işsiz ya da boş işlerde çalışıyorlar. En iyi ihtimal memur olmuşlardır.

Dil bölümünde de çok rekabet var. İngilizceyle hiçbir yere gelemezsin. Onu artık herkes biliyor. İspanyolca, Rusça, Japonca bilen adam lazım.

Benim sana naçizane tavsiyem yol çok yakınken dön sayısala, her alan her bölüm var. Matematik sevmiyorum diyorsan mühendislik seçmezsin olur biter. Sınava kadar sık dişini yeterli, sonra ömür boyu matematiği şutlarsın.

Türkiye'de sözel okuyup son 10 senede bir yere gelebilen yok diye biliyorum. Varsa çıksın konuşsun, bu bölümü okumasaydım burada olmazdım desin. Hepsi işsiz ya da boş işlerde çalışıyorlar. En iyi ihtimal memur olmuşlardır.

Dil bölümünde de çok rekabet var. İngilizceyle hiçbir yere gelemezsin. Onu artık herkes biliyor. İspanyolca, Rusça, Japonca bilen adam lazım.

Benim sana naçizane tavsiyem yol çok yakınken dön sayısala, her alan her bölüm var. Matematik sevmiyorum diyorsan mühendislik seçmezsin olur biter. Sınava kadar sık dişini yeterli, sonra ömür boyu matematiği şutlarsın.
Hocam ben özel harekata girmek istediğimden dolayı seçtiğim bölümün pek bir önemi yok aslında. Matematiğim hiçbir zaman iyi olmadi zaten temelim yok. İngilizce bilmek bana ekstradan bir avantaj olur o kadar. Bunun için sözel mi iyi olur yoksa dil mi kafamda soru kaldı.

Hocam ben özel harekata girmek istediğimden dolayı seçtiğim bölümün pek bir önemi yok aslında. Matematiğim hiçbir zaman iyi olmadi zaten temelim yok. İngilizce bilmek bana ekstradan bir avantaj olur o kadar. Bunun için sözel mi iyi olur yoksa dil mi kafamda soru kaldı.

Ben asker çocuğuyum. Yasalar nezdinde suç olduğu için silahlı kuvvetleri kötülemiyorum ama düşündüğün gibi değil maalesef.

-Aile hayatı zayıf
-Ağır yıpratıcı şartlar
-Aklın sürekli işte olmak zorunda
-İşte olan bir şeye canın sıkılır, bir şeyde yapamazsın. Sinir hastası tahammülsüz biri olursun
-İster istemez katı biri olursun. İş psikolojisinden kurtulamazsın.

Ama topluma en büyük hizmeti vermiş olacaksın. Bol şans diliyorum.

Dil okumak tabii ki bir artı değere sahip. Sözele göre her türlü tercih edilir güzeldir de dil okumak.

Son düzenleme:
Dil seçip tarih bölümünü kazanamazsın. Ama dile bir bakarsın, sevmediysen değiştirme imkanın var. İngilizceyi herkes biliyor diye bir şey yok, ülkenin İngilizce seviyesi niye yerlerde o zaman? Turistle İngilizce konuşmak için değil akademik anlamda göreceksin, haliyle zor da olacak. Kendini geliştirirsen önünde her imkan açık, tabii yanına ikinci bir dil de eklersen çok daha iyi olacaktır. Hangi dersi daha çok seviyorsan ortama bakmaksızın o derse uygun bölümü tercih et. Ben de sözel veya dil arası gidip duruyordum. İyi ki de dil seçmişim. Tarih bölümünün ataması yok gibi bir şey zaten baştan söyleyeyim.

Sayısal okuyunca hemen yat ve kat sahibi olmuyorsun. Default olarak beyinlere geliyor herhalde bu sayısal oku yiğen kafası. Tavsiyem dil okuman olur. Dil öğrenmiş olursun ileride kesinlikle yardımı dokunur.

Özel harekatçı olmak istiyorsan en kolay dil bölümü okuyabilirsin diye düşünüyorum. Keko olayı ise gideceğin üniversitenin öğrenci profiline bağlı. Düşük puanlı bir yerdeysen haliyle çok bir şey beklememen gerekir. Bu hem dil hem sözel için geçerli. Bazı heyecanlı arkadaşların sayısalcılar dışındakiler köledir muamelelerinden sıyrılıp yeteneklerine odaklanarak karar vermeni dilerim. Ayrıca sözelde İngilizce bir bölüm okuyarak ikisini bir arada çıkarabilirsin ama amacının Özel Harekat olmasından dolayı en rahat dil bölümü okursun.

Geri
Yukarı