Soğutma kulesi çalışma sistemleri rehberi

Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Elektrik Mühendisi
Su soğutma kuleleri çalışma prensiplerine göre karşı akışlı ve çapraz akışlı kuleler olmak üzere ikiye ayrılır. Karşı akışlı Su soğutma kulelerinde su yukarıdan aşağı süzülürken hava aşağıdan yukarı hareket eder. Çapraz akışlı Su soğutma kulelerinde su yukarıdan aşağı inerken hava akımı yataydır. Son yıllarda karşı akışlı kuleler tercih edilmektedir.

Cebri çekişli karşı akışlı tip Su soğutma kulelerinde, işletmeden ısınıp gelen su, özel olarak imal edilmiş su dağıtım sistemi ve fıskiyeler yardımı ile kulenin tüm kesitine yukarıdan aşağı doğru homojen olarak püskürtülür. Püskürtülen su kütleleri, kule dolguları arasından süzülerek parçalanır. Dış ortamın nemine sahip hava, motor fan grubu yardımı ile dolgular üzerinden aşağıdan yukarıya doğru emilir. Dolgu soğutma yüzeyinde hava ile buluşan su havaya ısı vererek soğur ve az bir kısmı buharlaşır. Soğuyan su kulenin soğuk su havuzunda toplanarak işletmeye gönderilir. Suyun buharlaşması sonucu nemi artan hava (doyma oranına yakın), kulenin en üstünde bulunan fan bacasından atmosfere atılır.

Su soğutma kulesi Termodinamik esaslarına göre; buharlaşan her bir gram suyun faz (hal) değişimini gerçekleştirebilmesi için yaklaşık 540 Kalori enerji sistemden emilir.
Bu yaklaşımla; sistemde dolaşan suyun her 6 ºC soğuması için yaklaşık su debisinin % 0,9’ unun buharlaşması gerekmektedir, buna su soğutma kulesi buharlaşma kaybı denilmektedir. Su soğutma kuleleri Su soğutma kulesi soğutma kulesi olarak adlandırılmaktadırlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Güzel bir anlatım olmuş, ama en sonuna güncel kullanım yerlerini eklemeniz bu metni daha zenginleştirerek daha da güzel hale getirebilirdi. Örneğin termik santrallerin veya nükleer santrallerin (Bizde de yakında kurulacaktır, o nedenle ihtiyacımız çok olacak) çürük (Kullanılmış ) kondenser suyunun soğutulmasında ve yeniden geri dönüşüme soğutma kuleleriyle kazandırılmasındaki bir kullanımı (uygulaması) cidden çok güncel bir uygulamasıdır. Bu nedenle bu amaçla kullanılabilecek olan tüm su kaynaklarının (Nehir, deniz, vb.) çok yakınına, soğutma kulelerinin yapılması veya çalıştırılması düşünülüp sürekli bu etkeni göz önüne alınır. Diğer türlü bu kaynaklara uzak kalındığında tonlarca suyun tankerlerle nakliye girdisi kabullenilip taşınması söz konusu olabilecektir, örneğin.

Güzel bir yazı olmuş, benim mesleğimle yani mak. müh.liğiyle de çok yakından ilgilidir zaten. Üniversitede termodinamik, ısı derslerinde zaten en çok da soğutma kulesi en çok dikkatimi çekmiş ve hatta bu yöntemi evimde klima tarzında uygulanabilir bir soğutma şekliyle bile kullanabilmeyi hayal edebilmiştim, işin açıkçası. Ancak klima derslerinde klima sisteminin bu amaçlar için evlerde çok daha uygun olabildiğini düşünerek ve tam olrak klima olayını da daha iyi kavrayarak bunu ancak o zaman daha iyi anlayabilmiştim. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı