Soğutucular, dizüstü bilgisayarların sıcaklığını düşürmekte etkili midir?

17halilibo17

Decapat
Daha fazla  
Merhaba benim eski ama idare eder bir laptopum var ve genelde Roblox oynuyorum yaklaşık 1 yıldır ısınma sorunu çekiyordum oyunda en düşük ayarda ortalama 90 derece olup kapanıyordu bende bugün gidip termal macun değiştirdim ve de toz temizledim adam benden 220 TL aldı herhalde normaldir ama kazıklandığımı hissediyorum.

Sadece fanının içine üfledi bir de toz tutmuş onu aldı, eve geldim laptopumu açtım gene aynı oyuna girdim en düşük ayarlarda 65 derece ortalamada ise en fazla 75 gördü elimi fanın çıkış yer, ne koydum aşırı sıcaktı. Sıcak hava üflemesi normal mi?

Boşta iken 45-50 derecelerde tabii dışarısı 35 derece, bir de laptopun altına soğutucu almak fark yaratır mı? Yaratacaksa bir tane ortalama bir fiyat soğutucu önerebilir misiniz?

Merhaba benim eski ama idare eder bir laptopum var ve genelde Roblox oynuyorum yaklaşık 1 yıldır ısınma sorunu çekiyordum oyunda en düşük ayarda ortalama 90 derece olup kapanıyordu bende bugün gidip termal macun değiştirdim ve de toz temizledim adam benden 220 TL aldı herhalde normaldir ama kazıklandığımı hissediyorum.

Sadece fanının içine üfledi bir de toz tutmuş onu aldı, eve geldim laptopumu açtım gene aynı oyuna girdim en düşük ayarlarda 65 derece ortalamada ise en fazla 75 gördü elimi fanın çıkış yer, ne koydum aşırı sıcaktı. Sıcak hava üflemesi normal mi?

Boşta iken 45-50 derecelerde tabii dışarısı 35 derece, bir de laptopun altına soğutucu almak fark yaratır mı? Yaratacaksa bir tane ortalama bir fiyat soğutucu önerebilir misiniz?

Bosta 50 derece olmasi biraz fazla gibi duruyor. Fanin egzoz yerinden sıcak hava gelmesi normal zaten icerideki sıcak havayi disari veriyor.
Termal macunun kalitesi de cok fazla fark ettirmesede 5-6 derece fark ettiriyor. Ayrica sogutucu kisminda kaliteli bir model tercih ederseniz bir fark olur. Piyasa da bos yere satilan faydasi olmayan cok fazla laptop fan modeli var.

Merhabalar!

Bilgisayarınızın ideal ısıda olduğunu düşünüyorum. Ve anladığım kadarıyla bu ısının "Korkulacak bir durumda mı?" olduğunu soruyorsunuz galiba.

Benim düşüncemle bilgisayarınız ideal sıcaklıkta ancak işlemcinizin markasına da bağlı bi' durum. Açıkçası işlemcinizi bilmiyorum ve "Roblox" adlı oyunun sistem gereksinimini de bilmiyorum. Eğer ki yine çok fazla ısınıyorsa galiba işlemciniz oyunu kaldıramıyor diye düşünüyorum.

Ve ek olarak işlemcinizin üzerine yük de biniyor olabilir. Mesela arka planda açık uygulamalar varsa bir de kapatıp oynamayı deneyin, benim düşüncemle işlemcinin üzerinde ki yük azalma olacak ve onla da beraber ısının da az bi' değer azalacağını düşünüyorum.

Eğer ki bu dediğim olursa fan almaya gerek kalmayabilir...

Gördüğünüz dereceler gayet normal.Havanın sıcaklığı , odanın sıcaklığı vs hepsi birer etken.Laptopun zaten sıcak hava üflemesi gerekir.Soğuk havayı içeri alır , devirdaim yapar ve sıcak havayı dışarı atar.Laptop soğutucuları maks 5-6 derece farkettir belki o bile olmaz.Arkadaşın dediği gibi piyasada aşırı fazla ve boş laptop soğutucusu var.Bütçeniz var ise ;

tavsiye edebilirim.

İster zaman ister başka marka olsun, laptop kasasına hava üflenmesinden bir hayır gelmez. Yanan ocağa üflediğinizi düşünün. Arkasını kaldırın alttan hava alsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı