Soğutucuyu çıkarıp takınca termal macun gerekir mi?

OnurAlp|

Hectopat
Yeni işlemcinin yanında gelen soğutucuyu takarken anakarttaki aparatı takmayı unuttum. Soğutucudaki termal macun da işlemciye bulaştı. Sorunsuz oturdu ama sabitlemem vidayla lazım. Soğutucuyu çıkarıp takarsam termal macun gerekir mi?

IMG_20210911_194414.jpg

Yeni işlemcinin yanında gelen soğutucuyu takarken anakarttaki aparatı takmayı unuttum. Soğutucudaki termal macun da işlemciye bulaştı. Sorunsuz oturdu ama sabitlemem vidayla lazım. Soğutucuyu çıkarıp takarsam termal macun gerekir mi?

Eki Görüntüle 1163445

Gerekmez çok kenara dağılmışsa elinizle ortaya tekrar toplayın.

Sürülü olan macun dışarıya taşıp kısmen telef olduysa macun takviyesi gerekir. Eğer yassı uçlu bir şey ile toplama şansınız olursa tekrar ortaya toplayabilirsiniz.

Öte yandan; fotoğraftaki Wraith Stealth soğutucu anakartlarla birlikte gelen işlemci aparatını gerektirmiyor. Tam aksine montaj ve vidalama için onun sökülmesi lazım. O aparat Wraith Prism veya onun gibi kelepçeli kilit kullanan kule tipi soğutucular için gerekli. Vidalama ile takılan soğutucularda sökülmesi lazım. Yoksa montaja engel olur. Ayrıca yine kullandığınız soğutucuda sürülü gelen macun epey yoğun kıvamlıdır. Sökerken dikkatli olmalısınız. Sağa sola oynatarak yukarı asılmalısınız.

Termal macunun amacı, soğutucu blok ile CPU yüzeyi arasında iletken görevi sağlamaktır. (Ürünlere bakarsanız W/MK olarak iletim değerini görebilirsiniz. )

CPUdaki sıcaklığı soğtucuya aktarır ve soğutucu sıcak havayı tahliye etmiş olur.

Siz parmakla sürerseniz araya toz, kir ve cilt yağı da ekleyerek iletkenlik adına negatif olarak eylemde bulunmuş olursunuz. Bu da soğutma performansına yansır. 🙌🏼

Termal macunun amacı, soğutucu blok ile CPU yüzeyi arasında iletken görevi sağlamaktır. (ürünlere bakarsanız w/mk olarak iletim değerini görebilirsiniz. )

CPU'daki sıcaklığı soğtucuya aktarır ve soğutucu sıcak havayı tahliye etmiş olur.

Siz parmakla sürerseniz araya toz, kir ve cilt yağı da ekleyerek iletkenlik adına negatif olarak eylemde bulunmuş olursunuz. Bu da soğutma performansına yansır. 🙌🏼

Hiçbir şey olmaz. Toz kir vs. zaten havada var. Teknik dokümanlara göre hareket edersen bu işlemi havasız ortamda yapman lazım.
20 yıldır bu işi böyle yaparım bir tane senin dediğin gibi bir şikayetle sistemim geri dönmedi.

Yeni konular

Geri
Yukarı