Sokak fotoğrafçılığı için en ideal kamera önerisi

HayaletAdam

Hectopat
Yer
Trabzon
Daha fazla  
Arkadaşlar sokak fotoğrafçılığı yapmak istiyorum. Bütçem 10.000 TL. İkinci el veya sıfır fark etmez temiz bir kamera arıyorum. Bana başlangıç seviyesi bir kamera ile başla dediler ama ben başlangıç seviyesinde başlamak istemiyorum. Çünkü başlangıç seviyesi bir kameranın normal bir kameradan çok da bir farkı olmadığını gördüm. Hatta iPhone 14 Pro Max'ya da samsuıng S22 gibi kameraların, 50.000 bin TL'lik makinelerle neredeyse birebir aynı fotoğrafı çektiklerini YouTube'da izleyerek gördüm. S22 ya da iPhone 14 kameralarına yakın çekim yapabileceğim DSLR bir makine önerirseniz çok sevinirim. Bir de zamanınız varsa kamera seçiminde nelere dikkat etmeliyim bilgilendirirseniz çok iyi olur.

Fotoğraf makinesinde önemli olan makine değil lenstir. Siz ne kadar iPhone veya Samsung birebir aynı fotoğrafı çekiyor desenizde bu teknik olarak pek mümkün değil, fotoğraf ışıktır ve ışığın yansıdığı yüzey ne kadar büyürse fotoğraf kalitesi o kadar artar. O yüzden en kötü dslr sensörü bile telefon sensöründen 4-5 kat büyüktür.

Giriş seviye ve orta seviye makineler arasındaki fark daha çok kontrolü menülere girmeden fotoğrafı çekerken yapmaya yarayan 2. ekran ve 2. ve 3. ringler v.s. ve body kalitesidir.

Zamanında prof olarakta bu işle ilgilenmiş amatör biri olarak tavsiyem Eğer güzel bir 50 mm ve 28 veya 35mm 2 lens üzerine alabileceğim temiz bir 2. el orta seviye 2. ekranı olan bir body olurdu. Kendi kullandığım makineler Pentax k10 ve k5 / 50 mm - 16-50 ve 50-135 lens 3lüsü. Satarım v.s. diye düşünmezseniz Pentax güzeldir ama elden çıkarmak veya lens v.s. seçenekleri Canon, Nikon kadar değildir. Canon 5d mII 50 mm lens ile iyi bir seçim olabilir, taş gibi gövdedir.

Son olarakta Ansel Adams'ın bir sözünü eklemek istiyorum, "En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı."

Fotoğraf makinesinde önemli olan makine değil lenstir. Siz ne kadar iPhone veya Samsung birebir aynı fotoğrafı çekiyor desenizde bu teknik olarak pek mümkün değil, fotoğraf ışıktır ve ışığın yansıdığı yüzey ne kadar büyürse fotoğraf kalitesi o kadar artar. O yüzden en kötü dslr sensörü bile telefon sensöründen 4-5 kat büyüktür.

Giriş seviye ve orta seviye makineler arasındaki fark daha çok kontrolü menülere girmeden fotoğrafı çekerken yapmaya yarayan 2. ekran ve 2. ve 3. ringler v.s. ve body kalitesidir.

Zamanında prof olarakta bu işle ilgilenmiş amatör biri olarak tavsiyem Eğer güzel bir 50 mm ve 28 veya 35mm 2 lens üzerine alabileceğim temiz bir 2. el orta seviye 2. ekranı olan bir body olurdu. Kendi kullandığım makineler Pentax k10 ve k5 / 50 mm - 16-50 ve 50-135 lens 3lüsü. Satarım v.s. diye düşünmezseniz Pentax güzeldir ama elden çıkarmak veya lens v.s. seçenekleri Canon, Nikon kadar değildir. Canon 5d mII 50 mm lens ile iyi bir seçim olabilir, taş gibi gövdedir.

Son olarakta Ansel Adams'ın bir sözünü eklemek istiyorum, "En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı."
Peki hocam bu videoyu izle çok bilgilenirsin dediğiniz bir video var mıdır?

Ben üniversitede hem fotoğrafçılığı öğrendim hem sertifika almıştım. Programda geziler falan olduğu için üniversitenin fotoğraf topluluğu ile alakam oldu ve fotoğraf topluluğunda devam ettim. Bu şekilde fırsatınız varsa hem farklı makineleri kullanmak hem bilenlerin deneyimlerinden yararlanmak paha biçilemez.

Hafta sonları güzel havalarda fotoğraf klüpleri gezi v.s. düzenliyorlar bu da farklı bir alternatif olabilir. Video konusuna hiç eğilmedim ben fotoğraf konusunda ama TeknoSeyir'in fotoğraf ile alakalı videoları ve Kutay Kösem'i hatırlıyorum.

Google'da temel fotoğrafçılık pdf tarzı bir arama ile güzel kaynaklara erişebilirsiniz ve elinizde PDF bulundurmak en güzeli. Kendi hocamın notlarını paylaşmak isterdim ama bu tarz şeyler camiada hoş karşılanmadığından onu yapamayacağım ama anlayabileceğiniz bir kaynak PDF bulup ışık-diyafram-enstantane yi iyi kavrayıp fotoğraf gözünüzde varsa kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz.

Geri
Yukarı