Sokak kedimin gözünün kenarı iltihaplandı kaptı ve ayağı şişti

ErenY

Kilopat
Merhaba, bahçemde 6 aydır baktığım bir sokak kedim var. Geçen haftalarda gözünün kenarı enfeksiyon kaptı sanırım ya da iltihap kaptı ve kıpkırmızı oldu ilaç kullanmaya başladık. Bu akşam ise topalladığını gördük ve ayağının şiş olduğunu fark ettik. Bu iki durum için artık veterinere götürme kararı aldım kişisel olarak lakin yakındaki veterineri aradığımda sadece muayene için 400 TL istedi.

Bir durum olursa karşılayabilecek param yok çünkü öğrenciyim. Ailem karşılamaz muhtemelen kediyi sevmiyorlar, ben ve kardeşim bakıyoruz. Neyse, aradığım veteriner devleti önerdi 153'ü aramamızı söyledi onların kediyi alacaklarını anlattı. Ama kediyi yerine geri bırakmayacaklarını söylediğinde bundan da vazgeçtim. Sokak kedisi olduğundan ve hazır mamaya alıştığından açlıktan ölür çünkü.

Belediye veterinerlerine baktım internetten lakin pek sonuç bulamadım. Belediye veterinerleri hakkında bilgisi olan varsa cevaplarınızı bekliyorum, bir de kediyi ne ile/nasıl taşıyacağım konusunda yardımcı olursanız teşekkür ederim şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesin tepki çekeceğim ama maalesef bu hayvanları beslemek vicdanen insanı rahatlatsa da bunu sürekli yapmak diğer sokak hayvanlarının yanında hayvanın çelimsiz ve çekingen kalmasına neden oluyor. Kapının önüne bir kap su bir kap mama koymakta sorun yok. Bunu bütün kediler için yapabilirsiniz ama sürekli aynı hayvana bunu yapmak onu bir ortama alıştırır alışmaması gereken bir ortama. 153 gelip alıp tedavi edecekse onları arayın, durumunuzu anlatın belki aynı yere koyarlar veya tedavisi bitince size haber verirler gidip alırsınız.

Ben Ankaradayım.
Benim de baktığım bir kedim vardı.
Sokaktan almıştım.
Bir gün kusmaya başladı ve hiç tuvalete gidemediğini fark ettik.
Veteriner e götürdğk ama aynı şekilde çok yüksek fiyat istediler.
Sonra bir veteriner tanıdığım Belediyenin Sokak Hayvanları Hastahanesinin olduğunu ve oraya götürmemi söyledi.
Ankara da böyle bir yer varmış gittim ve kedimi Sokak Kedisi olarak ve tedaviden sonra tekrar almak koşulu ile bıraktım.
Ve iyileşti.
Olduğunuz şehirde de böyle bir hizmet var mı araştırır mısınız ?

Gözündeki iltihabı çay pansumanı ile tedavi edebilirsin.

Kahvaltıda içtiğiniz çayı dökmeyip soğumasını bekle, ardından 4-5 peçeteyi üst üste koy ya da bir bezi kalınca olacak şekilde katla, soğumuş çayın demine güzelde daldır. Fazlasını biraz sık ve gözüne pansuman uygula. Çapak vs. varsa temizle. Bunu her gün düzenli olarak yap, zaman içinde iltihabın geçtiğini göreceksin.

Patisi hakkında bilgim yok.

Kesin tepki çekeceğim ama maalesef bu hayvanları beslemek vicdanen insanı rahatlatsa da bunu sürekli yapmak diğer sokak hayvanlarının yanında hayvanın çelimsiz ve çekingen kalmasına neden oluyor. Kapının önüne bir kap su bir kap mama koymakta sorun yok. Bunu bütün kediler için yapabilirsiniz ama sürekli aynı hayvana bunu yapmak onu bir ortama alıştırır alışmaması gereken bir ortama. 153 gelip alıp tedavi edecekse onları arayın, durumunuzu anlatın belki aynı yere koyarlar veya tedavisi bitince size haber verirler gidip alırsınız.
Bahçemiz büyük ve kendimizin. Ayrıca çukur bir bölgede yer alıyor ve tenha. Kendisi de bahçe dışına çıkmıyor. Kendi küçük evine ve oyun alanına sahip. Dışarı saldığımız arada gelen bir kedi değil. Teşekkür ederim.
Ben Ankaradayım.
Benim de baktığım bir kedim vardı.
Sokaktan almıştım.
Bir gün kusmaya başladı ve hiç tuvalete gidemediğini fark ettik.
Veteriner e götürdğk ama aynı şekilde çok yüksek fiyat istediler.
Sonra bir veteriner tanıdığım Belediyenin Sokak Hayvanları Hastahanesinin olduğunu ve oraya götürmemi söyledi.
Ankara da böyle bir yer varmış gittim ve kedimi Sokak Kedisi olarak ve tedaviden sonra tekrar almak koşulu ile bıraktım.
Ve iyileşti.
Olduğunuz şehirde de böyle bir hizmet var mı araştırır mısınız ?
Araştıracağım teşekkür ederim.
Gözündeki iltihabı çay pansumanı ile tedavi edebilirsin.

Kahvaltıda içtiğiniz çayı dökmeyip soğumasını bekle, ardından 4-5 peçeteyi üst üste koy ya da bir bezi kalınca olacak şekilde katla, soğumuş çayın demine güzelde daldır. Fazlasını biraz sık ve gözüne pansuman uygula. Çapak vs. varsa temizle. Bunu her gün düzenli olarak yap, zaman içinde iltihabın geçtiğini göreceksin.

Patisi hakkında bilgim yok.
Arı sokmuş diye şüpheleniyoruz patisi için. Dediğinizi yapacağım teşekkür ederim.

İlaç tedavisi dediğiniz göz damlasıdır diye umuyorum. Başka bi tedavi işe yaramaz çünkü. Patisi iltihap kapmış olabilir. En iyisini veteriner bilir tabi. Ama çok ağırlaşırsa antibiyotik tedavisi uygulanması gerekebilir. O hapları yutturmak da sizi biraz aşabilir.

Taşımak için kedisi olan kişilerden kedi boxı ödünç alabilirsiniz. Yoksa bı karton kutuya koyup taşıyın derim.

Genelde her ilde gönüllüler oluyor. İnternette biraz araştırma yapıp onlardan yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

İlaç tedavisi dediğiniz göz damlasıdır diye umuyorum. Başka bi tedavi işe yaramaz çünkü. Patisi iltihap kapmış olabilir. En iyisini veteriner bilir tabi. Ama çok ağırlaşırsa antibiyotik tedavisi uygulanması gerekebilir. O hapları yutturmak da sizi biraz aşabilir.

Taşımak için kedisi olan kişilerden kedi boxı ödünç alabilirsiniz. Yoksa bı karton kutuya koyup taşıyın derim.

Genelde her ilde gönüllüler oluyor. İnternette biraz araştırma yapıp onlardan yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.
Evet göz damlası. Teşekkür ederim araştırma yapacağım.

Arkadaşlar,

@ekin_can @HilmiHan

Burayı buldum sanırım belediyenin. Yardımcı olurlar mı konuşsam ki? Bugün arayacağım.

Belediye veterinerini aradım. Yaralı kedileri tedavi ediyorlarmış ama barınağa gönderiyorlarmış, geri vermiyorlarmış. 🙂 Şaştım kaldım.

Son düzenleme:
Evet göz damlası. Teşekkür ederim araştırma yapacağım.

Arkadaşlar,

@ekin_can @HilmiHan

Burayı buldum sanırım belediyenin. Yardımcı olurlar mı konuşsam ki? Bugün arayacağım.

Belediye veterinerini aradım. Yaralı kedileri tedavi ediyorlarmış ama barınağa gönderiyorlarmış, geri vermiyorlarmış. 🙂 Şaştım kaldım.
Kötü olmuş vermemeleri.
Ne yapacaksın ?

Yeni konular

Geri
Yukarı