Son kullanıcıya yönelik Linux dağıtımı önerisi

Ubuntu tam olarak son kullanıcı değil diye biliyorum. Yanlış da olabilir.
Son kullanici ama yerden yere vurulur, Bugbuntu denir, Telemetry toplamasi ve Amazon reklamlari vesaire pek sevmem Ubuntu'yu. Yeni kullaniciyken 1 yil falan kullandim ama yine onermem. Mint olabilir ama Pop oyun icin guzel.

Fedora güzeldir cinnamon ile kurmanız tavsiyemdir. Kullananlardan ve kullandığım kadarı ile genel şikayeti paket yöneticisi galiba.
Ubuntu tabanlı KDE Neon, Linux Mint Cinnamon.
Arch tabanlı endeavour OS, Manjaro.
Debian için LMDE, Debian Xfce.(Debian XFCE demişim ama yeni başlayanlar için cinnamon ve ya KDE plasma daha iyi.)

Son düzenleme:
Windows'dan daha seri ve performanslı olduğunu düşündüğüm için dual boot olarak Linux kullanmayı düşünüyorum. Fakat hangi dağıtımı kullanmam gerektiğini bilmiyorum. Oyun olarak Minecraft, CS:GO, LoL oynarım. Onun dışında internette gezinmek dışında pek bir şey yapmıyorum. Sizce hangi dağıtımı kullanmalıyım?
Zorin OS kullanmanı öneririm Linux nasıl arayüz olarak Windows gibi görünmeli deseydim kesinlikle bu distro olurdu Google'dan Zorin OS 16.1 Pro diye arat orada Türkçe siteden direk indirebilirsin.

oyun için genelde Fedora ve POPos kullanılıyor / öneriliyor.. Fedora stabildir. Ubuntu yerine ; ubuntudan çatallanan distrolar daha iyi bence. bkz: Mint

arch tabanlı ise Endevaours tavsiyemdir.

Ubuntu tabanlı hiçbir dağıtımı önermem. Son zamanlarda çok garip şikayetler ile gelenleri görüyorum Linux gruplarında. Fedora tavsiyemdir.
Fedora severim fakat çok kötü bir özelliği var, dnf aşırı yavaş. Diğer kullandığım dağıtımlarda bu kadar yavaş bir paket yöneticisi görmedim. Dediğim gibi Fedora'yı kötülemiyorum.

Fedora severim fakat çok kötü bir özelliği var, dnf aşırı yavaş. Diğer kullandığım dağıtımlarda bu kadar yavaş bir paket yöneticisi görmedim. Dediğim gibi Fedora'yı kötülemiyorum.

Dnf'nin aşırı yavaşlığı artık tarihin tozlu sayfalarında kaybolmuş durumda. Güncel Dnf'de öyle bir yavaşlık göremezsiniz. Ha ilk kurulum sonrası elbet bir yavaşlık var. Orada cache dosyaları sıfırdan oluşturuluyor. Eğer hepsi sorunsuz oluşturulursa hız konusunda problem yaşamazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı