Son seste FxSound kullanmak kulaklığa zarar verir mi?

Kibar Feyzo

Hectopat
Daha fazla  
Arada bir gerçekten aşırı bass müzik dinlemek istiyorum. Anker Soundcore Life Q10 kullanıyorum ve kendinde bulunan Bass Up özelliğini aktif ederek son ses bass müzik dinliyorum ama tatmin etmiyor. FxSound isimli programı kurdum ve aşırı iyi olduğunu fark ettim. Kafam adeta yerinden oynuyormuş gibi oluyor. Haftada 1 kez bu şekilde son ses bass müzik dinliyorum. Bu şekilde çok dinlemediğim için kulağımda sorun olacağını düşünmüyorum ama kulaklık için aynı şeyi söyleyemem. Kulaklığa zararı olur mu böyle bir şey yapmanın?

Arada bir gerçekten aşırı bass müzik dinlemek istiyorum. Anker Soundcore Life Q10 kullanıyorum ve kendinde bulunan Bass Up özelliğini aktif ederek son ses bass müzik dinliyorum ama tatmin etmiyor. FxSound isimli programı kurdum ve aşırı iyi olduğunu fark ettim. Kafam adeta yerinden oynuyormuş gibi oluyor. Haftada 1 kez bu şekilde son ses bass müzik dinliyorum. Bu şekilde çok dinlemediğim için kulağımda sorun olacağını düşünmüyorum ama kulaklık için aynı şeyi söyleyemem. Kulaklığa zararı olur mu böyle bir şey yapmanın?

Kulaklığı bilmem ama kulağına çok zararı olur ve ne yazık ki yüksek sesten dolayı gerçekleşen hasar tedavi edilemiyor. Uzun süre son ses müzik dinlemiş biri olarak bazen bende sorun yaşıyorum. Bence volume azalt. Zaten kaliteli müzik dinlemek yüksek ses değil, kaliteli kulaklıkla oluyor. İyi günler :)

Kulaklığı bilmem ama kulağına çok zararı olur ve ne yazık ki yüksek sesten dolayı gerçekleşen hasar tedavi edilemiyor. Uzun süre son ses müzik dinlemiş biri olarak bazen bende sorun yaşıyorum. Bence volume azalt. Zaten kaliteli müzik dinlemek yüksek ses değil, kaliteli kulaklıkla oluyor. İyi günler :)
Yüksek sesle bass daha çok veriliyor ondan dolayı. Yoksa normal bir şekilde dinlerken 30-40 civarlarında kullanıyorum sesi daha temiz verdiğini düşündüğüm için. :D

Uzun süre bu şekilde müzik dinlemek kulağınızda kaçınılmaz şekilde frekans kaybı ve duyum bozukluğuna yol açar. Herhangi bir şarkı dinlerken bass frekansları veya high frekansları açmak sadece şarkının orijinal tonunu bozar ve kulağınıza siz farkında olmadan ciddi zararlar verir. Şarkı dinlerken EQ yapmanıza veya ekstra bir özellik açmanıza gerek yoktur. Optimum seviyede dinlemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca kulaklığın ses şiddetini aşan seviyeler "Distortion" yani bozulma oluyorsa bu zamanla kulaklığın iç kristallerine ve sürücülerine zarar verir, patlamalar cızırdamalar duyarsınız.
Her şarkı için Mastering yapılırken belli bir "LUFS3" değeri olur. Sesi yükseltmeniz sadece bozulmaya sebep olur. Kısaca gereğinden yüksek bir şekilde dinlenmiş şarkılar size ve kulaklığınıza zarar vermekten öteye gitmez.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı