Son zamanlarda yaşadığım FPS düşüklüğü

Makaleler
4
Yer
Denizli
Selamlar, 1-2 gündür düşük FPS alıyorum. Eskiden GTA 5 yüksek ayarlarda 70-80 FPS alırken şimdi düşük ayarlarda 70-80 FPS alıyorum. Yine Valorant'ta ayarları hiç değiştirmedim en son 4-5 gün önce girmiştim şimdi 80 FPS üstüne çıkmıyor. Eskiden 150 FPS altına inmiyordu.
Son günde olan olaylar ise:
Ekran kartı driverini güncelledim.
Birkaç oyun indirdim.
Elektrikler gidip geldi.
Bir de oyunlar için birkaç eklenti indirdim oradan virüs kaptığından şüpheleniyorum.

Kontrol ettiklerim:
Görev yöneticisinde hiçbir şey yok.
Isı testlerini yaptım sorun yok.
Eset ile virüs taraması yaptım.
Windows'a kurulu SSD'min %80'i boş.
RAM, GPU, CPU kullanım değerleri de normal.

Sistemim:
Asus expedition GTX 1050 Ti
İntel i7-7700
2 TB Seagate 7200 RPM HDD
500 GB Seagate 5400 RPM HDD
500 GB Samsung 850 Evo M2 Nvme SSD
Asus Prime B250-M A anakart
500W PSU

Ne yapmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim hiçbir fikrim yok. 300 FPS aldığım oyunda bile 80 FPS üstüne çıkamıyorum. Yardımcı olanlara şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nvidia Geforce experience da Anında yeniden oynatma (İngilizce kullanıyorsanız Instant Replay) yani eski adıyla shadowplay açıksa kapatmayı denediniz mi? Özellikle kullanmıyorsanız büyük ihtimal ile kapalı olarak gelmiştir gerçi ama aklıma bir de o geldi. (benim de basıma sürücü güncelledikten sonra R6 oyununda fps drop yaşamaya başlamıştım ordan çıkmıştı sorun.)

Eğer bu özelliği kullanıyorsanız ve kullanmaya devam etmek isterseniz
InstantReplay özelliğinin kaydetme kalitesini,en son kaç dakikayı kaydedeceği ayarını değiştirebilir.
Oyunu SSD den oynayıp kayıtları HDD üzerine kaydediyorsanız hdd sürücüsüne disk birleştirme yapmayı deneyebilirsiniz.

DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırdım ve 1 ay önceki sorun yaşamadığım sürümü yükledim ama sorun devam ediyor.
Depolama diskinizde bir sorun var büyük ihtimal.
Sanmıyorum. Her diskimde ayrı oyun var bütün oyunları denedim hepsinde normale göre düşüş var.
@Stoic
Shadowplay her güncelledikten sonra kontrol ederim şimdi de ettim kapalı. Zaten Shadowplay olmayan oyunlarda da sorun var.
Sorun güç planındaymış. Güç planı sebebini anlamadığım şekilde tasarruf moduna geçmiş. Performans moduna alınca düzeldi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı