Son zamlardan sonra korsan oyunculuk hakkında ne düşünüyorsunuz?

Zamlardan dolayı benim arkadaş bayağı girişti bir ton site vesaire deniyor onda bir sorun çıkmazsa bende bir ara siteleri deneyeceğim.

Benim arkadaşta hayatında 1 kez bile para ile internet üzerinden alışveriş yaptığından emin değilim. Çocukla tek diyoloğumuz 'xxxxx kanka bir oyun var bana indiriver' işin kötüsü indiriyorum korsan oyunu beğenmiyor diyorum o zaman git satın al diye boş ver oynarım diyor.😅

Steam'in dolara geçmesi, oyunların 2000 TL gibi fiyatlardan satılması gibi şeyler sonrası korsan oyunculuk hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hocam iran, rusya ve çin gibi ülkelerde korsan gayet normal görülen bir şey, bunların nüfusuna baktığımızda dünyanın neredeyse çeyreği ediyor. 15 yaşında bir gencin zaten bilgisayar için binlerce lira verdikten sonra her ay yeni çıkan oyuna 1000-1500 lira verme zorunluluğu yok. Hak yemek falan deseler de asıl hak yiyenler oyununu 60-70 dolar gibi fahiş fiyattan satıp üstüne kalitesiz kalitesiz yapan firmalar fakat oyun sektöründe çoğu youtuber/influencer sponsoru gidecek diye korkuyor ve korsana karşı çıkıyor ve millet korsana kötü bir algı oluşturuyor.

Steam'in dolara geçmesi, oyunların 2000 TL gibi fiyatlardan satılması gibi şeyler sonrası korsan oyunculuk hakkında ne düşünüyorsunuz?
Kimsenin ne yaptığı beni bağlamaz ama kendim için şunu söyleyebilirim: Küçükken torrent kullanıyordum ancak şuan yapasım gelmiyor. Elim gitmiyor. Belki haram olduğu içindir belki farklı bir nedeni vardır bilmiyorum ancak eğer bir oyunu alamıyorsam oynamıyorum. Bu kadar basit benim için. Çok kafama taktığım bir şey değil. Tabii bazen "ALMAK İSTİYORUM YA" gibi ani sıçramalarım oluyor ama alamıyorsam boşveriyorum. Torrent aklıma dahi gelmiyor.

Bi' oyuna 2 bin TL vermek yerine o parayi cok daha mantikli yerlere harcayabilir veya bilgisayarimi gelistirebilirim.

Korsan kullanimina karsi olmanin mantikli bir aciklamasi olamaz, su kosullarda gayet mantikli korsan kullanmak.
Söylediğin şey o kadar saçma ki. Neresinden tutsan gerçekten elinde kalan bir cümle. Böyle bir düşünce şekline ancak ilkokul çocuklarının öğretmenlerine sordukları sorularda rastlanır. Senin savunduğun bu saçmalıkla, bir hırsızın sürekli soyduğu evi ev sahibi tarafından güvenlik önlemleri alınması sonucu daha fazla soyamadığı için roketatar ile patlatması aynı şey. Gerçekten bu şekilde bir düşünce stiline sahip olmanıza neden olmuş nasıl bir travma yaşamış olabilirsiniz, nasıl bir ortamda yetişmiş olabilirsiniz akıl sır erdirmek mümkün değil.

Son düzenleme:
Söylediğin şey o kadar saçma ki. Neresinden tutsan gerçekten elinde kalan bir cümle. Böyle bir düşünce şekline ancak ilkokul çocuklarının öğretmenlerine sordukları sorularda rastlanır. Senin savunduğun bu saçmalıkla, bir hırsızın sürekli soyduğu evi ev sahibi tarafından güvenlik önlemleri alınması sonucu daha fazla soyamadığı için roketatar ile patlatması aynı şey. Gerçekten bu şekilde bir düşünce stiline sahip olmanıza neden olmuş nasıl bir travma yaşamış olabilirsiniz, nasıl bir ortamda yetişmiş olabilirsiniz akıl sır erdirmek mümkün değil.

Bana ne?

Son düzenleyen: Moderatör:
Biri senin evinden bir şey çalınca tepki göstermeyeceksin o zaman.

Elma ile armutu karıştırmak bu da. Senin evindeki mal sana ait, para verdin aldın ve dilersen satabilirsin değil mi? Hırsız senin bu hakkını elinden alıyor.

Peki ya senin satın aldığın oyun ne alemde? 500 TL verip aldığın oyunu hesaptan çıkarıp birisine satabiliyor musun? Hayır. Hesabını satman bile yasak sözleşmede. Ne oyunun ne de hesabın sahibi sensin.

Düşünsene evine bilgisayar alıyorsun ama satma hakkın yok, evimi içindekilerle beraber satayım bari diyorsun devlet sana "evinin gerçek sahibi benim satamazsın" diyor. Komedi.

Korsan oyun oynayanlar oynamaya devam edecek. Zaten alıştılar ve biliyorlar. Bu durumu savunmayanlar ise şöyle 6-7 ay sonra ufaktan elleri cebe atmaya başlarlar korsan oyun oynamak için. Her oyuna parası yetenin de elini öpmek lazım. Çünkü aylık geliri çok yüksek olmalı. Ya da gideri olmamalı.

Kimsenin ne yaptığı beni bağlamaz ama kendim için şunu söyleyebilirim: Küçükken torrent kullanıyordum ancak şuan yapasım gelmiyor. Elim gitmiyor. Belki haram olduğu içindir belki farklı bir nedeni vardır bilmiyorum ancak eğer bir oyunu alamıyorsam oynamıyorum. Bu kadar basit benim için. Çok kafama taktığım bir şey değil. Tabii bazen "ALMAK İSTİYORUM YA" gibi ani sıçramalarım oluyor ama alamıyorsam boşveriyorum. Torrent aklıma dahi gelmiyor.

Söylecek birşey bulamayınca niye adamın düşünce tarzına saldırdın? Ah siz yok mu :). Korsan indirmek oyuncuların %75 inin bir kere olsa bile yapmış olduğu birşey. Konuyu niye uzatıyorsunuz anlamadım. Oynayan oynasın oynamayan oynamasın. @kino dediği gibi büyük şirketler bile bunu o kadar dert etmiyor.

Ben olan oyunlarımla yetiniyorum. Korsanlık bir durumum şu anlık yok. Parası olmayan ya da vermek istemeyen korsan oynasın. O kısmı beni bağlamıyor.

Geri
Yukarı