SONY Fit E SVF1521YSTB Kaç Adet SATA Portuna Sahibim?

vegasbobby112

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Ben SSD'nin getirdiği yeniliklerden yararlanmak istiyorum. O yüzden SSD takmak istiyorum. Ama SSD takmak için gereksinim var mıdır? Şu anda 1 TB hard disk var. Ama Sadece C: sürücüsü var. D sürücüsü yok. + USB girişi mavi yani USB 3.0 var :)
  • Bir de kaç tane sata portum olduğunu nasıl öğrenirim?

@SypeR abi bi' bakar mısın sen kaç sata portu olduğunu öğrenmen gerek demiştin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanın içini aç. Harddiskten çıkan iki kablo var. Biri güç kaynağına diğeri de anakarta girer. Anakarta giren girişe dikkatli bak L şeklinde olacak. Girişin olduğu yerin etrafında aynı girişten mevcuttur. Kaç adet olduğunu gözünle bakarak sayabilirsin.

Birkaç sorum olacak;
  1. Bu işlemlerden sonra optik sürücü kullanabilecek miyim?
  2. Benim şuan HDD'mde sadece C: sürücüsü var. Onu C: ve D: diye nasıl ayırabilirim?
  3. Şimdi misal ben optik sürücüyü çıkarıp, yerine önerdiğiniz aygıtı taktım, ve içine de HDD'yi koydum. HDD benim C: sürücüm. Peki, sonradan taktığım SSD bilgisayarımda ne olarak görünecek?
  4. Bu notebooka uygun, en kaliteli, en çok kapasiteli ve en ekonomik bir SSD önerebilir misiniz?
  5. Bu sonradan optik sürücünün yerine taktığım adaptörün içine SSD takabilir miyim? (yani HDD çıkarmakla uğraşmayıp direk SSD'yi adaptöre takmak istiyorum :))

Son düzenleyen: Moderatör:
Birkaç sorum olacak;
  1. Bu işlemlerden sonra optik sürücü kullanabilecek miyim?
  2. Benim şuan HDD'mde sadece C: sürücüsü var. Onu C: ve D: diye nasıl ayırabilirim?
  3. Şimdi misal ben optik sürücüyü çıkarıp, yerine önerdiğiniz aygıtı taktım, ve içine de HDD'yi koydum. HDD benim C: sürücüm. Peki, sonradan taktığım SSD bilgisayarımda ne olarak görünecek?
  4. Bu notebooka uygun, en kaliteli, en çok kapasiteli ve en ekonomik bir SSD önerebilir misiniz?
  5. Bu sonradan optik sürücünün yerine taktığım adaptörün içine SSD takabilir miyim? (yani HDD çıkarmakla uğraşmayıp direk SSD'yi adaptöre takmak istiyorum :))
  1. USB'li bir optik sürücü ile işinizi görmeye devam edebilirsiniz. Veya USB to SATA çeviriciler ile kullanmaya devam edebilirsiniz.
  2. "Disk Yönetimi" altından birimi küçült yaparak C:'yi daraltacaksınız. Yalnız bu işlem biraz riskli bir işlem.
  3. SSD'yi ilk taktığınız göremeyeceksiniz. Zira biçimlendirilmemiş olacaktır.
  4. Samsung 840 Evo 120GB.
  5. Hayır kesinlikle böyle bir hataya düşmeyin. Zira o adaptör ile SSD'yi en yüksek hızda kullanamazsınız.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı