Sony Vaio BIOS Şifresi Sıfırlama

Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Ben bir kere bios sifresi koymustum (neden koydugumu bilmiyorum). Sonra unuttum. Bu arada benim bilgisayar Sony vaio VGN-FZ440E

Intel core 2 T8100
Nvidia 8400m gt
3 GB RAM

Buyuk ihtimal biosu Phoneix 1.00. Bir cok linux bazli live cdler denedim olmadi. AWDFLASH diye bir sey varmis , o da disketle oluyor. Sistem baslangicindan DOS'u secip debug'ı secip -o 70 2e yaziliyor. Isletim sistemim windows 8 oldugu icin ne yaptiysam (f8,f1,f10,f11 faydasiz) system startup a giremedim.

Şimdi ilk iş Boot menüsünü bulmak olmalı. PC açılırken "Esc" tuşuna basar mısın birkaç defa. AMIBIOS'larda boot menüsünü bu tuş getiriyor genelde...

Evet, F2 ve Esc tuslari oluyor.

Ayrica Evereset`den gelen BIOS bilgileri:

Kod:
BIOS Properties:
Vendor  	Phoenix Technologies LTD
Version  	R2110J7
Release Date  	12/21/2007
Size  	1024 KB
Boot Devices  	Floppy Disk, Hard Disk, CD-ROM
Capabilities  	Flash BIOS, Shadow BIOS, Selectable Boot, EDD, BBS, Smart Battery
Supported Standards  	DMI, ACPI, ESCD, PnP
Expansion Capabilities  	PCI, AGP, USB

Everest öldü biliyorsunuz. Yerine artık AIDA64 geldi... AIDA64 ile bir kez daha bakın. BIOS Phoenix imiş. Ona göre bir çözüm bakalım biz de. Ama boot menüsü geliyor dimi?

Evet esc`e basinca uc tane secenek geliyor: HDD-DVD-BIOS MENU (kisaca). Ayrica F2'te basarsak direk BIOS menusu geliyor.

Bunlar da AIDA64 Extreme `den Gelen BIOS bilgisi:

Kod:
BIOS Properties: 
   Vendor   Phoenix Technologies LTD 
   Version   R2110J7 
   Release Date   12/21/2007 
   Size   1024 KB 
   Boot Devices   Floppy Disk, Hard Disk, CD-ROM 
   Capabilities   Flash BIOS, Shadow BIOS, Selectable Boot, EDD, BBS, Smart Battery 
   Supported Standards   DMI, ACPI, ESCD, PnP 
   Expansion Capabilities   PCI, AGP, USB 

BIOS Manufacturer: 
   Company Name   Phoenix Technologies Ltd. 
   Product Information   [URL=http://www.phoenix.com/pages/products]Phoenix SecureCore Tiano - Phoenix Technologies Ltd[/URL] 
   BIOS Upgrades   [URL]http://www.aida64.com/bios-updates[/URL]

Son düzenleyen: Moderatör:
O PC CMOS Cleaner`i cd`ye cektim. Bilgisayari cd`den actim oldu. Cd yuklenmeye basladi. Ben simple boot sectim. Sonra `Video is nVidia Corporation G86M [Geforce 8400M GT] using Xorg (nv) server Press any key to reboot` diye bir hata aldım. Sonra usb ile olani denedim. Birden your usb is write-procted dedi. Normalde yazma korumali degildi. Ben gayet her seyi yapabiliyodum. Sonra usb formatlanmamaya başladi.

Sonra ben bir de Hiren Boot Cd diye bir iso dosyasi buldum. Cd`ye çektim. Oradan mini xp açtım .Orda sony one time password (uc kere yanlis bios sifresi yazinca gelen sey) ile bir program vardi. Ben one time password'u yazdım. O da bir key verdi. Onu one time paaword sorunca yazdim ama olmadı. Başka ne yapabilirim.

Biospassword.eu/remote-unlocker/download/

Download

Sitesinden Remote Bios Unlocker dosyası çekilir.

Program ekranında SELECT MODEL kısmından SONY seçilir...
Bilgisayarınızın arkasındaki seri no'nun (xxxxxxxx xxxxxxx) ikinci yedi harflik bölümü ENTER NUMBER/HASH/ERROR CODE kısmına girilir.
CALCULATE tıklanır.

Çıkan kod bios ekranında istenen alana girilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı