Sony Vaio VGN-SR39VN işlemci yükseltme

Yunuf

Decapat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sony Vaio VGN-SR39VN laptop bilgisayarımın işlemcisini yükseltmek istiyorum ama uyumlu işlemcileri uzun araştırmalarım sonucu bulamadım. Bilgisayar ile uyuşan işlemci lazım.

O sisteme en iyi takabileceğiniz işlemci Core2 Extreme QX9300. Yalnız güç yetersiz gelebilir yani desteklemeyebilir. Sizin işlemciniz 25W, bu işlemci 45W. Destekleyip sistem açılsa bile adaptörünüzün verdiği güç yetmeyebilir.

Sistem özelliklerinizi paylaşır mısınız?
İnternetten baktım özelliklerine uğraşmaya değmez hocam. Paranıza yazık
Ram: DDR2 (2*2GB) 800 mhz ram
Ekran Kartı: Ati Mobility Radeon HD3400 Series (256 MB)
İşlemci: İntel Core Duo P8600 2.40 GHZ
Biliyorum ama ben kullanmayacam zaten arkadaşa vericem.
O sisteme en iyi takabileceğiniz işlemci Core2 Extreme QX9300. Yalnız güç yetersiz gelebilir yani desteklemeyebilir. Sizin işlemciniz 25W, bu işlemci 45W. Destekleyip sistem açılsa bile adaptörünüzün verdiği güç yetmeyebilir.
Güç kaynağının rahatlıkla açabilceği işlemci önerir misiniz

Sizin işlemcinizden pek bir farkı olmaz takacağınız herhangi bir işlemcinin. Değiştirmeye değer tek fark benim dediğim işlemcide olur.

Mesele sadece adaptör değil, kullanılan işlemci 25W TDPli, 45W TDPli işlemci hiç bir işe yaramaz, ısınma sebepli sürekli kapanır sistem.
35W TDPli olanlar bile soğutma zayıf ise sistemi daha fazla ısıtıp kapanma ya da frekans düşürmeye sebep olabilir. Özetle varsa bile seçeneklerin çok kısıtlı, 25W olanlar da performans odaklı değiller zaten.

Sendeki işlemci 2 tip, lehimli olan da var soketli olan da, lehimli ise zaten baştan olmaz.
Soketli ise çipsetin destekledikleri çipseti verirsen söylenebilir ama BIOS'da engel vs. varsa gene çalışmaz. Onu da araştırman lazım, araştırdım bulamadım dediğine göre de yapacak bir şey yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı