Sony Vaio VPCCB4M1E sorunları ve RAM yükseltme

melissaky

Centipat
Merhaba herkese. Bu konulardan hiç anlamadığım için buraya danışmak istedim. 2 sorum var:
Öncelikle bilgisayarımı 2014 yılından beri kullanıyorum. (Vaio VPCCB4M1E) aldığımdan beri hiç kasası açılmadı, fan temizleme vb olmadı yani. 6 yıldır çok kasma-donma problemi yaşadığımı da söyleyemem.

1. bilgisayar son zamanlarda inanılmaz ısınıp kasmaya başladı. Normal zamanda Photoshop vs açıkken böyle kasmalar oluyordu. Bu hafta içinde de arkadaşlarımla oynamak için party panic açtığımda daha oynayamadan kapandı. 1 ay önce falan kardeşim Roblox oynarken de kapanmıştı. Oyun açılıyor ama birkaç dakika sonra çat diye gidiyor bilgisayar.

Bir de 2 gün önce Windows 7'den Windows 10'a yükselttim ve bu sefer normalden de fazla ısınmaya başladı. Açar açmaz Core Temp'ten bakıyorum 80-90 derecelerde. Opera'da sekme açarken hatta masaüstünü yenilerken bile donuyor. Henüz kendi kendine kapanmadı ama en ufak zorlandığında tekrar kapanacağından korkuyorum o yüzden hiçbir şey yapamıyorum. Bir arkadaşım termal macun yenilemekten bahsetti, o ne kadar etkili olur?

2. bu bilgisayar yapmam gereken işlere yani çizim programları ve Photoshop kullanıyorum, yetmiyor artık ancak yeni bir bilgisayar alacak bütçem de yok. Isınma problemleri artmadan önce de bu tür programlarda çok zorlanıyordu. RAM yükseltmek bu konuda işe yarar mı? Yararsa RAM uygunluğunu nasıl anlayabilirim? 1333 MHz olduğunu varsayıyorum, mesela bu bilgisayarda 2x2 RAM takılıymış ama 8 GB destekliyormuş, yine 1333MHz 2x4 mü olması lazım yoksa 1333MHz tek 8 GB'da uyar mı? 1600 MHz'lik bir RAM uymaz mı? Önerebileceğiniz bir ürün var mı? Ve de kendim takabilir miyim?

Core Temp'in ve CPU-Z'nin ekran görüntülerini ekledim. Şimdiden teşekkürler.

Adssdsız.png

Adssız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
İçerisine toz topladığı için hava kanalları tıkanmıştır bu nedenle hava sirkülasyonu yeterli seviyede olmuyordur.
Termal macun değişimi sonucunda kesinlikle olumlu sonuç alırsınız. 6 Yıl çok uzun bir süre.

Koltuk, halı vb. zeminlerde notebook kullanmamaya özen gösterin dediğim gibi içerisine toz topluyor. Mümkün olduğunca masa vb zeminlerde kullanın.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. İçini temizletip macun sürdüreceğim. RAM'i de yükselteceğim. Bilgisayarcı SSD takmayı da önerdi, sizce gerekli mi? Bir faydasını görür müyüm?

Termal macun değiştirmek bayağı etki eder, açmışken içini de temizlersen ilk aldığın zamanki sıcaklıklara yaklaşır.

1600 MHz taksan bile 1333 MHz çalışır.

Anakartın 8 GB RAM destekliyor, 2 tane 4 GB takarsabilirsin.

İçerisine toz topladığı için hava kanalları tıkanmıştır bu nedenle hava sirkülasyonu yeterli seviyede olmuyordur.
Termal macun değişimi sonucunda kesinlikle olumlu sonuç alırsınız. 6 yıl çok uzun bir süre.

Koltuk, halı vb. zeminlerde notebook kullanmamaya özen gösterin dediğim gibi içerisine toz topluyor. Mümkün olduğunca masa vb zeminlerde kullanın.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. İçini temizletip macun sürdüreceğim. RAM'i de yükselteceğim. Bilgisayarcı SSD takmayı da önerdi, sizce gerekli mi? Bir faydasını görür müyüm?
Rica ederim. Evet bütçeniz varsa kesinlikle SSD alın.

@melissaky

bilgisayarınız daha duruyor mu?
eğer duruyorsa satmayı düşünüyor musunuz?
@melissaky
hocam forumda özel mesaj yolu ile iletişim kapatılmış
onun için size özel mesaj yazamıyorum.
eğer mümkünse benim profilimde yazılı e-posta adresime bir mail gönderirseniz.
ordan detaylı görüşürse daha iyi olur.
@melissaky
satın alma amacım şudur;
bilgisayarımın birkaç yerinde ufak tefek sorunlar çıktı
onları düzeltmek için araştırdım ama orijinal parça bulmak çok zor
bende bunun yerine aynı model bir bilgisayar alıp eksik ya da bozuk parçaları onunla tamamlamayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
@melissaky

bilgisayarınız daha duruyor mu?
eğer duruyorsa satmayı düşünüyor musunuz?
@melissaky
hocam forumda özel mesaj yolu ile iletişim kapatılmış
onun için size özel mesaj yazamıyorum.
eğer mümkünse benim profilimde yazılı e-posta adresime bir mail gönderirseniz.
ordan detaylı görüşürse daha iyi olur.
@melissaky
satın alma amacım şudur;
bilgisayarımın birkaç yerinde ufak tefek sorunlar çıktı
onları düzeltmek için araştırdım ama orijinal parça bulmak çok zor
bende bunun yerine aynı model bir bilgisayar alıp eksik ya da bozuk parçaları onunla tamamlamayı düşünüyorum.
maalesef satmayı düşünmüyorum

Geri
Yukarı