Çözüldü Sony Vaio VPCS11X9E ekran kartı 512 MB kullanılabiliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ardaiz85

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
300 gb hdd
Bilgisayarımın adını internete yazdığımda ekran kartını 1722MB olarak gösteriyor ama performans olarak sadece 512MB falan kullanılabiliyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Çözüm
@SOKAK_SANATI bu grafik belleği ne oluyor?
Bir nevi ekran kartınızın boyutu oluyor. İnternetteki açıklaması ise şu şekilde yapılmış:

"Grafik belleği ekran kartı üzerinde grafik işlemcisinin görüntüyü yaratabilmesi için, işlemesi gereken verilerin depolandığı yer olarak tanımlanabilir. Kısacası Bir bilgisayarda sistem belleği yani RAM ne işe yarıyor ise ekran kartı belleği de aynı görevi üstlenmektedir."
Bilgisayarınızın ekran kartı paylaşımlı ekran kartı bu yüzden sadece 512 MB gösteriyor. Zaten bilgisayarın özellik kısmında açıklamasında da yazılmış:

• toplam grafik belleği​

Yaklaşık. 1755mb*
  • yorumlar​

* Toplam kullanılabilir grafik belleği, çalışma koşuluna, aygıt sürücüsünün sürümüne ve sistem belleği boyutuna bağlı olarak değişen windows® grafik belleği sınıflandırmasını ifade eder.

@SOKAK_SANATI bu grafik belleği ne oluyor?
Bir nevi ekran kartınızın boyutu oluyor. İnternetteki açıklaması ise şu şekilde yapılmış:

"Grafik belleği ekran kartı üzerinde grafik işlemcisinin görüntüyü yaratabilmesi için, işlemesi gereken verilerin depolandığı yer olarak tanımlanabilir. Kısacası Bir bilgisayarda sistem belleği yani RAM ne işe yarıyor ise ekran kartı belleği de aynı görevi üstlenmektedir."

Çözüm
bilgisayarın lettopmu eyer lettopsa bişey olmaz benim lettopumda bir hafta çok nemli bir yerde kalmıştı ama hala aynı performansla çalışıyor. tabi benim lettopum biraz kalitesiz ondan olabilir.

@SOKAK_SANATI anladım benim ekran kartım çok düşük yani sanırım ekran kartını değiştirmek içinde komple anakartı değiştirmeliyim ki bunu yapana kadar da yeni bilgisayar almam daha mantıklı olur teşekkürler.

Bazı model dizüstülerde ayrı ekran kartı oluyor ya da takılması için yuvası oluyor. Sizin PC öyle değil, ayrıca ekran kartı için anakartı değiştirmezsiniz çünkü laptopun kasasına giriş çıkışları uymaz, anakart kasaya oturmaz vs. gibi sıkıntıları var. O yüzden dediğiniz gibi yeni bir PC almanız gerekli.
Ben konuyla alakasız soru sorcsm nemli bezle bilgisayarın kasasını sildim bir zarar verir mi acaba yok sa vermez mi?

Bunun için yeni konu açmanız daha mantıklı ama şöyle söyleyeyim; nemli bez ile sildikten sonra kuru bez ile tekrar silin. Anakart kısmına su damlacıkları vs gitmez ize sorun olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı