Sony WH-CH510 Kulaklık İncelemesi

Tüm forumdaşlara merhabalar öncelikle, yaklaşık 9 aydır kullanmakta olduğum kulaklığın incelemesini buraya bırakmak istiyorum. Şu zamanlarda ne çok yüksek ne çok düşük bütçe kategorisinde kulaklık almak isteyen olursa yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Kulaklığı alacağım zaman o zamana göre 250-350₺ fiyat aralığında muadili olan JBL T500BT ile karşılaştırarak almıştım. İki kulaklık da şu sıralar 350₺ bandında yani halen muadil olarak görünüyorlar. İki kulaklığı da test etmiş bulunduğumdan karşılaştırmanın kimi yerlerinde ikisini karşılaştırmış bulunacağım. Eğer siz de arada kaldıysanız ürünlerin avantajlarını, dezavantajlarını öğrenmiş olursunuz.

Ürünü öncelikle kendi özelliklerini anlatarak sunacağım.

Sony WH-CH510.jpg

Sony WH-CH510, Sony'nin fiyat-performans kabul edilebilecek seviyede olan bir kulaklığıdır. Başlıca özelliklerini sıralarsak:
  • Bluetooth 5.0
    • Bluetooth'un yeni nesil kulaklıklarda yaygın olan teknolojisi Bluetooth 5.0 versiyonuna sahip kulaklık, kullanım sürem boyunca hiçbir gecikme sıkıntısı yaşamadım ama belirtmek isterim ki rekabetçi oyun oynayan biri değilim. YouTube'da veya Netflix'te video izlerken ses senkronizasyonunda hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ayrıca Windows 10 yüklü laptopumda da çokça kullandım. Gerek video izleme olsun gerek hikayeli oyunlarda olsun hiçbir gecikme hissetmedim.
    • Şunu da eklemek isterim ki cihazınızın Bluetooth versiyonu 5.0 altındaysa (4.2 gibi) yine sorunsuz bir şekilde kullanabiliyor olacaksınız. Sadece aynı verimlilikte olmayacağını belirtmem gerek.
    • 10 metreye kadar Bluetooth mesafesi olduğu iddia ediliyor, bulunduğum odadan uzaklaşarak çok kullandım kulaklığı. Eğer çok fazla duvar arkasına geçmezseniz 10 metreye kadar Bluetooth mesafesi sağlıyor net olarak. Bulunduğum öğrenci yurdunda kulaklık laptopuma bağlıyken bir alt kata inip farklı yerlere doğru dolaştığımda belirli zamanlarda kopma yaşadım sadece.
  • Şarj/Kullanım süresi
    • Kutunun üzerinde de belirtildiği gibi kulaklığın tek şarjda 35 saat kullanım süresi var. Cidden muadillerine göre yüksek bir değer. Tam olarak kaç saat kullandığımı istatistiki olarak tutmadım ama kulaklık vadettiği kadar kullanım süresi veriyor, buna eminim. Çokça kulaklığı ne zaman şarj ettiğimi unuttuğum oldu.
    • Cihazda Type-C girişi bulunuyor ve kısa bir Type-C kablosu çıkıyor kutudan. Tam şarj süresi yaklaşık 4.5 saat kadar. Şarj etmek için Apple'ın 5 Watt'lık adaptörünü kullanıyorum. Diyelim ki kulaklığın şarjı bitti ama acil olarak kullanmaya ihtiyacınız var, 10 dakikalık hızlı şarj ile 1.5 saate kadar kullanım süresi sunuyor.
  • Ses Kalitesi
    • Şimdi öncelikle bunun göreceli bir konu olduğunun altını çizmem gerek, kendi deneyimimle yorumlayacağım. Kulaklıkta 30mm ses sürücüsü bulunmakta. Daha büyük sürücü genelde daha güçlü bir ses deneyimi demek ama ben kulaklığın ses konusunda bir eksiği olmadığını düşünüyorum. Tabii ki bu fiyata üst düzey Sony ürünleri gibi ses veremeyecek ama kalitenin esintileri mevcut kulaklıkta.
    • Karışık bir müzik zevkim var, dolayısıyla kulaklığı birçok kulvarda test etme imkanı buldum ama genel olarak bass'tan ziyade mid ve tizlerin ağırlıkta olduğu şarkılar dinlemekteyim. Mid ve tizlerin dengeli olduğunu ve bass'ların da yeterli derecede kuvvetli olduğunu söyleyebilirim. Genel olarak aldığım ses kalitesinden ve renginden memnunum kulaklıktan.
    • Ses seviyesine gelecek olursam, kulaklığı hiçbir zaman son seste kullanma gereği duymadım açıkçası. Genelde orta seviyelerde veya biraz daha müziğin havasına girmek istersem ortanın biraz üzerinde bir ses seviyesinde kullanıyorum. Kulaklığın yapısından ve fiyatından dolayı tabii ki dışarı az da olsa ses veriyor ama dediğim gibi genelde orta seviye ses yeterli oluyor ve dışarıda bir ortamda veya ortalama ses bulunan bir odada iseniz sırıtmayacaktır.
  • Materyal ve Ergonomi
    • Kulaklıkta güzel işlenmiş, mat bir plastik kullanılmış. Bendeki model siyah renkte ve ayrıca beyaz, mavi renkleri de bulunuyor. Kullanılan plastik üzerinde hafif işlemeler bulunuyor, bu da güzel bir görüntü ve tutuş hissi sağlıyor.
      1598863026327.png
    • Kulağı kaplayan değil, kulak üzerine oturan bir yapısı var kulaklığın. Pedleri ne çok konforlu ne de çok konforsuz. Benim kulaklarım pek büyük değil belki de o yüzden rahatsız etmiyordur ama konforunun kötü olmadığını söyleyebilirim.
    • Kulaklığın çok sağlam bir hissiyatı yok. Hafif bir kulaklık (132 gr) ama bu kötü bir özellik değil bence, esnek bir yapıya sahip. Kulaklığın kulağa denk gelen kısımları dönebiliyor, böylece rahat bir şekilde çantanıza koyup taşıyabiliyorsunuz. Maalesef kulaklık içe doğru katlanamıyor.
    • Üzerinde üç tane multimedya tuşu bulunuyor. Ortadaki tuşa basıl tuttuğunuzda cihazı açıp kapatabiliyorsunuz. Müzik çalarken bir kez bastığınızda müziği durdurup oynatabilirsiniz. Diğer iki tuş ise basılı tutulduğunda müziği değiştirmeye, basıldığında ses seviyesini azaltıp artırmaya yarıyor.
  • Mikrofon
    • "Ne kadar ekmek o kadar köfte." sözünü düşünecek olursak çok aferin bir mikrofonunun olmamasına şikayet etmek yanlış olur bu fiyat bandında. Aynı anda hem mikrofon hem dinleme olarak kullanılamıyor kulaklık, en azından ben beceremedim. Herhangi bir mikrofon kullanımında HandsFree moduna giriyor kulaklık. Bu modda ise mikrofon dışarıdaki sesi de kulağınıza veriyor. Düşünüyorum ki görüşmeyi yaparken dışarının sesini duymak daha güvenli bir deneyim sağlayacak, dışarıdayken etrafınızdaki seslere dikkat etmenizi sağlıyor bu özellik.

Şimdi karşılaştırmalarım sonucunda neden bu kulaklığı JBL Tune 500 BT'ye tercih ettiğime gelelim. Özelliklerini şöyle sıralıyorum:

JBL T500BT
Sony WH-CH510
16 saat kullanım süresi, 5 dakika şarj ile 1 saat kullanım, yaklaşık 2 saat şarj süresi
35 saat kullanım süresi, 10 dakika şarj ile 1.5 saat kullanım, yaklaşık 4.5 saat şarj süresi
Daha sağlam ve kulak kısmı hem döner hem katlanabilir yapıda, daha konforlu pedler
Daha basit, daha hafif materyal, kulak kısmı sadece döner yapıda, yeterli konforda pedler
Kısık seste dinlemede ve şarkıyı durdurma ardından duyulan kronik dip ses sorunu
Kronik sorunu bulunmamakta​
32mm ses sürücüsü​
30mm ses sürücüsü​
Daha kuvvetli bass'lar, kısmen dengeli mid ve tizler
Yeterli derecede kuvvetli bass'lar, dengeli ve berrak mid ve tizler
Bluetooth 4.1
Bluetooth 5.0

JBL T500BT'de bulunan kronik dip ses sorununu özellikle çizdim çünkü ürünü tercih etmememi sağlayan en büyük etkenlerden biriydi kendisi. Birçok kez farklı T500BT cihazlarında denedim ve hepsinde aynı sonucu aldım. Kimini rahatsız etmese de kısık sesle dinleme gerçekleştirdiğiniz zaman ve müziği durdurmanız ardından birkaç saniye boyunca devamlı olarak gelen bir dip ses bulunmakta. Benim için yani sese önem veren birine göre ciddi derecede rahatsız edici bir konu.
Ayrıca daha yeni Bluetooth teknolojisi, 2 katından daha fazla kullanım süresi sunması ve ikisini de arka arkaya aynı şarkılarla test etmem sonucu WH-CH510'un müzik zevkime ve tercihime daha uygun olduğuna karar verdim.

Sony WH-CH510 görselleri:
Kullanma sürecimde çantamda taşıdığım için olacak ki logosu hafif silindi.
2020_08_31_12_40_IMG_5491.JPG
2020_08_31_12_42_IMG_5492.JPG

Umarım sizlere fikir edinmeniz konusunda yardımcı olabilmişimdir. Hepinize iyi forumlar Technopat ailesi :)!

Ürünlerin linkleri:

İncelemeniz için çok teşekkür ederim ben de kulak üstü kulaklık alma arifesindeyim herkes gibi bu 3 model arasında kaldım ancak Anker Q10 modeli biraz daha ağır basıyor sadece dış görünüşü bu iki model kadar Premium değil.

İncelemeniz için çok teşekkür ederim ben de kulak üstü kulaklık alma arifesindeyim herkes gibi bu 3 model arasında kaldım ancak Anker Q10 modeli biraz daha ağır basıyor sadece dış görünüşü bu iki model kadar Premium değil.
Anker Q10'u anlık kullanıyorum. "Sürekli bass ağırlıklı parçalar dinlerim" diyosanız alınabilir ancak diğer yönlerini çok kaliteli bulmuyorum. Bundan önce zamanında 70 liraya aldığım QCY-T1C kullanıyordum. Tiz ve midlerde kafa kafayalar. Anker'in bu konuda bi tık geride kaldığı aşikâr ancak bass ve kullanım süresi konusunda gayet iyi. Günde en az 3-4 saat kullanımda yaklaşık 2 haftada bir şarj ediyorum. Bir çok yorumda farketmişsindir, herkes ağır diyor. Gerçekten de öyle, 2 saati aşan kullanımlarda ağrı yapıyor. (Hele ilk kullandığım sırada, alışma döneminde yarım saat kullandıktan sonra kafamdan atasım geliyordu ama sonradan alışıyorsun) Genel olarak önermiyorum ama şuanda piyasa ne durumda , fiyatlar nerele gitti bilmediğimden ötürü başka bir model de öneremiyorum açıkçası.

Kulaklıktan hala memnun musunuz? @The Butcher of Blaviken
Aylardır kulaklığın kendisini aktif olarak kullanmıyorum, kablosuz kulaklık amaç olarak işimi görmeye başlamadığından kablolu kulak içi kullanmaya yöneldim uzun bir süredir fakat Sony WH-CH510 ile de 2 senelik bir mazim var.
Öncelikle söyleyebilirim ki ses kalitesi olarak hiçbir zaman beni üzmedi. Piyasadaki diğer kulaklıklar gibi bass ağırlıklı genel olarak boğuk profilde bir ses alacağınız bir kulaklık olduğunu düşünmüyorum fakat bass'ları da gayet tatmin edici. Tabii ki bu fiyattaki bir kulaklıkta tiz ve mid performansı konusunda Sennheiser performansı beklememek gerekiyor fakat misal Anker Q10 için bass'ı iyi de olsa boğuk deniyorsa ben bu kulaklık için böyle bir durumun geçerli olduğunu düşünmüyorum.
Tabi sevmediğim şöyle bir tarafı var, kulaklık dışarı epey ses verebiliyor özellikle sessiz bir ortamdaysanız fakat günlük hayatta dışarıda, metroda, hafiften muhabbet sesi olan ortamlarda kimse kulaklıktan dışarı sızan sese kulak misafiri olmayacaktır. Ama kulaklığın kulağı tam kaplayan değil kulağın üzerine yerleşen pedleri olması da bu dışarıya ses sızma durumunu etkiliyor diye düşünüyorum. Kulaklıktan direkt vazgeçmek için sebep mi, bence değil çünkü bu segmentte ses izolasyonu tamamen iyi olacak bir kulaklık olacağını sanmıyorum.
Bu arada gözlük kullanıyorsanız herhangi bir teknoloji mağazasında başınıza takıp kulaklarınızı acıtıyor mu test edin, benim kullandığım gözlükle beraber bir süre sonra yaptığı baskı kulağımı acıtmıştı. Eğer böyle bir durum varsa Sony ses kalitesinden vazgeçerek başka modellere yönelebilirsiniz fakat böyle bir durumunuz yoksa kulaklığı önerebilirim.

Geri
Yukarı