Sony Xperia Z cihazına Android 5.0 Lollipop geldi

Henüz indirme aşamasında. Kullandıktan sonra deneyimlerimi paylaşmaya çalışacağım arkadaşlar.

Tekrar merhaba arkadaşlar. Lolipopu tam anlamıyla deneyimleyemedim Ama gözüme çarpan bazı değişiklikleri yazacağım.
İlk gözüme çarpan şey güç seçenekleriyle ilgili oldu. Kapatma seçeneklerinde artık uçak modu bulunmuyor, yalnız buna karşın yeniden başlat seçeneği getirilmiş. Bir başka değişiklik ise Sony bu sürümde açılış sesini aktifleştirmiş. Yani artık telefon açıldığında bir boot sesi duyuyoruz. Tabi istersek bunu devre dışı da bırakabiliyoruz. :)
Bana mı öyle geldi bilmiyorum; Ama sanırım açılış süresi biraz daha uzamış. Doğrusu bende biraz fazla program kurulu; Belki de ondandır. :) Telefon açıldıktan sonra öncekinden daha çabuk kullanıma hazır hale geliyor.
Kilit ekranında artık bildirimleri rahatlıkla görebiliyor, işlem yapabiliyoruz. Bildirim panelini açmak için kullandığımız hareketteki değişiklik ise şöyle: İlk yukarıdan aşağıya kaydırışımızda bildirimler, ikinci kaydırışımızda da hızlı ayarlar paneli açılıyor. Hızlı ayarlar panelinden tekrar bildirim paneline dönmek için ise aşağıdan yukarıya kaydırmamız yeterli oluyor. Kilit ekranında aşağıya kaydırdığımızda da tahmin edebileceğiniz gibi hızlı ayarlar paneli açılıyor. :) Burada Ek olarak kullanıcı değiştirme ve ekran parlaklığını doğrudan panel üzerinde kaydırarak ayarlama ilk gözüme çarpan değişiklikler oldu. Yani artık misafir kullanıcı ve çoklu kullanıcı desteği de getirilmiş.
Son uygulamalar: Burada yapılan değişiklik ise ekranın sağ üstüne tümünü kapat butonu getirilmiş. Artık tüm açık uygulamaları tek seferde kapatabiliyoruz. :)
Ayarlar menüsü: Burada yapılan ilk değişiklik bir arama kutumuz var. :) Ayarlarda artık istediğimiz kelimeyi yazdığımızda alakalı sonuçları getirebiliyor. Örneğin; Hakkında yazdığımızda, telefon hakkında karşımıza geliyor.
Bir başka değişiklik de Artık kablosuz ağların yanında doğrudan aç-kapat anahtarları yok. Bence gerek de yok. Zaten hızlı ayarlar panelinde vardı.
Güç seçenekleri: Buradaki değişiklik, herkesin bildiği gibi ultra güç tasarrufu getirilmiş. Yüzde seksen yedi pil durumunda sekiz gün vadediyor. Bekleme modunda ise on altı gün. :)
Ayarlarda gördüğümüz bütün hesapların alt alta dizilme yapısını değiştirerek, hesaplar diye bir menünün altına yerleştirmişler. Bence güzel olmuş. Ayarlarda birçok hesabın görünmesi kötü bir görüntüydü. Gördüğüm kadarıyla birçok yere de arama kutusu konumlandırmışlar.
Günün sonunda, tasarıma bakınca öyle hayati bir değişikliğin olduğunu söyleyemeyeceğim. Sistem olarak da öyle aman aman bir yenilik göremedim açıkçası.
Hız konusuna gelince kararsız kaldım. Geçişlerde de yavaşlama var sanki. Bence bir parça performans düşmüş gibime geldi. Dediğim gibi bende fazla uygulama yüklü olduğundan olabilir. Oyun konusunda da bir şey yapmadım yapabileceğimi de sanmıyorum. Görme engelli olduğumdan tekst tabanlı genel kültür oyunları dışında grafik destekli oyunları pek oynayamıyoruz ne de olsa. :D Test programlarını da saçma buluyorum. Hem önceki sistem üzerinde herhangi bir test yapmadığımdan arasındaki farkı da göremeyecektim nasılsa.
Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar. Zaten son kullanıcının görebileceği pek fark olduğunu da düşünmüyorum. Android sistemi hep birkaç makyajlamayla yeni sürümleri sunduğundan pek fazla yenilik beklememek lazım.
Not: Erişilebilirliğinden dolayı site tasarımcınızı kutlarım. :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı