Soru İşareti Uyarısı

willkommen

Centipat
Daha fazla  
"Kaspersky neden kullanırsın ki Norton varken." Ceza aldığım cümle bu. Burada soru sormadım, Norton varken Kaspersky kullanılmaz manasına gelen bir cümle bu. Adminin bana verdiği cevap ve buna gülenler, like atanların listesi de aşağıdaki fotoğraflarda. Admin cevap vermeme müsade etmeden konuyu kilitledi. Cevap açıklamanın son kısmındadır.

Soru İşareti Nerelerde Kullanılır? Soru İşareti Kullanımı

Soru işareti kullanımı ile ilgili genel olarak sadece bir kullanım şekli bilinmektedir. Bu kullanım şekli ise cümle içerisinde soru anlamı bulunan cümlelerin sonlarında kullanılmasıdır. Fakat bu kullanım dışında üç farklı kullanım şekli de bulunmaktadır.

1. İçerisinde soru anlamı olan her cümlenin sonuna soru işareti konulur.
  2. Eğer soru anlamı taşıyan birçok cümleciğin birleşiminden bir cümle oluşuyorsa her cümleciğin sonunda soru işareti konulmasının yerine tüm cümlenin tamamının en sonuna konulur.
  3. Herhangi bir bilgi şüphe ile karşılanıyorsa ya da bilginin kesin olmadığını belirtebilmek için ince bir alay etme anlamında da soru işareti kullanılır. Bu anlamlarda kullanılacak olan soru işareti”(?)” şeklinde parantez içerisinde kullanılır.
  4. Bir tarih aralığı belirtilmek istendiğinde başlangıç tarihi ya da bitiş tarihi bilinmediği takdirde veya her iki tarih konusunda da bir şüphe varsa bilinmeyen tarih yerine soru işareti kullanılır.
Soru İşareti İle İlgili Cümleler

İçerisinde soru anlamı bulunan cümleler:

- Yol ne zaman bitecek şoför bey?

- Senin doğum günün ne zaman?

- Sınavlar ne zaman başlıyor?

- Sınava sıkı çalıştın mı?

- Hangi renk gömlek almalıyım?

Birleşik soru cümlelerinde soru işareti kullanımı:

- Her gün nereye gidiyordun, nerelerde dolanıyorsun; kimlerle konuşuyorsun, nasıl vakit geçiriyorsun?

- Nerede, ne zaman gördün?

- Soru işareti nedir, nerelerde kullanılır?

- Kaç yaşındaymış, kimin nesiymiş, nereliymiş?

Herhangi bir bilgide şüphe ile karşılanma durumu varsa ya da bir alay söz konusu ise:

- Öyle çok ders çalışmışsın ki (?) sınavda hiç doğru yapamamışsın.

- Resim sanatındaki duygusal zekası (?) herkesi kendine hayran bıraktı.

İki tarih aralığı verilmek istendiğinde bilinmeyen bir tarih varsa:

- Fuzuli (? -1556) tasavvufi bir Divan şairidir.

- Yunus Emre (1240 ? – 1320) tarihleri arasında yaşayan tasavvufi bir şairimizdir.

Soru İşareti Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İçerisinde herhangi bir soru kelimesi ya da soru edatı bulunmasına rağmen anlam olarak soru içermeyen cümlelere soru işareti konulmaz.

- Bana neden bu kadar çok bağırıyorsun anlamıyorum.

Dosya Ekleri

• soru işareti.PNG
    soru işareti.PNG
    14,2 KB · Görüntüleme: 61
  • 23.PNG
    23.PNG
    113,2 KB · Görüntüleme: 72
TDK'den kontrol edebilirsiniz.

Soru İşareti (? )

1.
Soru eki veya sözü içeren cümle veya sözlerin sonuna konur:

Ne zaman tükenecek bu yollar, arabacı? (Faruk Nafiz Çamlıbel)

Sizin cümleniz:

"Kaspersky neden kullanırsın ki Norton varken?"

Anlam olarak soru içermeyen cümlelere soru işareti konulmaz. Madde çok net. Benim kurduğum cümlenin manası da çok net. " Kaspersky neden kullanırsın ki derken soru sormadım, Kaspersky kullandığını zaten biliyordum. Norton varken Kaspersky kullanılmaz manasına gelen bir cümle söyledim. Bu cümlenin sonuna ünlem de koyabilirdim sitem etme manasına gelen.

Sözde soru cümlesi olsa bile soru işareti konur.

Soru bildiren cümle veya sözcüklerin sonunda kullanılır, cümle sözde soru cümlesi de olsa yani karşıdan bir cevap beklenmese de cümlenin sonuna soru işareti konur.

Geri
Yukarı