Soruları hızlı çözememek

KOSTOK2

Picopat
Herkese merhaba, her gün paragraf ve problem çözüyorum ve 12 tane problem sorusunu bugün 1,5 saatte falan çözdüm. Sizce normal mi? Bence normal değilmiş gibi geliyor nasıl kendimi geliştiririm ve test kitabı nasıl çözülmeli yavaş çözdüğüm için bilemiyorum. Mesela AYT'de bir konu bitirdikten sonra soru çözmeye geçtiğimde çok uzun süreler harcıyorum. Bu normal mi?

Sevip ya da sevmemen önemli değil günlük kitap okuman lazım okumanı geliştirmeli ve anlamaya yönelik sorular çözmelisin mümkünse kendine zaman tutup deneme veya soru bankasından paragraf soruları çözmeye çalış.

Dostum 12 problem sorusu için 90 dakika tabii ki aşırı fazla. Benim en hızlı olduğum zamanda bile tyt matematiğe ortalama 80-90 taş çatlasa 95 dakikam kalıyor zaten. Pratik, kitap okumak dışında ne önerebilirim bilmiyorum. Problem soru çözümü izlemen iyi olabilir

Ayrıca süre tutarak çözmeye alış. O baskıyı hisset

Bu süre kaybı nereden geliyor tahmini? İzleyeceğiniz yolu düşünürken mi vakit kaybediyorsunuz yoksa işlemde mi sıkıntıya düşüyorsunuz?
Aslında ikisinin de yegane çözümü çok klişe olsa da bol bol soru çözmek. Başlangıç-orta seviye kaynak(lar) alıp onları süreyi takmadan çözmeye odaklanın. Pratik yapmak gerçekten kilit nokta. Çözemediğiniz soruların çözümlerine MUTLAKA bakın, işi ustasından öğrenin. Zaten zamanla hızlandığınızı fark edeceksiniz. Pratiği kaptıktan sonra zor kaynaklarda kısmi süre tutarak bu konuyu duruma göre dert edebilirsiniz.
"Şöyle bi taktik var çözümü 10 saniyeye iniyor hop şurda şunu şuna böl direkt çıkıyor" tarzı taktiklere asla bulaşma. Pratiği edin zaten kafanda az çok kısa yollar oluşmaya başlayacaktır.
Daha kasım ayında olduğun için endişe edecek bir durum yok. Bu süreçte iniş çıkışlar çok doğaldır. Panik yapmayın, disiplini oturtabildiğin an sadece sürece güvenin.
Paragraf özelinde küçük bir şey daha eklemek istiyorum, biraz daha ilerisi için bir tavsiye ve bizzat kendi tecrübem, çok aşırı fazla paragraf çözdüğünüz bir dönem olursa çok yüksek ihtimalle netleriniz düşüşe geçecek ve bu çok doğal. 3-4 gün paragrafa ara verin. Paragraf zehirlenmesi diye bir şey var ve gerçekten o kadar da kaptırmamak gerek çünkü bu durum problemleri de etkileyebiliyor. Başarılar :)

Dostum 12 problem sorusu için 90 dakika tabii ki aşırı fazla. Benim en hızlı olduğum zamanda bile TYT matematiğe ortalama 80-90 taş çatlasa 95 dakikam kalıyor zaten. Pratik, kitap okumak dışında ne önerebilirim bilmiyorum. Problem soru çözümü izlemen iyi olabilir.

Hocam aslında test kitabının nasıl çözülmesi gerektiğini bilmiyorum öyle söyleyeyim. Çözemediğim soruya birazcık daha yoğunlaşıyorum veya yanlış yaptığımda bütün çözümü silip tekrar uğraşıyorum aynı şey diğer dersler içinde geçerli. Sizce çözemediğim veya zorlandığım soruyu ne yapmalıyım?

Hocam aslında test kitabının nasıl çözülmesi gerektiğini bilmiyorum öyle söyleyeyim. Çözemediğim soruya birazcık daha yoğunlaşıyorum veya yanlış yaptığımda bütün çözümü silip tekrar uğraşıyorum aynı şey diğer dersler içinde geçerli. Sizce çözemediğim veya zorlandığım soruyu ne yapmalıyım?
Yani şöyle söyleyeyim. Bir konu öğrendin diyelim, o zaman bir süreliğine yaptığını yapmak normaldir. Çünkü soru tiplerini yeni yeni görüyorsun sayılır. Fakat konuya alıştım dedikten sonra hala devam ediyorsa problem vardır

Yani şöyle söyleyeyim. Bir konu öğrendin diyelim, o zaman bir süreliğine yaptığını yapmak normaldir. Çünkü soru tiplerini yeni yeni görüyorsun sayılır. Fakat konuya alıştım dedikten sonra hala devam ediyorsa problem vardır.

Ben şunu da duymuştum hocam eğer yapamadığınız soru varsa uğraşın eğer gerçekten çözemiyorsanız video çözümünü izleyin. Tarzında bir cümleydi bunu söylemesinin sebebi şuydu şimdi 1 testte diyelim ki 5 soruyu yapamadım ve her birinin çözümünü hemen izlersem akılda kalıcılığı olmaz. Sizce ne kadar mantıklı hocam?

Ben şunu da duymuştum hocam eğer yapamadığınız soru varsa uğraşın eğer gerçekten çözemiyorsanız video çözümünü izleyin. Tarzında bir cümleydi bunu söylemesinin sebebi şuydu şimdi 1 testte diyelim ki 5 soruyu yapamadım ve her birinin çözümünü hemen izlersem akılda kalıcılığı olmaz. Sizce ne kadar mantıklı hocam?
Tabii ki öyle yapacaksın dostum. Mesela sana şunu önereyim. 1 test çözeceksin, aç kronometreni ve ne kadar zaman harcadığını görerek çöz fakat sanki deneme çözüyormuş gibi yap. Örneğin bir soruyu çözemiyorsan onu atla diğerine geç. En son bitirdiğinde ise çözemediğin sorulara geri dön. Deneme çözermişçesine devam et yani.

Ben de mezunum, ayt matematik çalışıyorum. Çok test çözmüyorum pek sevmiyorum ama mecbur çözüyoruz :D. Ben daha çok deneme çözmeyi seven biriyim. O yüzden testleri de deneme mantığıyla çözüyorum. Bir test seç ve ilerle, çözemediğin soruda uğraş ama yapamıyorsan sonra bakmak üzere atla. Bunları yaparken süre tut. Bu sayede denemelere de alışmak daha kolay oluyor

Pratik kazanmak için bol soru çözmek lazım tabi bazen ne kadar soru çözersen çöz konunun mantığını iyi bilmezsen gene çözemezsin. Problemlere gelecek olursak genelde hiçbirinin formülü yok diyebiliriz tamamen temelinin iyi olmasına ve o an ki kafanı verebilmene bağlı.

Yeni konular

Geri
Yukarı