Çözüldü Sorumluluk sınavım var üniversiteye girebilecek miyim?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hacisan01

Femtopat
Daha fazla  
MEB'in SSS sayfasında şöyle bir yazı var.
  • 12. sınıf öğrencilerinin başarısız veya sorumlu derslerinin olması üniversite sınavlarına girmelerinde herhangi bir engel oluşturmamaktadır. Dolayısıyla tüm 12. sınıf öğrencileri sorumlu dersi olup olmamasına bakılmaksızın üniversite sınavlarına girebileceklerdir. Doğrudan sınıf geçme şartlarını taşıyan öğrenciler mezun olacak ve diplomalarını alacaklardır. Ancak başarısız dersleri olan 12. sınıf öğrencileri sadece 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı için bu derslerden sorumlu olacaklar ve takvimine göre girecekleri sorumluluk sınavlarından başarılı olmaları hâlinde mezun olup diploma almaya hak kazanacaklardır. ayrıca bu durumda olup üniversiteye yerleşen öğrencilere YÖK tarafından diplomalarını aralık ayı sonuna kadar öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumlarına ibraz etme hakkı tanınmıştır. Bu nedenle söz konusu öğrencilerin 31 Aralık ayı sonuna kadar diplomalarını teslim etmeleri şartıyla üniversiteye kayıt yaptırmalarına da bir engel yoktur.

Bu hala uygulanıyor mu? Bazı forumlarda "liseden durumunu belirten bir belge alıyorsun, Eylül ayında sorumluluk sınavına giriyorsun geçemezsen okuldan kaydın siliniyor" yazıyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Selamlar, bugün gidip "Geçici Mezuniyet Belgesi" istedim ama müdür yardımcısı onun başka bir şey olduğunu söyledi.(Asıl mezuniyet belgesi basılana kadar geçici olarak verilen belgeymiş) Düz belge verdi bana "Bununla üniversiteye kayıt olabilirsin, Eylülde gelip sınavına girersin geçersen mezuniyet belgeni de verip kurtuluruz senden" dedi.

Yani yıl sonuna kadar sorumluluk sınavından geçmek şartıyla okuldan bir belge alıp üniversiteye kayıt olabiliyorsunuz.
Selamlar, bugün gidip "Geçici Mezuniyet Belgesi" istedim ama müdür yardımcısı onun başka bir şey olduğunu söyledi.(Asıl mezuniyet belgesi basılana kadar geçici olarak verilen belgeymiş) Düz belge verdi bana "Bununla üniversiteye kayıt olabilirsin, Eylülde gelip sınavına girersin geçersen mezuniyet belgeni de verip kurtuluruz senden" dedi.

Yani yıl sonuna kadar sorumluluk sınavından geçmek şartıyla okuldan bir belge alıp üniversiteye kayıt olabiliyorsunuz.

Çözüm

Hadi hayırlı olsun. Dersi vermeyi unutma.

Yeni konular

Geri
Yukarı