Sosyal anksiyete nasıl atlatılır?

melihkrm

Centipat
Daha fazla  
Merhaba ben Melih. 18 yaşındayım ve sosyal anksiyetem var. Bunu nasıl yenebilirim?

- Çoğu şeyden zevk almıyorum.
- Dışarı çıkarken geriliyorum ailem-arkadaş çevrem dışında sanki herkes üstüme geliyor gibi hissediyorum.
- Utangaç ve çekingen birisiyim.
- Ev dışında kendimi çok fazla kasıyorum.
- Ev içinde genellikle PS4 - PC oynarım kendimi biraz mutlu edebiliyorum aynı şekilde film-dizi izlerken sosyal medya da takılırken.
- Kız arkadaşım yok. :(
- 14 yaşından beri hiçbir kızla flörtleşmedim. (sevgilim olmadı)
- Site de oturduğum halde spor salonunu çok fazla kullanamıyorum çünkü utanıyorum bir şeyi yanlış yapacağım veya birisi dalga geçecek diye.

İyi yanlarım ise: Her şeyi anlayışla karşılarım, asla yalan söylemem, yardımsever ve iyimser biriyimdir. Hayvanları severim, beslerim. Alkol, sigara asla kullanmam ailemle iyi geçinirim.

Ama dışarı çıkınca farklı birisiyim sanki evdeki ben değil benim bedenime başkası eline geçiriyor ve ben melih olmaktan çıkıyorum gibi hissediyorum.

Bu sosyal anksiyetimi nasıl yenebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Kral vallahi yapacak bir şey yok eğer gidebilirsen bir psikolog ile görüş, o sana buradaki insanlardan kat ve kat daha çok yardımcı olur, eğer gidemem diyorsan arkadaş ortamından(Yakın olan) birkaç kişinin bu konuda sana yardımcı olmasını istemeni tavsiye ederim

Her şeyde hatan olabilir yanlış yapabilirsin kimse anasının karnından her şeyi iyi yapabilen biri olarak çıkmadı. Bende çok dışarı çıkmayı sevmeyen biriyim fazla arkadaşım yok diye ama üniversitede kendinize güvenebilecek bir arkadaş bulabilirsiniz. Kız konusunuda kafanıza takmayın paranız ve biraz da tipiniz varsa o geliyor zaten.

Keşke bir sihirli değneğimiz olsa da geçirebilsek. Psikolog ve psikiyatrist yardımı almaktan başka bir çare görünmüyor gibi şu an.

Bir şekilde, bir yerlerden arkadaş edinmek epey önemli ama. Geçmiş olsun...
Teşekkür ederim. :)

Her şeyde hatan olabilir yanlış yapabilirsin kimse anasının karnından her şeyi iyi yapabilen biri olarak çıkmadı. Bende çok dışarı çıkmayı sevmeyen biriyim fazla arkadaşım yok diye ama üniversitede kendinize güvenebilecek bir arkadaş bulabilirsiniz. Kız konusunuda kafanıza takmayın paranız ve biraz da tipiniz varsa o geliyor zaten.
Evet seneye üniversitiye gidicem inşallah biraz açılırım ve atlatırım diye düşünüyorum. Çünkü gerçekten son 3-4 Yıldır çok mental çöküşteyim yani ekonomik sıkıntılar, siyaset, insanların çoğu şeyi yanlış anlaması, herkesin değişmesi, herkesin derdi para olması vb şeyler olduğu için dışarıda kendimi çok kasıyorum ve çıkasım gelmiyor. Tip ve para olarak evet tip olarak iyiyim ama para konusuda biraz aşağıdayım. onuda inşallah çözücez.

Teşekkür ederim. :)

Evet seneye üniversitiye gideceğim inşallah biraz açılırım ve atlatırım diye düşünüyorum. Çünkü gerçekten son 3-4 yıldır çok mental çöküşteyim yani ekonomik sıkıntılar, siyaset, insanların çoğu şeyi yanlış anlaması, herkesin değişmesi, herkesin derdi para olması vb şeyler olduğu için dışarıda kendimi çok kasıyorum ve çıkasım gelmiyor. Tip ve para olarak evet tip olarak iyiyim ama para konusuda biraz aşağıdayım. Onu da inşallah çözeceğiz.

Hocam erken yaşta evlenmeyi planlamıyorsanız para bence şu süreçte önemli değil tabii üniversite de sevgiliniz olur inşallah takılırsınızda ciddi evliliği bence 27 28 yaşından sonra düşünebilirsiniz.

Merhaba ben Melih. 18 yaşındayım ve sosyal anksiyetem var. Bunu nasıl yenebilirim?

- Çoğu şeyden zevk almıyorum.
- Dışarı çıkarken geriliyorum ailem-arkadaş çevrem dışında sanki herkes üstüme geliyor gibi hissediyorum.
- Utangaç ve çekingen birisiyim.
- Ev dışında kendimi çok fazla kasıyorum.
- Ev içinde genellikle PS4 - PC oynarım kendimi biraz mutlu edebiliyorum aynı şekilde film-dizi izlerken sosyal medya da takılırken.
- Kız arkadaşım yok. :(
- 14 yaşından beri hiçbir kızla flörtleşmedim. (sevgilim olmadı)
- Site de oturduğum halde spor salonunu çok fazla kullanamıyorum çünkü utanıyorum bir şeyi yanlış yapacağım veya birisi dalga geçecek diye.

İyi yanlarım ise: Her şeyi anlayışla karşılarım, asla yalan söylemem, yardımsever ve iyimser biriyimdir. Hayvanları severim, beslerim. Alkol, sigara asla kullanmam ailemle iyi geçinirim.

Ama dışarı çıkınca farklı birisiyim sanki evdeki ben değil benim bedenime başkası eline geçiriyor ve ben Melih olmaktan çıkıyorum gibi hissediyorum.

Bu sosyal anksiyetimi nasıl yenebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
Birçok insan basit bahanelerle sigara vb şeyler kullanırken siz anksiyeteniz olduğu halde kullanmiyorsunuz ne güzel.
Sorunuza gelirsek hocam sosyalleşmek zor sanırım sizin için. Ben de öyleydim. Hobiler bulun kendinize, kendinizi hep kötü hissettirecek düşüncelerden uzaklaştıracak şeyler bulun kendinize. Ben müzik ile buldum. Siz de bir şeylerle uğraşmaya çalışın. Spor salonuna gidemiyorum utançtan demişsiniz, beni bana anlatıyorsunuz. Utanmayın birileri sizin hakkınızda neden olumsuz bir şey düşünsün ki? Hadi diyelim düşündü size bir zararı yok. Suratınıza bir şeyler diyecek değil ya.

Birçok insan basit bahanelerle sigara vb şeyler kullanırken siz anksiyeteniz olduğu halde kullanmiyorsunuz ne güzel.
Sorunuza gelirsek hocam sosyalleşmek zor sanırım sizin için. Ben de öyleydim. Hobiler bulun kendinize, kendinizi hep kötü hissettirecek düşüncelerden uzaklaştıracak şeyler bulun kendinize. Ben müzik ile buldum. Siz de bir şeylerle uğraşmaya çalışın. Spor salonuna gidemiyorum utançtan demişsiniz, beni bana anlatıyorsunuz. Utanmayın birileri sizin hakkınızda neden olumsuz bir şey düşünsün ki? Hadi diyelim düşündü size bir zararı yok. Suratınıza bir şeyler diyecek değil ya.
Teşekkür ederim hocam yardımınız için. Evet sigarayı hem biraz anksiyetem yüzünden kullanmıyorum hemde astımım var bir kere içmeyi denedim ertesi günü grip oldum sigaranın dumanı beni boğuyor yani benlik değil. Spor salonu içinde evet dediğiniz doğru. Haftasonu gidip başlicam inşallah her şey yolunda gider sporumu yapar dönerim inşallah.

Geri
Yukarı