Sosyal becerim sıfır

Marlias

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, canım sıkkın ve buraya içimi dökmek istiyorum. Ben 11.sınıf öğrencisiyim neredeyse hiç arkadaşım yok sosyal anksiyetem var, bunun gün geçtikçe azaldığını hissediyorum ama buna rağmen ortaokul da daha çok arkadaşım vardı ben neden böyleyim bilmiyorum, bir arkadaş edinmeyi beceremiyorum biri benimle konuşmaya başlarsa ve bunu ilerletirse ancak böyle arkadaş ediniyorum. Liseye geçmemle birlikte politikaya tarihe gündeme dinlere felsefeye bayağı kafa yordum (sanki MİT ajanı olacağım aw) şu an bunlardan nefret ediyorum çünkü bana ruhsa olarak zarar verdiğini hissediyorum ve bu konulardan sohbet etmek insanlara sıkıcı geliyor, sıkıcı olmasa bile sürekli olarak konuşulacak bir şey değil. Sürekli evdeyim dışarı çıkmak istiyorum ama neden bulamıyorum. Dinci (dindar değil) bir ailede yetiştiğim için küçüklüğümden beri kızlaradan uzak durmam konusunda beynim yıkandı 10.sınıfa kadar neredeyse hiçbir kızla muhabbetim olmadı zaten her dönem sınıf değiştiğimizden sürekli olarak etrafımdaki insanlarda değişiyordu fakat 11.sınıfa geçince çok kötü bir ortama düştüm bu yüzden mecbur kızlarla konuşmak zorunda kaldım ve şu an hiçteyse ürkmeden konuşabiliyorum fakat hiçbiriyle ne samimi arkadaş olabiliyorum ne de bir kez olsun sevgilim olmadı, tipimde çok iyi değil zaten. Ağızım laf yapmıyor konuşacak konu bulamıyorum kendimi bu konuda kötü hissediyorum. Üniversiteye geçince de böyle olursam diye çok korkuyorum ve kesinlikle üniversitede çok aktif sosyal bir kişi olmak istiyorum ama şu anki durumla kesinlikle olmaz bundan eminim, yaz tatili yaklaşıyor bütün bir tatil böyle geçmez kafayı yemekten, korkuyorum bana tavsiye verirseniz sevinirim, ne yapmalıyım bilmiyorum.
Not: Çok karışık bir şekilde yazmışım kusura bakmayın!

Son düzenleyen: Moderatör:
Sosyal anksiyeteni yenmenin kolay yollarından biri bir yerlerde kasiyerlik yapmak bunu kendim de tecrübe ettim, yazın 3 ay bile olsa bir yerlerde kasiyerlik yapmayı deneyebilirsin, ister istemez insanlar ile muhatap olduğun için sosyal becerilerin de gelişmeye başlıyor. Ek olarak spor yapmak, diksiyonunu geliştirmek gibi şeyler de özgüvenini artırabilir ki bu da anksiyetenin önüne geçmeni sağlar.

Sosyal anksiyeteni yenmenin kolay yollarından biri bir yerlerde kasiyerlik yapmak bunu kendim de tecrübe ettim, yazın 3 ay bile olsa bir yerlerde kasiyerlik yapmayı deneyebilirsin, ister istemez insanlar ile muhatap olduğun için sosyal becerilerin de gelişmeye başlıyor. Ek olarak spor yapmak, diksiyonunu geliştirmek gibi şeyler de özgüvenini artırabilir ki bu da anksiyetenin önüne geçmeni sağlar.

Anladım teşekkür ederim.

Olum ben burada kızlarla konuşamıyorum diye konu açmıyorum ki.

Açsam haklısın, ki benim profil resminin animeyle pek alakası yok. Komik bulduğum için koydum.

Peki abi sağ ol.

Yeni konular

Geri
Yukarı