Sosyal Bilimler Lisesi'nde hazırlık zorunlu mu?

Evet hazırlık okumak zorundasın. Ben meslek lisesi okuyorum sosyal bilimler lisesinden daha iyi bence meslek lisesine geç meslek lisesinden mezun olunca da istediğin bölümü üniversitede okursun.

Evet hazırlık okumak zorundasın. Ben meslek lisesi okuyorum sosyal bilimler lisesinden daha iyi bence meslek lisesine geç meslek lisesinden mezun olunca da istediğin bölümü üniversitede okursun.
Bulunduğum ilde meslek lisesi pek iyi kişiliklere dolu değil. SBL hazırlık muafiyet sınavı varmış geçen isteğine göre giriyormuş hazırlığa.

Ben şu an LGS için hazırlanıyorum ve sosyal bilimler lisesi istiyorum. Ama hazırlık sınıfından dolayı tereddütlerim var daha doğrusu ingilizceyle alakalı. İngilizcem kötü. Sizin fikirleriniz ne?

Ben şu an LGS için hazırlanıyorum ve sosyal bilimler lisesi istiyorum. Ama hazırlık sınıfından dolayı tereddütlerim var daha doğrusu ingilizceyle alakalı. İngilizcem kötü. Sizin fikirleriniz ne?
Hazırlık sınıfını sana şöyle anlatıyım. 20 saat İngilizce dersin olacak. Eğer bu dersi sevmiyorsan hiç yaklaşma. Seviyorsan ve öğrenmek istiyorsan çok güzel geçiyor bu dersler. Yazılı notların herhangi bir şeyi etkilemediği için rahat olacaksın, olmalısın da. Öğretmenler diyecek rahat olmayın falan diye ama hiç umursama. Sakın ama sakın sevgili falan yapayım deme yanarsın okulda 5 yıl. Liselerde artık hazırlık sınıfı açmak zorunlu değil yani belki şehrinde olmayabilir. Bunu öğren, okulu araştır. Ben pişmanım ama okuldan dolayı değil, okulda ki yaratıkların karakterleri ve öğretmenlerin acımasızlığı yüzünden. Sonuç olarak, İngilizce dersini seviyorsan gerçekten çok çok iyi geliyor. Ben liseye geçerken İngilizce seviyem A2 idi. Şuan kendi çalışmalarım ve okulun etkisi ile B2-C1 arası dil seviyem. Günden güne geliştirmeye çalışıyorum hâlâ, çok önemli bir dil ne de olsa. SBL istiyorsun, inşallah kazanırsın. Ayrıyeten umarım başka bir lise de kazanırsın (anadolu vb.) ve benim gibi ortamını beğenmediğin, öğretmenlerini beğenmediğin bir liseye düşersen nakil olursun. SBL'ler genelde kaliteli olur okul-eğitim bakımından ama öğrenciler için aynı şeyi diyemem, şans meselesi.
Hazırlık bitince özleyeceksin hazırlığı. 3 saat olan matematiği özleyeceksin. Hazırlık geçme sınavı olacaksın isteğe bağlı olarak. Okul başladıktan kısa bir süre sonra olur bu sınav. Zor hazırlanır, eğer sınıfını beğenmezsen ve diğer sınıfları da yine beğenmezsen bu sınava çalışıp üst sınıfa atlamaya bak. Olmazsa da kazandığın başka güzel bir lise varsa vakit geç olmadan nakil olmaya bak.

Geri
Yukarı