Sosyal Bilimler lisesinde sistem nasıl?

ı love you

Hectopat
Ben Edirne’de yaşıyorum. Edirne Sosyal Bilimler Lisesi’ne gitmeyi planlıyorum bu sene. Daha önce sosyal bilimler lisesine giden varsa nasıl bir sistem var orada. Yani ben İngilizce üstüne okumak istiyorum. Nasıl ilerliyor bu bölüm mevzusu. Veya her türlü aynı sayıda ders mi görülüyor?

SBL öğrencisiyim, SBL'de 1 sene dil hazırlık görüyorsun. 20 saat haftada ingilizce, 5 saat kadar ikinci yabancı dil, bizde Fransızca'ydı bu, matematik ve edebiyat gibi dersler görüyorsun kalan saatlerde. Dil bölümü açılmıyor, genelde sadece eşit ağırlık açılıyor.

Peki matematik veya diper bölümler seçiliyor mu? 2. yabancı dili kendin mi seçiyorsun okula mı bağlı?
Bizde okula bağlı, çoktan seçmeli gibi bir durum olursa kendin seçersin. Sayısal bölümü yok, sosyal bilimler liselerinde sayısal bölümü açılmaz. Genelde sözele de yeterli talep gelmez, sadece eşit ağırlık bölümü açılır. Dil bölümü de aynı sayısal gibi açılmaz.

Sosyal bilimler lisesine gidiyorum. Bizde sistem 5 yıl 1 sene hazırlık okuyorsun diye biliyorum. Genelde sözel ağırlıklı İngilizce yoğun oluyor. Liseye gidince biz en başta bir sınav olmuştuk. Sınavı geçersen 4 yıl okuyorsun.

Geri
Yukarı