Sosyal medya üzerinde veri depolamak

Floodinator

Hectopat
Yer
Malatya
Daha fazla  
Başlığı okuyunca saçma bulan bulmuş olabilir, durumu şöyle izah edeyim. Geçen gün YouTube'da gezinirken şöyle bir videoya rastladım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tam olarak izleme fırsatım olmadı ancak bu fikir çok hoşuma gitti. Biliyorsunuz ki depolama her geçen gün daha büyük bir sorun haline geliyor. Bulut depolama servislerinin fiyatları da malum. Bu noktada Google One kullanıyorum bir yıldır ve gayet memnunum. Ancak dediğim gibi fikir çok hoşuma gitti. Eğer iyi bir iş çıkartılırsa bulut depolama servisleri yerine bilgisayards çalıştırılacak, belki de 1 MB boyutunu bulmayacak bir programla GB'larca veriyi inceleyebileceğiz. Bu konudaki fikirlerinizi merak ettim.

(Not: Yazılım işlerinden anlıyorum, teknik şeylerden bahsedebilirsiniz 😃)

Konuyu hortlatma vakti. Üzerinde çalıştım biraz ve şöyle bir şey yaptım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Burada yaklaşık 5 GB gibi bir veri var. Yalnız sorun şöyle ki yüklediğim video ile YouTube'un bana gösterdiği video pikseli pikseline aynı değil. Nedenini açıklamam gerekirse YouTube, yüklenen videoları hem boyuttan kazanmak hem de yüklenme süresini azaltmak için küçültüyor. Küçültmekten kastım 640x480PIKsel olan uzunluğu 540x360 yapmak gibi bir şey değil, daha çok dosya boyutunu azaltmak için sıkıştırmak. Açıkçası tam olarak ben de bilmiyorum, yeterince araştırıp öğrendiğimi düşündüğümde konuyu güncelleyeceğim.

Fikir eski.

Videoyu veya sosyal medyaya yüklenen içeriği alıp işlemek zahmetli. Hem vakit alıyor hem de elektrik. Bu tarz çeşitli sorunlar var. Keza bir şekilde fark edildiğinde adamların silmeyeceğinin garantisi yok. Boyut kısıtlaması, format kısıtlaması vb. şeyler de çabası.
Videonun birebir aynı olmaması bilinen bir şey. Bu yüzden piksel başına veri depolamak mantıklı değil. chunklara ayırmak denenebilir. YouTube tam ne kullanıyor bilmiyorum.

Orijinal fikri bu videodan önce gördüm diye hatırlıyorum ama bulamadım. Her bir frame için tek renk yapıyordu orada. Bu da frame başına 24 bit veri oluyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı