Sosyal medyayı fazla düzenli tutmak OKB belirtisi midir?

xRuzgarC

Hectopat
Merhaba, kendimi bildim bileli her şeyin düzenli olmasını istiyorum. Gerek normal hayatta gerekse telefonumdaki veya bilgisayarımdaki şeylerde. Hatta özellikle teknolojik şeylerde diyebilirim. Dediğim gibi kendimi bildim bileli sürekli yeni e-mailler açıp dururum. Yeni Spotify üyelikleri açar hepsinde aylık denemeler alırım, ardından yanlışlıkla istemediğim birkaç şarkıyı dinlerim ve ana sayfanın görüntüsü bozulur mu? Hemen başka bir e-mail ve hesap daha açarım. Başka örnekler vermem gerekirse YouTube'da videoyu tam bitirdikten sonra kapağın altında kırmızı çizgi olur ya, o dolmadan bir video geçmişe gitti mi bütün geçmişi silerim. Şu ana kadar yüzlerce kez YouTube arama ve izleme geçmişini silmişimdir. Bunun gibi platformlarda yüzlerce e-mailim ve hesabım vardır. Telefona müzik indiririm, düzenini beğenmem düzeltmek yerine hepsini siler baştan yüklemeye başlarım ve bu onlarca kez sürer ve asla bitmez. Gerçek hayatta bu düzen sorunuyla çok karşılaşmıyorum ama iş buraya gelince neden böyle oluyor? Bu OKB belirtisi olabilir mi yoksa tamamen kendimin yaptığı bir saçmalık mı? Sizin de başınıza böyle şeyler geliyor mu? Anlatır mısınız? Geldiyse nasıl çözdünüz veya ne oldu? Teşekkür ederim.

OKB belirtisi evet. Yaptığınız saçma mı derseniz ben saçma diyemiyorum. Örneğin bir OKB'li kadın elini paraya dokunduğunda elini temizlediğini hissedene kadar elini yıkar ya da bir sayıyla mesela 5 kez ile yıkama zorunluluğu tutar çünkü rahat olmaz. Aynısı sizde de var işte rahat olamıyorsunuz. Sizin takıntılarınız ise biraz zaman harcayan şeyler fakat sosyal hayatınızı, günlük hayatınızı etkileyecek derece de değilse. Doktorsuz çözebilmeniz daha kolay olur. Ben küçüklüğümden beri OKB hastasıyım. O yüzden seni çok iyi anlayabiliyorum. Nasıl çözebilirim konusuna ise çok saçma bir cevap olacak ama takmayarak çözebilirsiniz :D. Ama işte bu takıntılar durdurmuyor takmayınca daha fazla üstüme geliyor falan filan diyeceksiniz ama artık kafa yapınız değiştirmeniz gerekiyor. Çözme taktiklerim var aslında ama şu an biraz uyku bastı sonra yazarım :).

OKB belirtisi evet. Yaptığınız saçma mı derseniz ben saçma diyemiyorum. Örneğin bir OKB'li kadın elini paraya dokunduğunda elini temizlediğini hissedene kadar elini yıkar ya da bir sayıyla mesela 5 kez ile yıkama zorunluluğu tutar çünkü rahat olmaz. Aynısı sizde de var işte rahat olamıyorsunuz. Sizin takıntılarınız ise biraz zaman harcayan şeyler fakat sosyal hayatınızı, günlük hayatınızı etkileyecek derece de değilse. Doktorsuz çözebilmeniz daha kolay olur. Ben küçüklüğümden beri OKB hastasıyım. O yüzden seni çok iyi anlayabiliyorum. Nasıl çözebilirim konusuna ise çok saçma bir cevap olacak ama takmayarak çözebilirsiniz :D. Ama işte bu takıntılar durdurmuyor takmayınca daha fazla üstüme geliyor falan filan diyeceksiniz ama artık kafa yapınız değiştirmeniz gerekiyor. Çözme taktiklerim var aslında ama şu an biraz uyku bastı sonra yazarım :).
Doğru diyorsun arada deniyorum ama başarılı olamadım. Umarım düzelebilir daha araştırma yaparım bu konu için çok teşekkür ederim cevap verdiğin için. 🙂

Doğru diyorsun arada deniyorum ama başarılı olamadım. Umarım düzelebilir daha araştırma yaparım bu konu için çok teşekkür ederim cevap verdiğin için. 🙂
OKB'yi araştır ama OKB hastalarının yorumlarını okumamaya çalış. Müslüman isen vesvese ile ilgili ayetleri de okuyabilirsin rahatlatır :).

Geri
Yukarı