Sosyal üzerindeki fazla hassasiyet

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Junji Ito

Hectopat
L*n karakter böyle kaldı nasıl düzelteceğim?

Öncelikle moderatör arkadaşların konuyu kilitlememesini rica ediyorum ki bu konuda herkesin fikirlerini öğrenebileyim. Geçen gün açtığım bir konuda bir noktadan sonra işler iyice ciddiyetten çıktı (zaten mizah ve eğlence kategorisine açmıştım) ve ufak tefek argo şakalaşmalar oldu. Orada kullandığım tek argo kelime yukarıdaki kelimeydi. Ve sonrasında 1 gün tamamen kısıtlandım. Tabii haksızlık olduğunu düşündüm çünkü yukarıdaki kelime hayatımızda belki milyonlarca defa duyduğumuz, daha ağırları ile her gün karşılaşıp yüz tuttuğumuz bir kelime. Sonra durumu belirten bir raporda bulundum ve aldığım cevap; maalesef raporunuz reddedildi: 'Uygunsuz içerik' başlığındaki konuşma mesajları - birine dememeniz fark etmiyor. Sokakta gezmiyorsunuz, sosyal'desiniz. bence fazla hassasiyet gösterilmiş ve ciddiye alınmayacak bir kelime. Kaldı ki 1 gün kısıtlanmayı bence hak etmiyor. Sosyal kurallarında argo ile ilgili bir kural göremedim muhtemelen benim gözümden kaçmıştır ama var ise bile fazla hassasiyet gösterildiğini düşünüyorum. Bu konuda sizlerin fikirleri nedir?

En son L*n yazan bir arkadaşı 1 yıl banlamışlardı. İşin içerisinde başka sebepler de vardı ama L*n demesi hoş değildi. Bu yüzden cazasının süresi de uzadı.

Ben de içerisinde argo barındıran içeriklerimden dolayı ceza yedim ama adamlarda haksız değiller. Sonuçta burası mizah veya eğlence forumu değil. Bunun için kategori bile açmış olsalar o kategori bile ağır kalıyor bu foruma. İlk başta "Konu Dışı" ve "Mizah ve Eğlence" kategorilerini koymasalardı kimse sesini çıkartmazdı. Taviz verildikçe denge bozulur. Denge bozulursa ortada ne saygı ne sevgi kalır.

Sosyal'de sokak ağzıyla veya uygunsuz üslupla konuşmak yasaktır. Kurallarda doğrudan "Argo" yazmasına gerek yok.
O halde doğrudan "Argo kullanmak yasaktır" yazın ki insanlar doğrudan ne yapacağını bilsin. Forumun l*n kelimesinin kullanılamayacağı kasıntılıkta olduğunu belirtmelisiniz ki insanlar ona göre yazışsın. Burası sokak değil ama devlet daireside değil bilgisayar başına oturmadan takım elbise giyme kuralı gelecek diye odamda takım elbisemi hazır tutuyorum. Kimsenin anasına bacısına sövmedim, kalbini kırmadım o kelimeyi birine bile söylemedim. Sadece vurgulayarak olayı biraz daha abartı hale getirdim. Mizahın içerisinde argo vardır. Burayı sadece teknik destek için kullanan kesimden olmaktansa insanlar ile sohbet eden, bu forumda pek mümkün olmasada aşırıya kaçmadan rahat olabileceğim bir insan olmayı tercih ediyorum. Bu kadar katı kurallar ile samimi bir sosyal ortamından çok özel bir şirketten yardım alıyormuşum gibi hissediyorum. Kurallar düzenlenmeli, hakkımın yendiğini düşünüyorum.
Ben de içerisinde argo barındıran içeriklerimden dolayı ceza yedim ama adamlarda haksız değiller. Sonuçta burası mizah veya eğlence forumu değil. Bunun için kategori bile açmış olsalar o kategori bile ağır kalıyor bu foruma. İlk başta "Konu Dışı" ve "Mizah ve Eğlence" kategorilerini koymasalardı kimse sesini çıkartmazdı. Taviz verildikçe denge bozulur. Denge bozulursa ortada ne saygı ne sevgi kalır.
O halde "Mizah ve Eğlence" adında bir konu olmamalı çünkü mizahın içerisinde küfür vardır. İçinde küfür olmayan mizah dergisine bile rastlamadım. Kaldı ki birde dediğim tek kelime "l*n"

Hocam argo zaten kötü bir şey. Herkes kullanıyor diye biz niye kullanalım. Herkes cinayet işleyip birilerine sayıyor hemen ben de yapayım. Baba Ali camdan atlamış ben de atlıyorum. Şimdi burada sen birisini öldür sonra hakime herkes yapıyor hep görüyoruz de. Olur mu? Ben de 1 gün ban yedim uygunsuz üslup diye hafta sonu. İstersen bak. Ben de hak etmediğimi düşünüyorum ama bir şey olmaz. Ben sadece arkadaşa mizahi bir şey yapmıştım orada. Yani herkes yapıyor diye birisi bir şeyi yapmaz.

O halde doğrudan "Argo kullanmak yasaktır" yazın ki insanlar doğrudan ne yapacağını bilsin. Forumun l*n kelimesinin kullanılamayacağı kasıntılıkta olduğunu belirtmelisiniz ki insanlar ona göre yazışsın. Burası sokak değil ama devlet daireside değil bilgisayar başına oturmadan takım elbise giyme kuralı gelecek diye odamda takım elbisemi hazır tutuyorum. Kimsenin anasına bacısına sövmedim, kalbini kırmadım. Sadece vurgulayarak olayı biraz daha abartı hale getirdim. Mizahın içerisinde argo vardır. Burayı sadece teknik destek için kullanan kesimden olmaktansa insanlar ile sohbet eden, bu forumda pek mümkün olmasada aşırıya kaçmadan rahat olabileceğim bir insan olmayı tercih ediyorum. Bu kadar katı kurallar ile samimi bir sosyal ortamından çok özel bir şirketten yardım alıyormuşum gibi hissediyorum. Kurallar düzenlenmeli, hakkımın yendiğini düşünüyorum.

O halde "Mizah ve Eğlence" adında bir konu olmamalı çünkü mizahın içerisinde küfür vardır. İçinde küfür olmayan mizah dergisine bile rastlamadım. Kaldı ki birde dediğim tek kelime "l*n"
Hocam bence fazla abartıyorsunuz. Adamlar yasak diyorsa yasak. Bunu değiştirmeye çalışmanın bir manası yok. Burada biz yolcuyuz onlar hancı (mekanın sahipleri). Adam "X" diyorsa ona uyacaksın. Kaldı ki 1 gün ceza yemişsiniz, olayı büyütmeye devam ederseniz daha fazla cezalandırılma ihtimaliniz var.

Hocam argo zaten kötü bir şey. Herkes kullanıyor diye biz niye kullanalım. Herkes cinayet işleyip birilerine sayıyor hemen ben de yapayım. Baba Ali camdan atlamış ben de atlıyorum. Şimdi burada sen birisini öldür sonra hakime herkes yapıyor hep görüyoruz de. Olur mu? Ben de 1 gün ban yedim uygunsuz üslup diye hafta sonu. İstersen bak. Ben de hak etmediğimi düşünüyorum ama bir şey olmaz. Ben sadece arkadaşa mizahi bir şey yapmıştım orada. Yani herkes yapıyor diye birisi bir şeyi yapmaz.
Hocam bunu artık insanlar argodan bile saymıyor. Açtığım konunun olayı zaten belli ve aşırı hassas bir tutum bu. Gereksiz hassas.

Hocam bunu artık insanlar argodan bile saymıyor. Açtığım konunun olayı zaten belli ve aşırı hassas bir tutum bu. Gereksiz hassas.
Hocam beğenmiyorsanız da uymak zorundasınız. Yok ben uymak istemiyorum derseniz de buradan gidebilirsiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı