Sosyal'de oluşturulan içeriklerin fikri mülkiyeti kime ait olur?

cengover_ekin

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Bugün aklıma takıldı. İşin birkaç çeşidi var. Hepsini sırayla yazmaya çalışacağım. En altta adresini paylaştığım kullanıcı sözleşmesini de okudum ancak alakalı bir madde göremedim. Gerçi kullanıcıların içeriklerinden kullanıcıların sorumlu olduğuna dair bir madde var ama bunu kapsamıyor sanırım. Aşağıda verdiğim örneklerde oluşturulan içeriklerin özgün olduğu varsayılmıştır.

1. En çok karşılaşılan durum. Kullanıcılar burada bir içerik oluşturdu. Bir şeyler hakkında bilgi verici bir içerik, örneğin rehberler. Bu içeriğin fikri mülkiyeti siteye mi ait oluyor yoksa kullanıcıya mı?
  2. Birkaç kullanıcı bir konu hakkında tartışıyorlar. Sonradan çok güzel bir fikir buluyorlar. Daha sonra özelden iletişime geçip bu fikri ticarileştiriyorlar. Bu durumda site herhangi bir hak iddia edebiliyor mu?
Düzenleme: Adresi koymayı unutmuşum.

Son düzenleme:
@cengover_ekin Böyle seyleri fazla kafaya takma. Site isterse yarin bugün bir baska madde koyar, yazdiginiz tüm yazilarin hakki bize aittir falan diye yine bir sey yapamazsin. Elbette hukuki boyutu nasil olur bilemem. Kisacasi ben daha simdiye kadar böyle bir sorun duymadim :)

Ha burada bir sayfada müzakere sonucu devrimsel bir proje kesfedersiniz, eh Technopati unutmazsiniz artik :)

@cengover_ekin Böyle seyleri fazla kafaya takma. Site isterse yarin bugün bir baska madde koyar, yazdiginiz tüm yazilarin hakki bize aittir falan diye yine bir sey yapamazsin. Elbette hukuki boyutu nasil olur bilemem. Kisacasi ben daha simdiye kadar böyle bir sorun duymadim :)

Ha burada bir sayfada müzakere sonucu devrimsel bir proje kesfedersiniz, eh Technopati unutmazsiniz artik :)

İlerde yazarken dalgınlıkla önemli bir şeyi yazarız buraya. Sonra hoş olmayan durumlar olmasın. O yüzden önemli şeyler yazmayalım.

Burdaki tartışmaların vardığı devrimsel sonuç konuların kilitlenmemesi olur herhalde.

Bu kadar ciddi içerikler oluşturacaksanız, WordPress sitesi oluşturmak daha mantıklı olur. Sonuçta kimse kendi bilginize ve birikiminize sizden daha iyi bakıp, koruyamaz. :)

Çoğunlukla bu kadar ciddi olmuyor tabi. Ancak böyle bir durum zaten bir kere başımıza gelir. O zaman gelirse de hazırlıklı olmak iyidir.

Merhaba Sosyal. Başlıkta görüldüğü gibi sorum açık. Bazı kullanıcılar, ürünler veya başka konular için özel rehber konuları oluşturuyorlar. Bu rehber içeriklerinin mülkiyeti konu sahibine mi ait, yoksa sitenin üzerine mi ait sayılıyor?

Gizlilik bildirimi ve site kullanım koşulları konularında detaylı bilgi göremedim açıkçası. Ek bir soru olarak da; bu rehber içerikler veya bilgilerin başka yerlerde kullanılması yasal mı? Yoksa hırsız durumuna mı düşmüş sayılır bunu yapan kişiler? Cevaplar için şimdiden teşekkürler, iyi Sosyaller.

Geri
Yukarı