Souls oyunu oynamamış biri Elden Ring'den başlayınca yadırgar mı?

Daha önce hiç souls oyunu oynamamış biri Elden Ring'den başlayınca yadırgar mı? İlk oyun olarak Elden Ring oynanır mı?
İlk oyun olarak oynaması daha basit aslında, serbest bıraktığı için bir bossu geçemediğin zaman gidip karakteri kasıp sonra gelebilirsin. Dark Souls serisinden başlarsan mecburen geçmek zorunda kalıyorsun bossu.

İlk oyun olarak oynaması daha basit aslında, serbest bıraktığı için bir bossu geçemediğin zaman gidip karakteri kasıp sonra gelebilirsin. Dark Souls serisinden başlarsan mecburen geçmek zorunda kalıyorsun bossu.

Bu oyunların bağlantısı mı var hocam? Dark Souls'a benzeyen bir oyun mu sadece yoksa?

Dark Souls üçlemesini bitirip Elden Ring'i oynamıştım ve oyun beni bayağı bir zorladı ancak oynayış biçimimin buna etkisi var, yine de souls oyunlarına kıyasla seçenekleriniz çok daha fazla olduğu için giriş için ideal bir oyun olduğu söylenebilir.
Eyvallah hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Türe ilgim olmamasına rağmen sırf ütopik miktarlarda zam yiyeceği için aldım. Tamamen sizinle aynı durumdayım.

Sorunuza gelecek olursak yaptığım araştırmalara göre zorluk olarak sanırım diğer oyunlardan daha kolay değil. Hatta bazı noktalarda daha zor ancak oynanıştaki çeşitlilik ile dengeleme yapılmış. Bu nedenle souls türüne başlamak için ideal bir oyun(muş).

İki oyun arasındaki en büyük farka değinmek istiyorum. Dark Souls serisi açık dünya sayılabilecek bir oyun değildi. Yine istenildiği gibi geziliyordu; özellikle Dark Souls 1'de nerdeyse bütün haritaların ana bölgeye olan bağlantısı hayranlık uyandırıcı bir biçimde tasarlanmıştı. Ancak yine de gidilebilecek yerler sınırlıydı. Bunun aksine Elden Ring gerçek bir açık dünyaya sahip. Daha özgür bir oynanış sunuyor. Yani ilk olarak Elden Ring oynarsan ve onun özgürlükçü yapısına alışırsan, daha sonra başka bir zaman Dark Souls denemek istediğinde kendini kısıtlanmış gibi hissedebilirsin. Bu da seriye karşı olan bakış açına olumsuz bir etki verebilir. Böylece asıl yadırgama meselesi bu şekilde olur.

Bu senin oyun kültürüne göre değişir, eğer daha önce benim "ahmak eğlendiren" olarak nitelendirdiğim ve kafanı hiçbir şekilde yormanı gerektirmeyen, seni düşünmeye, taktik yaratmaya itmeyen, ne gerekiyorsa onu eliyle gösteren ve aksini yapmana dahi izin vermeyen game design'dan yoksun¹ oyunlar dışında oyun oynamadıysan Souls türü senlik değil demektir.

Çünkü Souls oyunları ahmak eğlendirme oyunları değildir, senin kafanı kullanmanı ister ve bekler. Eğer kendi kafanı kullanıp kendi yolunu çizmek sana zor gelecekse, "bu ne abi oyun nereye gideceğimi söylemiyor ben nerden bileceğim o zaman" gibi isyanlarda bulunacaksan uzak dur bu türden, oyunun ismini boş yere karalıyorsunuz sonra.

¹ "Game design'dan yoksun oyunlar" derken neyi kast ettim bu kafada soru işareti oluşturabilir, şu an main stream olmuş AAA oyunlarının çok ciddi bir çoğunluğunda game design'dan eser yok zaten biraz örnek vereyim: The Last of Us, Uncharted, Red Dead Redemption, Call of Duty serisi, tüm korku oyunları (gerilim değil korku)...

Bu senin oyun kültürüne göre değişir, eğer daha önce benim "ahmak eğlendiren" olarak nitelendirdiğim ve kafanı hiçbir şekilde yormanı gerektirmeyen, seni düşünmeye, taktik yaratmaya itmeyen, ne gerekiyorsa onu eliyle gösteren ve aksini yapmana dahi izin vermeyen game design'dan yoksun¹ oyunlar dışında oyun oynamadıysan Souls türü senlik değil demektir.

Çünkü Souls oyunları ahmak eğlendirme oyunları değildir, senin kafanı kullanmanı ister ve bekler. Eğer kendi kafanı kullanıp kendi yolunu çizmek sana zor gelecekse, "bu ne abi oyun nereye gideceğimi söylemiyor ben nerden bileceğim o zaman" gibi isyanlarda bulunacaksan uzak dur bu türden, oyunun ismini boş yere karalıyorsunuz sonra.

¹ "Game design'dan yoksun oyunlar" derken neyi kast ettim bu kafada soru işareti oluşturabilir, şu an main stream olmuş AAA oyunlarının çok ciddi bir çoğunluğunda game design'dan eser yok zaten biraz örnek vereyim: The Last of Us, Uncharted, Red Dead Redemption, Call of Duty serisi, tüm korku oyunları (gerilim değil korku)...
Game design ne oluyor tam olarak?

Yeni konular

Geri
Yukarı