Soundtrack yapmak için uygulama önerisi

masterhaşhaşi

Kilopat
Daha fazla  
Efendim merhabalar. Ben kendi geliştireceğim bir oyuna soundtrack yapacağım. Sizce FL Studio mu, ableton mu yoksa Cubase mi tercih etmeliyim? Bunun yanında farklı önerileriniz varsa söyleyin lütfen. Bir de bu uygulamaları kullanmamı hızlandıracak ve verimliliği artıracak ekipmanlar varsa önerirseniz sevinirim.

Kusura bakmayın Halion nedir?

Böyle bir proje yapmayı düşündüğünüzden yola çıkarak belli yetkinliklere sahip olduğunuz üşünmüştüm. Bu yüzden beklemediğim bir soru oldu. Araba sürmekten konuşurken "Gaz pedalı ne işe yarar? " gibi bir soru sormuş oldunuz.

DAW kullanmayı biliyormusunuz?

Böyle bir proje yapmayı düşündüğünüzden yola çıkarak belli yetkinliklere sahip olduğunuz üşünmüştüm. Bu yüzden beklemediğim bir soru oldu. Araba sürmekten konuşurken "Gaz pedalı ne işe yarar? " gibi bir soru sormuş oldunuz.

DAW kullanmayı biliyormusunuz?
Hayır yavaş yavaş öğreniyorum. Galiba anladım bahsettiğiniz bir ses paketi. Bu arada sizi hazır bulmuşken, ben müziğimi şu anlık sadece FL Studio üzerinden yapmak istiyorum bu nedenle kendime bir midi klavye alacağım bu gidişle. Peki sizce ses kartı almam gerekiyor mu sadece bilgisayarı kullanarak müzik yapacağımı var sayarsak?

Hayır yavaş yavaş öğreniyorum. Galiba anladım bahsettiğiniz bir ses paketi. Bu arada sizi hazır bulmuşken, ben müziğimi şu anlık sadece FL Studio üzerinden yapmak istiyorum bu nedenle kendime bir midi klavye alacağım bu gidişle. Peki sizce ses kartı almam gerekiyor mu sadece bilgisayarı kullanarak müzik yapacağımı var sayarsak?

Ses kaydı yapmayacaksanız gerekmeyebilir. Programı kurup Asio For All sürücülerini yükleyip farkı samples/bufferda bir kaç deneme yapın. Yüksek seviyede gecikme ve ya işleme sorunu yaşarsanız ucuz bir ses kartı alırsınız.

Sağ olun. Novation 49 MK3 nasıldır sizce?
Aşırı pahalı.
Bir Squencer ile, yani FL studio gibi bir program ile kullanacaksanız çok gereksiz bir ekipman olur.
Profesyonel bir müzisyen iseniz external Üniteleri kontrol etmeye daha uygun cihazlar bunlar.

Alın M-Audio 49 tuşlu bir şey bütün işinizi göürür.

Aşırı pahalı.
Bir Squencer ile, yani FL studio gibi bir program ile kullanacaksanız çok gereksiz bir ekipman olur.
Profesyonel bir müzisyen iseniz external Üniteleri kontrol etmeye daha uygun cihazlar bunlar.

Alın M-Audio 49 tuşlu bir şey bütün işinizi göürür.
Teşekkürler. Siz producer olarak hangi uygulamayı daha iyi görüyorsunuz? Benim takip ettiğim bir sanatçı var Cubase'den çok kaliteli müzikler yapıyor. Aynı kaliteli soundtracki FL'de de yapabilir miyiz? Bir ker başlayınca tam başlamak istiyorum da kusura bakmayın çok soru soruyorum. Sanatçı bu https://www.youtube.com/channel/UCuoKuTCQ9dmPIgOgyLm9HgQ .

Teşekkürler. Siz producer olarak hangi uygulamayı daha iyi görüyorsunuz? Benim takip ettiğim bir sanatçı var Cubase'den çok kaliteli müzikler yapıyor. Aynı kaliteli soundtracki FL'de de yapabilir miyiz? Bir ker başlayınca tam başlamak istiyorum da kusura bakmayın çok soru soruyorum. Sanatçı bu https://www.youtube.com/channel/UCuoKuTCQ9dmPIgOgyLm9HgQ .

İkisi aynı şey değil. Kullanım amaçları farklı.
Cubase, Pro Tools, Studio One DAW olarak adlandırılır. Yani ses kaydı yapabileceğiniz ve midi parametreleri ile sanal enstrümanlar kullanmak üzerine.

FL studio, Reason gibi programlar ise Squencer. Yani sampe editör. Hazır sesleri ve loopları bir araya getirerek üzerlerinde çalışacağınız programlar.

Squencer da kişiye göre tercih sözkonusu değildir çünkü her Squencerin yetenekleri ve ürettikleri farklı şeylerdir. Reason da yaptıklarınızı FL sutudio da yapamazsınız misal.

DAW ise kişiye göre değişir. Çünkü Aynı şeyleri yaparlar. Biri öbüründen daha üstündür denemez. Ben 20 yıldır CUBASE kullanıyorum. Diğerlerini hiç denemedim. Her özelliğini çok iyi bildiğim için gerek te duymuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı