SpaceX, Starlink Uyduları İçin Yansımasız Kaplama Deneyecek

Kaplamalar uzayı incelerken teleskopla bakanlar için çıplak gözle zaten kaplamasızda olsa göremezsiniz. Hangi uyduyu gördünüz şimdiye kadar?
Bir de bedava değil zaten. Ama ne kadar doğru bilmiyorum.
C7EFBEB0-E5C3-4821-BE18-686FC5DD19F3.jpeg

Bir çok amaç için kullanılabilir uydular. Sonuçta LEO'de dolanan binlerce uydunuz dünyanın büyük bir kısmını sürekli kapsama alanında tutuyor. Tabii komplo teorilerini türetmez. Daha gelişmiş GPS, füze ve uydular için gelişmiş radar sistemleri ileri uygulamalar olabilir.

Türkiye'de özellikle de internet filtrelerini aşarak erişim imkanı olursa ciddi bir kesim ek VPN masrafı yerine doğrudan yabancı operatörlere geçecektir.

İletişim özgürlüğü ve rekabet için kesinlikle iyi olacaktır. Buna bir şekilde engel olunsa bile bir başkası bunu yapacaktır, ABD uydusu olmaz, Çin uydusu olur, o olmaz AB yollar. Kim kısıtlarsa rekabette geriye düşer, kim bunu yaygınlaştırırsa pazarı elde eder.

Özel şirketler uzaya artık çıkabiliyor. sonuçta, cin lambaya geri girmez diye bir tabir var. O ilk uydu yollandı mı, yollandı. Artık mesele ilk küresel uzay internet operatörünü kimin takip edeceği, 20 yıl içerisinde kaç firma göreceğimiz.

Bir şey sormak istiyorum, "Anteni takar kullanırız, çok güzel olur" diyenler olmuş, benim bildiğim bu, devletlere satılacak? Yanlış mıyım?

Hemen yarın gelecek ve geçeceğiz olayı yalan bir defa, yasal mevzuatı, hizmetin nerelere sunulacağı, ödemesi, fiyatı, limitleri, performansı vb. Her şey muallak şu an. Şimdi yorumlarda bilgi yağacak, SpaceX açıkladı şunları diye. Mesele o değil, demek istediğim hepsi değişebilir, kullanana kadar bilemeyeceğiz. Ancak olay başladı artık, geri dönüş yok.

Bir şey sormak istiyorum, "Anteni takar kullanırız, çok güzel olur" diyenler olmuş, benim bildiğim bu, devletlere satılacak? Yanlış mıyım?

Sanmıyorum çünkü TV uydusu gibi değil bu uydular.

Zira TV uyduları yukarı yörüngelere konumlandırılır ve dünyaya göre sabittirler. Yani dünya etrafında tur atmazlar. Bu nedenle TV antenlerinin yeri sabittir.

Fakat Starlink'te farklı bir durum var. Bu sefer kapsama alanı sabit ama uydular sabit değil. Dolayısyla belirli periyotlarla verici uydunun değişmesi gerekiyor. Farklı bir protokol uygulanacaktır bu noktada.

Daha konuşmak için erken.
Hemen yarın gelecek ve geçeceğiz olayı yalan bir defa, yasal mevzuatı, hizmetin nerelere sunulacağı, ödemesi, fiyatı, limitleri, performansı vb. Her şey muallak şu an. Şimdi yorumlarda bilgi yağacak, SpaceX açıkladı şunları diye. Mesele o değil, demek istediğim hepsi değişebilir, kullanana kadar bilemeyeceğiz. Ancak olay başladı artık, geri dönüş yok.
Evet yasal mevzuatlar, sistemin ne amaçla kullanılacağı ve şeffaflığı çok öenmli bu noktada. Devletler bu noktada tam şeffaflık isteyeceklerdir. Tabii bu liste uzar gider.

Benzeri olmayan bir uygulama. Zaman içinde göreceğiz.

Geri
Yukarı