SpeedStep açıkken sistem çöküyor

Yer
Turgutlu, Manisa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
Samsung 2x16 GB DDR4 2400MHz M471A2K43CB1
SSD veya HDD modeli
TOSHIBA THNSN5256GPU7 + ST2000LM015-2E8174
Ekran kartı
Geforce GTX 1070 (GP104M) - lntel UHD Graphics 630
Anakart
MS-17C5
İşlemci
HexaCore Intel Core i7-8750h
Merhaba,
Başlıkta da belirttiğim gibi MSI GE73 Raider 8RF dizüstü bilgisayarım daha önceden sürekli kapanıp duruyordu. Bu sorunun SpeedStep kaynaklı olduğunu gördüm. Fakat SpeedStep kapalı kaldığında da işlemcim 2.20 GHz'den yukarı çıkmıyor. Bu da oyunlarda ciddi FPS düşüşüne sebep oluyor. Bataryam bitik durumda olduğu için yakın zamanda bakıma verdiğim serviste çıkarttırdım. Şu an prize takılı kullanıyorum. Aynı sorun batarya takılı iken de oluyordu. SpeedStep tekrar aktif ettiğimde sistem olmadık yerde reboot ediyor. Bazen açılırken de defalarca kapanıyor. SpeedStep'i açmadan işlemci hızımı tam olarak kullanabileceğim bir yöntem var mı ya da bu sorunu nasıl çözebilirim? Bilgisayara geçtiğimde AIDA64 ile SpeedStep kapalıyken ve açıkken -ki testi yapabilecek kadar sistem açık kalırsa- frekans değerlerini paylaşacağım. Şimdiden teşekkürler.

Yardım!

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç ayarlarından en düşük ve en yükske CPU kullanımı %99 yapın.
Oyun içi kullanım değerlerini gösteren bir görsel gönderin MSI aracıyla.
Ayrıca BIOS sürümün nedir ? Güncelliğini kontrol eder misi ? Yada belirt ben kontrol edeyim.

Oyun içi ve boşta ısı değerlerini yollayın.
BIOS Sürümü/Tarihi American Megatrends Inc. E17C5IMS.10F, 20.05.2019

Hangi program ile oyun içi değerlere bakabilirim?

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    23,9 KB · Görüntüleme: 17
Şimdi sizin sistem için VBIOS var ama biraz riskli risk alıp almamak size kalmış.
Ayrıca BIOS'a gir ve restore defaults save yap.
MSI aracıyla oyun içi değerleri görüp paylaşabilirsin. Sağlam bir oyun aç ve 15-20 dakika sonraki değerleri yolla.

BIOS restore defaults yaptığımda bu her seferinde kapatmak zorunda olduğum SpeedStep'i açıyor ve yeniden başlatmalar tekrar başlıyor. Kapanmaya sebep olan şey de bu SpeedStep.
VBIOS nereden bulabilirim?
Oyun içi değerleri de NVIDIA'nın alt R kısayolundaki bilgileri paylaşsam yeter mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS restore defaults yaptığımda bu her seferinde kapatmak zorunda olduğum SpeedStep'i açıyor ve yeniden başlatmalar tekrar başlıyor. Kapanmaya sebep olan şey de bu SpeedStep.
VBIOS nereden bulabilirim?
Oyun içi değerleri de NVIDIA'nın alt R kısayolundaki bilgileri paylaşsam yeter mi?
MSI aracıyla gönderin.

Yeni konular

Geri
Yukarı