Speedtest ve TürkNet testinin farklı sonuçlar vermesi

lengthok

Hectopat
Makaleler
5
Merhaba, internet hızımı iki farklı site üzerinden ölçüyorum ikisi de farklı sonuçlar veriyor. Hangisine inanacağım? Speedtest uygulamasını mobil ile denedim o da PC ile aynı sonucu veriyor. Fakat TürkNet sitesi mobil üzerinde bile yakın sonuç veriyor. Benim kullanım olarak hissettiğim 47 megabit bir internet değil. Bunun için arıza kaydı oluşturdum. 1080P 60 FPS videolar izlerken takılma yapıyor. Instagram'da hikayeler açılmıyor vs.

Telefonu kıracağım az kaldı.

Kullandığım ISS: TürkNet.
Paket: 50 Mbps.

Dosya Ekleri

• turknet.png
    turknet.png
    33,3 KB · Görüntüleme: 49
  • speedtest.png
    speedtest.png
    99,9 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleyen: Moderatör:
Hat değerlerinden bağımsız bu aralar WhatsApp, Instagram, YouTube gibi sitelerde genel bir yavaşlık söz konusu. Bağlantınız hızlı dahi olsa ağır çalışıyorlar. Ben de bu sorunu yaşıyorum.

Bu yazdıklarınıza ben de katılıyorum. Nperf üzerinden yapılan testlerde direk Turknet Istanbul diye bir sunucuya bağlanıyor. Herhalde ondan hızlar yüksek çıkıyor. Ama Speedtest veya farklı sitelerde en yakın, en uygun sunucuya bağlanıyor. Daha doğrusu Nperf'in bağlandığı sunucuya bağlandığını çok çok az gördüm. Böyle durumlarda modem'i açıp kapatmak işe yarayabilir. Ben genelde öyle yapıyorum.

Hat değerlerinden bağımsız bu aralar WhatsApp, Instagram, YouTube gibi sitelerde genel bir yavaşlık söz konusu. Bağlantınız hızlı dahi olsa ağır çalışıyorlar. Ben de bu sorunu yaşıyorum.

Dünya geneli bir sorun, herkes kaliteyi düşürüyor ki sunucu üzerlerinde ki yük azalsın.

TürkNet uygulama üzerinde herkesin evde olduğundan dolayı yavaşlıklar olabileceğini yazmış. Neyse en azından sorun bana özel değilmiş.
Bu yazdıklarınıza ben de katılıyorum. Nperf üzerinden yapılan testlerde direk Turknet Istanbul diye bir sunucuya bağlanıyor. Herhalde ondan hızlar yüksek çıkıyor. Ama Speedtest veya farklı sitelerde en yakın, en uygun sunucuya bağlanıyor. Daha doğrusu Nperf'in bağlandığı sunucuya bağlandığını çok çok az gördüm. Böyle durumlarda modem'i açıp kapatmak işe yarayabilir. Ben genelde öyle yapıyorum.
Denedim fakat sonuç alamadım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı