Sürprizbozan Metro 2033/Redux incelemesi

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Graiden

Hectopat
Hikaye:
Alex ve Artyom, Exhibition’da Hunter (Avcı) ile tanışıyorlar. Sparta Birliğinin elit bir askeri olan Hunter’la birlikte istasyonu saldırıdan koruduktan sonra Alex insanlığın hayatta kalmasının önündeki en büyük tehdidin karaderililer olduğunu düşündüğünü söylüyor. Hunter, karaderililerle savaşmak üzere ayrılmadan hemen önce Artyom’a asker künyesini veriyor ve eğer geri dönmezse bunu uzaktaki Polis istasyonunu götürüp Miller’ı bulmasını ve ona olan biteni anlatmasını tembihliyor. İşte zaten oyunda çoğunlukla yapmaya çalıştığımız görev bu, Hunter geri dönmeyince öldüğünü varsayıyor ve yolculuğumuza başlıyoruz.
Karakterler çok detaylı olmasa da kötü değiller.(Khan adlı kişi Redux olmayanda motorcu gibi giyinmiyor Last Light gelince motorcu gibi giyiniyor, 2033 Redux'ta bunu düzeltmişler.)
Kaynak: OyunGezer (Kendim yazardım ama karmakarışık olacağı için yazmadım.)
Oynanış:
1: Yapay zeka iyi değil, boş boş hareketler yapıyorlar.
2: Silah çeşitliliği olarak yeterli, oyun çok uzun olmadığından 10-20 silah yeterli oluyor.
3: Silah geliştirme olayı silahlarla hazır geliyor.(Metro Last Light bunu değiştirdiler.)
4: Yaratık yapay zekası çok iyi olmasa da en azından insanlar kadar kötü değiller.
Atmosfer:
Tek kelimeyle süper, çocukların duvarlara çizdiği resimler, insanların çaresizliği, tek yiyecek kaynağının mantar olması falan gerçekten iyi işlenmiş.
(Oyunu 1024X768 en düşük ayarlarda oynadığımdan fotoğraf koymadım.)
Grafikler:
Grafikler gayet iyi en düşükte bile kötü değil.
Atmosferi hissettirmeye yetiyor.
Teknik Taraf:
Oyunun Redux olmayan versiyonunda optimizasyon sıkıntı var ama Redux'ta çözülmüş.
PlayStation tarafında 30 FPS sıkıntısız çalışıyor.
Bazen grafiksel hatalar olabiliyor.
Fiyat:
İndirimsiz 31 TL, indirimde 6, 20 TL.
Önerdiklerim ve Puanım:
FPS türünde hikayeli oyun sevenler için indirimde alınabilir.
Kalp rahatsızlığı vb. hastalıkları olan oynamasın, öyle önünüze yaratık felan atlamıyor ama müzikler insan'ı geriyor.
Puanım:9/10
Arka Planlar:
Metro2033.jpg
Metro2033Redux.jpg
]
MetroLastLight.jpg

Ben Redux versiyonunu değil normal versiyonunu bedavaya almıştım, sistemim o zamanlarda kötüydü o zaman bile grafikleri gerçekten iyiydi. Redux versiyonunun grafikleri gerçekten harika.

Hikaye yanlış.
Hunter bir tane kolye vardı o kolyeye sahip olan kişilere deniyordu diye hatırlıyorum.
Hunterın amacı D6'yı bulmak ama o ölünce ve bize söylediği "geri dönmezsem kolyeyi polis karakoluna götürmemizi söylüyor.
Ben Redux versiyonunu değil normal versiyonunu bedavaya almıştım, sistemim o zamanlarda kötüydü o zaman bile grafikleri gerçekten iyiydi. Redux versiyonunun grafikleri gerçekten harika.

Redux sürümünü oynamadım PC kaldırma bende korsan indirip eski versiyonunu oynadım.(Redux versiyonu Steam'de duruyor.)

Hikaye yanlış.
Hunter bir tane kolye vardı o kolyeye sahip olan kişilere deniyordu diye hatırlıyorum.
Yok hayır öyle değil. Oyun başında Artyom'un olduğu istasyona geliyor Hunter ve ileriki oyunlarda görülen Dark One adlı canlılardan diyaloglarda ufak bir ipucu veriyor, sonra istasyona mutantlar falan saldırıyor. Hunter, Artyom'a kolyesini veriyor. Bu kolye ileride karşılaşacağı Polis adlı istasyondaki Ranger ekibine özel bir rütbe. Artyom sonralarda Hunter'ın bu kolyesiyle birlikte Ranger'lara katılıyor vesaire hikaye uzayıp gidiyor.

Hikaye:
Alex ve artyom, exhibition’da hunter (avcı) ile tanışıyorlar. Sparta birliğinin elit bir askeri olan hunter’la birlikte istasyonu saldırıdan koruduktan sonra alex insanlığın hayatta kalmasının önündeki en büyük tehdidin karaderililer olduğunu düşündüğünü söylüyor. Hunter, karaderililerle savaşmak üzere ayrılmadan hemen önce artyom’a asker künyesini veriyor ve eğer geri dönmezse bunu uzaktaki polis istasyonunu götürüp miller’ı bulmasını ve ona olan biteni anlatmasını tembihliyor. İşte zaten oyunda çoğunlukla yapmaya çalıştığımız görev bu, hunter geri dönmeyince öldüğünü varsayıyor ve yolculuğumuza başlıyoruz.
Karakterler çok detaylı olmasa da kötü değiller.(Khan adlı kişi Redux olmayanda motorcu gibi giyinmiyor Last Light gelince motorcu gibi giyiniyor, 2033 Redux'ta bunu düzeltmişler.)
Kaynak: Oyungezer (kendim yazardım ama karmakarışık olacağı için yazmadım.)
Oynanış:
1: Yapay zeka iyi değil, boş boş hareketler yapıyorlar.
2: Silah çeşitliliği olarak yeterli, oyun çok uzun olmadığından 10-20 silah yeterli oluyor.
3: Silah geliştirme olayı silahlarla hazır geliyor.(Metro Last Light bunu değiştirdiler.)
4: Yaratık yapay zekası çok iyi olmasa da en azından insanlar kadar kötü değiller.
Atmosfer:
Tek kelimeyle süper, çocukların duvarlara çizdiği resimler, insanların çaresizliği, tek yiyecek kaynağının mantar olması falan gerçekten iyi işlenmiş.
(Oyunu 1024X768 en düşük ayarlarda oynadığımdan fotoğraf koymadım.)
Grafikler:
Grafikler gayet iyi en düşükte bile kötü değil.
Atmosferi hissettirmeye yetiyor.
Teknik taraf:
Oyunun Redux olmayan versiyonunda optimizasyon sıkıntı var ama Redux'ta çözülmüş.
PlayStation tarafında 30 FPS sıkıntısız çalışıyor.
Bazen grafiksel hatalar olabiliyor.
Fiyat:
İndirimsiz 31 TL, indirimde 6, 20 TL.
Önerdiklerim ve puanım:
FPS türünde hikayeli oyun sevenler için indirimde alınabilir.
Kalp rahatsızlığı vb. hastalıkları olan oynamasın, öyle önünüze yaratık falan atlamıyor ama müzikler Insan'ı geriyor.
Puanım:9/10.
Arka planlar:

Metro serisi bence 10/10 oyunlardır.
Ve yeni bir metro oyunu geliyor ama MP odaklı olacak gibi.
Bu çok kötü bir haber. Düzgün bir hikaye olmayabilir.
Metro oyunları hikaye tabanlıdır. MP değil!
önyargıyı bi kenara bırakırsak belki de dengeyi kurabilirler

Geri
Yukarı