Spoilersız Doctor Strange 2: Multiverse Of Madness incelemesi

Ciri Riannon

Decapat
1651921562751.png

Selamlar, dün filmi izlemenin ardından uzun süredir beklenilen DS2'nin incelemesini, filmin meraklısı için yayınlamaya karar verdim. Spoilerilı incelemenin konusunu bu akşam açacağım, o zaman detaylıca konuşuruz.

İnceleme:
Öncelikle söylemeliyim ki, filmden 1 saat eksiltilmesi izlerken çok rahat farkediliyor, bir an önce oldu bittiye getirmişler hikayeyi, kesilen sahneleri merak etmiyor değilim. Seneryo ilerleyişi gereksiz Lineer, MCU hakkında bilgisi olmayıp Doctor Strange 1'i izleyip gelenler bile anlasın diye yazmışlar desek yeridir. Bu olay hoşuma gitmedi, MCU'yu takip eden insanın, ekstra birşeyler kapması gerekiyor şu filmlerden, ancak evrenin sıkı takipçisi olmayanlardan da gelir kazanmak için genel bi hikaye yazmışlar. Elbette dümdüz izlerseniz soru işaretleri kalır fakat anlaşılıyor yine de. Film çok hareketliydi, gözünü bi saniye çevirdiğim an birşeyler kaçırmış oluyordum her sahne dolu doluydu, tempo bi düşüyor bi hızlanıyor bu da izleyiciye keyifli bir akış sunuyordu, atmosfer çok canlı ve kaliteliydi. Fantastik çeşitli büyüler aksiyona farklılık katıyor ve seyir zevkini kat kat arttırıyordu. Farklı evrenlerde geçiş yaparkenki sahneler de fena değildi. Benedict Cumberbatch ve Elizabeth Olsen yine harika iş çıkarıp taşımışlar filmi. Spoilerlı incelemede detayına ineceğim bazı harcanan karakterlerden bahsetmiyorum bile, Wandayı güçlü göstermek için yapmadıkları şey kalmamış. Baş Villian'da filmin sonuna kadar, ilk sahnelerinden belliydi, bu da hevesi kırmıyor değildi açıkçası. Hikayenin genel hatlarını, tüm seriyi izlemiş biri olarak söylüyorum beğenmedim, biz birşeyler yaptık, sonuçları oldu şimdi de bitirelim kafasında klasik bi marvel filmi olmuş. Merak edenler için filmde 5 adet Doctor Strage varyantını canlı şekilde görebiliyoruz, fakat çok heycanlandırdığını söyleyemeyeceğim. Multiverse denilince çok daha geniş kapsamlı bir olay bekliyordum şahsen, beklentimin altında kaldı. Chavez'i filmden çıkartın, bomboş bir seneryo kalıyor. Yine Christine Palmer'ı dayatmışlar sonuna kadar. En son öpüşecekler ve Türk filmlerine dönecek diye çok korktum ama öyle birşey yokmuş. Strange, şahsi fikrimce spoiler'a giren bi olay yüzünden harcanmış, Scarlet Witch solo filmi gibi. Evil strange'i çok uzun soluklu göremiyoruz ama, epey karizmatik duruyordu. :D Filmin sonunda klasik "oleey happy ending" diye beklerken, inanılmaz bir ters köşe yiyoruz ve tam anlamıyla beynimiz dönüyor. İlk After Credits, çok olaylıydı mutlaka izlemelisiniz. 2. after credits ise bir o kadar rezaletti, beklemenize değmez. Karakter bakımından, Chavez'in anlatılışını beğendim, Strange'in çaresizliği ve Wanda'nın acımasızlığını ve derin acısını oyuncular gayet iyi yansıtmışlardı. CGI'da söylendiği kadar açıkçası benim gözüme pek batmadı. Filmde 3-5 tane Jumpscare'de bulunuyor ama çok korkacağınızı sanmam, korku havası vermişler ama Marvel'a yedirince tutmamış gibi. İşin özü, Sam Raimi yine aurasını yakalamış ve beklentinize bağlı ortalamanın üstünde bir film çıkarmış diyebilirim. Devam filminin geleceğini de çok rahat anlayabiliyoruz filmin bitişinde.
Filme puanım genel olarak (Karakterler, CGI, SFX, Hikaye vb.)
7-7.5/10
Belki zorlasam 8.

Son düzenleme:
Güzel bir inceleme olmuş. Spoilerlı versiyonunu sabırsızlıkla bekliyorum. Filmden çıkarılan 1 saat konusuna katılıyorum ne olduğunu merak ediyor insan. Ayrıca filmde kimvurduya giden çok karakter var boşu boşuna harcandılar.

Geri
Yukarı