Spyware bilgisayardan temizlendi mi?

elegiac

Hectopat
Yer
İstanbul
Selam arkadaşlar, 2 gün öncesinde bilgisayarıma casus yazılım bulaştığını fark ettim. Casus yazılım, doğrulaması olmayan Gmail ve Instagram hesabıma sızmış. Bir sürü kişiye mail atmış ve Instagram hesabımdan da kısa sürede yüzlerce kişiyi takip edip postlarını beğenmişti. Gece saat geç olmuştu herhangi bir temzilik yapmadan sadece bilgisayarın Ethernet kablosunu sökerek sabahı bekledim. Sabah kalktım ve USB'den 0 kurulum yaptım diskleri 0'ladım, içindekileri sildim hatta yeni bir disk bile oluşturdum. Casus yazılımın artık bilgisayarımdan kalktığından emindim çünkü bilgisayarımı artık sıfırlamıştım fakat Google'un gönderdiği "hesabınızda şüpheli etkinlik" maili beni tekrar şüpheye düşürdü.

1668500454984.png

Nasıl böyle mail hala gelebiliyor olabilir? Mailimin şifresini bilgisayarı sıfırladıktan sonra değiştirmediğim için bu mail gelmiş olabilir mi? Bilgisayarımı tekrar sıfırlamaya gerek var mı? @Recep Baltaş @Ali Güngör

Son düzenleme:
Zararlı yazılımdan etkilendiğinizde A'dan Z'ye bütün şifreleriniz değişmesi, hesaplarınızın ve etkinliklerinin kontrol edilmesi, erişimi olan cihazların kontrolü gerekiyor. Kapsamlı yapmazsanız bir yerden tekrar hepsi ele geçebilir. Zaten en başında sebep olan uygulama ya da açık tespit edilmediyse tekrarlanacaktır.

Ek olarak o uyarı önceden bildirmiş olabilir. Chrome kullanıp otomatik şifre doldurma kullanıyorsanız orada hangi şifre vs. açığa çıkmış görebilirsiniz onarı değiştirin. Bildirmese bile 6 ayda bir görev edinin önemli yerlerden şifreleri değiştirin.

Yeni konular

Geri
Yukarı